fot. Plakat

Jesień z gitarą

4 listopada 2020 roku w kinie "Wielkopolanin" w Buku, w godzinach od 18.00 - 22.00, odbyła się 1 edycja warsztatów gitarowych, realizowanych w ramach programu "Kultura w drodze".

Celem warsztatów było zachęcenie do grania na gitarze i doskonalenie gry u ich uczestników. Przybyło ich pięciu, o różnym stopniu zaawansowania – od osoby rozpoczynającej naukę, po uczniów Szkoły Muzycznej i w różnym wieku – od ucznia szkoły podstawowej po nauczycielkę języka niemieckiego.

 

Większość uczestników posiadała własne instrumenty, jedna osoba początkująca grała na gitarze wypożyczonej na warsztaty.

Warsztaty polegały na indywidualnej oraz wspólnej grze oraz śpiewie do akompaniamentu gitary.

Uczestnicy początkujący poznali kilka podstawowych akordów, notację tabulaturową na gitarze na przykładzie dwóch melodii oraz zagrali akompaniament do kilku piosenek.

Uczestnicy zaawansowani poznali podstawy improwizacji, zależność sola od harmonii, wykonali kilka utworów w tym wspólnie zagrali „Kiedy byłem małym chłopcem” Tadeusza Nalepy.

Najbardziej biegły gitarzysta Arek Ławniczak zagrał B. Marcello – „Allegro” oraz M.Pasiecznego – „Preludium”.

W ramach koncertu prowadzący je Karol Olejniczak zaakompaniował zaproszonej studentce Kamili Malinowskiej do kilku piosenek, m.in. Codelaine – „All I want You” oraz „When Your Minds made up” z filmu „Once”.

Na koniec prowadzący zagrał też krótki recital gitarowy złożony z przebojów muzyki pop m.in. Simon &Garfunkel – „Sound of Silence”, The Beatles – „Hey Jude”, Sting – „Every Breath You Take”.

 

Z uwagi na pandemię i zamknięcie instytucji kulturalnych w kraju od 7 listopada 2020 roku, pozostałe edycje warsztatów pt. „Jesień z gitarą” odbyły się on-line.

Plakat

Plakat

Chętni gitarzyści kontaktowali się telefonicznie z prowadzącym kurs i uzgadniali termin łączenia. Następowało ono na platformie Google Meetings. Każdy uczestnik dysponował dwoma lekcjami, po 45 minut każda. Materiały lekcyjne zostały przesłane mailem.

Lekcje on-line sprzyjały indywidualnemu tokowi nauki, nauczyciel poprawiał błędy ucznia, demonstrował poprawne wersje oraz pokazywał metody doskonalenia techniki gry na gitarze.

 

Mankamentem gry on-line był brak możliwości grania przez kilku uczestników w czasie rzeczywistym ze względu na opóźnienie w przesyłaniu dźwięków i obrazu.

Podsumowując ten projekt należy powiedzieć, że w mniejszych miejscowościach nie ma tak wielu instytucji kulturalnych, jak w dużych miastach, mniej jest okazji do spotkania się z żywą sztuką. Przeprowadzone warsztaty muzyczne zachęciły młodych adeptów do nauki gry na gitarze, umożliwiły wymianę doświadczeń oraz wzajemne poznanie się. Działania te pokazały również, że nawet w czasach pandemii można, a nawet trzeba rozwijać swoje pasje.

 

Projekt pt. „Jesień z gitarą” Karola Olejniczaka został zrealizowany w ramach programu „Kultura w drodze” przygotowanego przez Departament Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Założeniem programu było, żeby artyści i animatorzy kultury realizowali projekty artystyczne i edukacyjne, adresowane do mieszkańców tych miejscowości regionu, które oddalone są od wielkomiejskich centrów kultury.

O innych projektach „Kultury w drodze” przeczytasz:  tutaj

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0