fot. materiały prasowe

Koncert Marszałkowski z okazji Narodowego Święta Niepodległości

Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak zaprasza na uroczysty koncert z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, który odbędzie się 11 listopada o godz. 18.00, w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu.

Zapraszamy do gmachu poznańskiej opery, by wspólnie świętować setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Organizowany co roku przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego oraz Teatr Wielki w Poznaniu koncert to okazja do przypomnienia sobie, jak ważnym dniem dla Polaków jest 11 listopada. Z okazji wyjątkowości setnej rocznicy przygotowany został specjalny program: „Koncert fortepianowy a-moll op. 17” Ignacego Jana Paderewskiego oraz „Koncert na orkiestrę” Witolda Lutosławskiego. Zostanie on wykonany przez pianistę Pawła Kowalskiego oraz orkiestrę Teatru Wielkiego w Poznaniu pod batutą Gabriela Chmury. Koncert poprowadzi Jaromir Trafankowski.

Dojrzałość filharmonicznego repertuaru tego koncertu wynika z przynajmniej dwóch faktów: uznania muzycznej wartości tych kompozycji, jak i znaczenia ich kompozytorów dla narodu polskiego. Zarówno Paderewski, jak i Lutosławski odznaczyli się wielce dla Polski, więc i wybór ich twórczości do programu Koncertu Marszałkowskiego nie był przypadkowy.

„Koncert fortepianowy a-moll op. 17” Ignacego Jana Paderewskiego to jeden z najbardziej znanych w repertuarze artysty. Powstawał na przełomie kilku lat. Pierwsze fragmenty dzieła datuje się na 1882 rok, a więc pisane były ręką zaledwie dwudziestodwulatka. Ostateczny kształt utwór osiągnął 6 lat później.

 

Jak podkreślają muzykolodzy, melancholia i liryzm początkowych partii dzieła znakomicie łączą się z finałowym pełnym ekspresji rondem. 

„Koncert na orkiestrę” Witolda Lutosławskiego w pewien sposób zamyka i zbiera w sobie doświadczenia z okresu, kiedy kompozytor, jeszcze wierny ideałom przedwojennym, poszukiwał sposobu na odzyskanie klasycznej dyscypliny muzycznej oraz trzymał się blisko drogi wyznaczonej przez twórców zafascynowanych folklorem, takich jak Szymanowski i Bartók.

 

Chociaż Lutosławski miał niedługo odkryć dla siebie i dla innych odmienny świat dźwiękowy, to właśnie ten utwór reprezentuje dziś w sposób najpełniejszy te wczesne ideały, które miały się przecież jeszcze odezwać echem w jego najpóźniejszych arcydziełach. 

Paweł Kowalski jest jednym z najbardziej wszechstronnych polskich muzyków, wykonującym ponad czterdzieści utworów na fortepian i orkiestrę od Mozarta i Chopina, do Panufnika, Kilara i Góreckiego, recitale, muzykę kameralną, filmową oraz jazz. Pianista występował w 40 krajach na 4 kontynentach, we wszystkich polskich filharmoniach oraz na wielu światowych festiwalach i w wielu muzycznych instytucjach.

Gabriel Chmura to dyrygent ceniony na całym świecie, laureat m.in. I nagrody w Konkursie Herberta von Karajana w Berlinie. W 2013 roku Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu przyznała mu tytuł Doktora Honoris Causa, a w czerwcu 2017 roku został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony kulturze Gloria Artis”. Pracował jako dyrektor muzyczny w Theater Aachen, Bochumer Philharmonic, National Arts Centre Orchestra w Ottawie (z którą odbył tournée w Ameryce Północnej, występując m. in. w Carnegie Hall) i w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Koncertował w wielu czołowych filharmoniach świata. W Polsce często dyryguje w Filharmonii Narodowej w Warszawie czy Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.Orkiestra Teatru Wielkiego w Poznaniu w ciągu ostatnich sześciu lat pracy maestro Chmury znacząco się rozwinęła. Owocem tego jest najbardziej wymagający repertuar operowy i filharmoniczny coraz częściej rozbrzmiewający w gmachu pod Pegazem.

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0