fot. Kobieta z dwugłowym potworem, Jan Lebenstein

Jan Lebenstein – wirtualny spacer

Fantazyjne, ekspresyjne, przepełnione symboliką i motywami ludzko-zwierzęcymi prace Jana Lebensteina będzie można podziwiać od 28 marca, podczas wirtualnego spaceru 3D po przeskanowanym laserowo i w podczerwieni wnętrzu CKiS DK Oskard.

Choć osobiste spotkania są ponownie niemożliwe, to dokładamy wszelkich starań, by kultura była dla widzów dostępna. Wystawa wybitnego polskiego artysty pomyślana jest jako obszerna retrospektywa zbiegająca się z 90. rocznicą jego urodzin.

 

Obrazy będzie można oglądać w detalach. Umożliwi to wysokiej jakości wirtualny spacer z użyciem skanera, podczerwieni, zdjęć w jakości 4k i zdjęć panoramicznych 360. Ciekawym uzupełnieniem będzie komentarz Jerzego Zegarlińskiego z Agencji Zegart.

Ekspozycja, traktując w sposób wieloaspektowy drogę twórczą i postać artysty, zawiera 70 jego dzieł: obrazów olejnych, gwaszy, rysunków i innych form graficznych, pochodzących z różnych okresów jego działalności. Całość ma na celu zaprezentowanie twórczości artysty, jako jednej z najważniejszych figur w polskiej sztuce drugiej połowy XX w.

Jan Lebenstein uprawiał oryginalną odmianę malarstwa figuratywnego, włączając doń elementy abstrakcyjne i surrealistyczne. O swojej twórczości mówił w jednym z wywiadów:

 

plakat, fot. CKiS Konin

plakat, fot. CKiS Konin

„Moje obrazy są metaforami emocjonalnymi. Ich zadaniem jest narzucić widzowi, dobitnie, ale bez taniego wrzasku, przeżycie jakiegoś dramatu emocjonalnego, który staram się pokazać za pomocą spontanicznej przenośni”.

 

Jan Lebenstein to znany i ceniony nie tylko w Polsce malarz, grafik, ilustrator książkowy. W latach 1948-54 studiował malarstwo na Akademii Sztuki Pięknych w Warszawie, pod kierunkiem Artura Nachta-Samborskiego. Od 1960 r. mieszkał i działał we Francji, gdzie odniósł międzynarodowy sukces artystyczny.

Na wystawie prezentowane są dzieła należące do zbiorów polskich kolekcjonerów: Urszuli i Piotra Hofmanów, Marii i Marka Pileckich oraz kolekcjonera z Sopotu. Ekspozycja została zorganizowana przez Państwową Galerię Sztuki w Sopocie we współpracy z Agencją Zegart oraz Centrum Kultury i Sztuki w Koninie.

 

Wystawa „Jan Lebenstein 1930-1999”
Premiera wirtualnego spaceru:
28 marca, g. 17.00 – tutaj

Jak kupić dostęp do wirtualnego spaceru:
Wystarczy wejść na stronę Centrum Kultury i Sztuki w Koninie 
i kupić bilet za 5 złotych.

Po zakupie biletu online na podany przez Państwa email zostanie wysłane hasło, które umożliwi dostęp do spaceru. Bilet gwarantuje dodatkowo możliwość odbioru upominku związanego z wystawą w kasie CKiS-DK Oskard, od 25 marca (pn.-pt. w godz. 8:00-16:00).

Link do spaceru pojawi się na stronie w dniu premiery, 28 marca, o g. 17.00.

Wirtualne oglądanie wystawy będzie możliwe również po jej oficjalnym otwarciu do 9 kwietnia.

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0