fot. archiwum Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy

Lato na Lednicy

Jak co roku Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy przygotowało dla zwiedzających wiele letnich atrakcji.

„Gdy słońce Raka zagrzewa,

A słowik więcej nie śpiewa,

Sobótkę jako czas niesie,

Zapalono w Czarnym Lesie.

Tam goście, tam i domowi

Sypali się ku ogniowi;

[…]

Potem wstało sześć par prawie

Dziewek jednako ubranych

I belicą przepasanych”

 

– pisał Jan Kochanowski w „Pieśni świętojańskiej o Sobótce”. W letnie przesilenie z 21 na 22 czerwca Słowianie obchodzili Noc Kupały – święto miłości i płodności, poświęcone żywiołom ognia i wody.

 

Sobótkę świętowano również w tym roku na Lednicy. Było to pierwsze z cyklu letnich wydarzeń organizowanych przez Muzeum Pierwszych Piastów. Przez całe wakacje, tak jak w poprzednich latach, na gości lednickiego muzeum i oddziałów w Dziekanowicach, Gieczu i Grzybowie czekają liczne imprezy o charakterze kulturalnym i edukacyjnym.

Noc Kupały

Noc świętojańska została zorganizowana w Małym Skansenie na Lednicy. Na uczestników czekało wiele atrakcji, m.in. w postaci warsztatów przyrodniczych, plecenia wianków, sitodruku i robienia kadzideł. Dla gości zagrały Kapela Towarzyska i Kapela ze Wsi Warszawa. Kulminacyjnym punktem wieczoru był oczywiście obrzęd świętojański w wykonaniu Zespołu Tańca Ludowego Poligrodzianie. Imprezie towarzyszyło targowisko, gry i zabawy dla dzieci, a także archeologiczne oprowadzanie „Ostrów Lednicki bez tajemnic”.

 

fot. archiwum Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy

fot. archiwum Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy

Tydzień później, w niedzielę 2 lipca w Wielkopolskim Parku Etnograficznym miała miejsce kolejna już edycja imprezy pod hasłem „Żywy skansen”. W jej ramach przygotowano pokazy tych wiejskich zajęć, które dziś prawie zanikły bądź mają znaczenie marginalne, w tym rzemiosła (ciesielstwa, garncarstwa, kołodziejstwa, plecionkarstwa), rękodzieła (haftowania, tworzenia ozdób z papieru, słomy), kulinarne (pieczenie chleba, tworzenia podpiwku i lemoniady chlebowej) oraz zajęć gospodarskich (ciosanie koryta, kręcenie powrozów, glinowanie ścian).

Imprezie towarzyszył występ zespołów ludowych prezentujących rozmaite stroje, tańce i śpiewy. Dla dzieci zaprezentowano spektakl „O księciu Bolku i smoku Wartusiu”.

Złoty Róg

Z kolei 16 lipca w Rezerwacie Archeologicznym w Gieczu odbył się piknik historyczno-rekreacyjny pod hasłem „Złoty Róg”, w ramach cyklicznego widowiska „Letnie o Piastach bajanie…”. Uczestnicy tego wydarzenia mogli dowiedzieć się, jak wyglądało rzemiosło we wczesnośredniowiecznej osadzie. Na gości czekały również zabawy, zwiedzanie ekspozycji „Terra sancta – Giecz w monarchii piastowskiej” oraz coroczna gawęda historyczna prof. UAM dr. hab. Edwarda Skibińskiego.

 

fot. archiwum Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy

fot. archiwum Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy

Temat tegorocznej prelekcji brzmiał „Mieszko II – drugi piastowski król i…”. Rozważano m.in. przyczyny upadku państwa wczesnopiastowskiego i zastanawiano się, dlaczego syn Bolesława Chrobrego nie wykorzystał potencjału pozostawionego mu przez ojca. Kulminacyjnym punktem imprezy była oczywiście wieczorna inscenizacja „Złoty Róg” poświęcona Mieszkowi II. Dzięki rekonstruktorom przybyłym do Giecza z różnych zakątków Polski widzowie mogli przenieść się prawie tysiąc lat wstecz.

Warto dodać, że także rok temu wspomniany władca był bohaterem „Letniego o Piastach bajania…”, zorganizowanego pod hasłem „Powrót Bezpryma”. Motywem ubiegłorocznej imprezy była walka synów Bolesława Chrobrego – Bezpryma i Mieszka II.

Pożegnanie lata

Również sierpień w muzeum zapowiada się niezwykle interesująco. Na 12 sierpnia zaplanowano wydarzenie „Zielona historia” na Ostrowie Lednickim. W poprzednich latach imprezie towarzyszył Festiwal Sztuki. W ubiegłym roku odbyła się już XV edycja tego festiwalu. Udział w nim brały zespoły folklorystyczne z różnych zakątków świata. Imprezie towarzyszyły warsztaty i spotkania ekologiczne. Tydzień później, 19 i 20 sierpnia w Grodzie w Grzybowie będzie można wziąć udział w dziesiątym Grzybowskim Turnieju Wojów. To rekonstrukcja historyczna codziennego życia w średniowiecznym grodzie, a także okazja do poznania ówczesnej sztuki wojennej czy rzemiosła.

 

fot. archiwum Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy

fot. archiwum Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy

Festiwal letnich wydarzeń zakończy się „Pożegnaniem lata”, 10 września w Wielkopolskim Parku Etnograficznym. W tym dniu na gości muzeum czekać będą, zorganizowane w wiejskim otoczeniu, pokazy rzemiosła, rękodzieła i prac gospodarczych związanych z obróbką plonów, gromadzeniem zapasów na zimę i przednówek.

To ostatnie pojęcie, dziś już bardzo rzadko stosowane, oznaczało okres zaczynający się jeszcze w zimie, a kończący się w czasie zbioru pierwszych zielonych plonów. Zapasy żywności były już wówczas na wykończeniu i biedni chłopi zmuszeni byli często ograniczyć liczbę posiłków do jednego dziennie. Najtrudniejszy był kwiecień, nie bez przyczyny mówiono wówczas „Na Świętego Marka [25 kwietnia] nie ma co włożyć do garnka!”.Warto wspomnieć, że „Pożegnanie lata” nie kończy cyklu wydarzeń organizowanych przez Muzeum Pierwszych Piastów. 16 września w Grzybowie odbędą się Europejskie Dni Dziedzictwa, a dzień później w Wielkopolskim Parku Etnograficznym zaplanowano „Obóz ćwiczebny Wojsk Wielkopolskich”. Natomiast na ostatni dzień lata szykują się aż dwie imprezy – „Święto Plonów” w Gieczu oraz „Wykopki. Święto pyry” na Ostrowie Lednickim. Kończące sezon „Dziady” odbędą się natomiast jesienią, 4 listopada w Grodzie w Gieczu.

 

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
10
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
1
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0