fot. WBPiCAK

Krajobrazy wewnętrzne

Wielkopolski Festiwal Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki, odbywający się od 2012 roku, jest największym w województwie przeglądem fotograficznym ukazującym kondycję regionalnej fotografii, formy zaangażowania twórców i twórczyń w życie lokalnych społeczności oraz dokumentującym zmiany zachodzące w regionie i współczesnej rzeczywistości.

 

 

Hasło 6. edycji Festiwalu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki – „Krajobrazy wewnętrzne” odnosi się do otaczających nas zmian będących następstwem kryzysów klimatycznego, politycznego oraz pandemicznego. Koncentruje uwagę na tych postawach twórczych, które zwrócone są „do wewnątrz” i eksplorują zagadnienia związane m.in. z pamięcią, traumą, izolacją, wyobraźnią indywidualną i społeczną.

Wydarzenia 6. edycji Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii zostały podzielone na Program Główny i Program Regionalny.

 

fot. Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu

fot. Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu

W ramach Programu Głównego odbędą się 4 wystawy na terenie Poznania, a także projekty wyłonione w ramach otwartego naboru pt. „Plac zabaw”. Rozwinięciem programu wystawienniczego będą towarzyszące im warsztaty, wykłady, seminaria i spotkania pogłębiające obszar tematyczny „krajobrazów wewnętrznych”.

Wystawy Programu Głównego snują wielowątkową opowieść wokół hasła Festiwalu.

Karolina Ćwik, przedstawiając w kadrach z cyklu „Don’t look at me” intymne przestrzenie codzienności, ujawnia swoje ambiwalentne doświadczenia bycia jednocześnie kobietą, matką i artystką. To historia o poruszaniu się na krawędzi własnych granic cielesnych i mentalnych.

Z kolei wystawa „Kosmiczny pępek i inne historie” Marty Normington skupia się wokół mitycznego środka – centrum wszechrzeczy. Odwołując się równocześnie do mitologii i historii, artystka opowiada o nomadycznych wędrówkach w poszukiwaniu relacji ze światem oraz próbach zakotwiczenia się w rzeczywistości. Zadaje także pytanie o konsekwencje, jakie niesie ze sobą autorytarny gest wskazywania „pępka świata”.

„Do wywołania” Jarosława Klupsia to podróż tropem powidoków doświadczeń i emocji towarzyszących poznawaniu fotografii. Artysta wprowadza widza w świat splątanych przedmiotów, dźwięków i zapachów, odkrywając przed nim fascynujące przestrzenie rozwoju amatorskiej fotografii w latach 70. i 80.

Natomiast Karolina Wojtas i Maciej Cholewa podjęli się ratowniczej misji podboju kosmicznego, badając „Wpływ próżni na organizmy żywe”. Ich wyprawa jednak z góry skazana jest na niepowodzenie. Czy skoro korzystając z wszelkich dostępnych na Ziemi technologii i teorii, nie potrafimy powstrzymać nadchodzącej katastrofy, to będziemy w stanie przeżyć dzięki nim na innej planecie?

 

fot. Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu

fot. Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu

Program Regionalny powstał w wyniku współpracy z instytucjami kultury, fotografami i fotografkami, teoretykami oraz teoretyczkami, a także grupami artystycznymi działającymi na terenie całej Wielkopolski. Bogaty i różnorodny program obejmuje szereg wystaw i wydarzeń, które odbędą się w: Gnieźnie, Kaliszu, Kleszczewie, Koninie, Krotoszynie, Koszutach, Międzychodzie, Mosinie, Nowym Tomyślu, Poznaniu, Pile, Pleszewie, Słupcy, Szamotułach, Śremie, Trzciance, Trzemesznie, Wągrowcu i Zbąszyniu.

Szczegóły Festiwalu oraz informację o wszystkich wydarzeniach, odbywających się w ramach Programu Głównego oraz Programu Regionalnego można znaleźć na stronie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0