fot. Muzeum w Śremie

Lato w Muzeum Śremskim

Lato w śremskim muzeum zapowiada się bardzo atrakcyjnie. Mieszkańcy Śremu podczas dwóch wakacyjnych miesięcy nie będą się nudzić.

Cotygodniowe piątkowe koncerty w amfiteatrze w muzealnym ogrodzie, wystawy, półkolonie dla dzieci, ogrodowa wystawa plenerowa.

 

To tylko propozycje Muzeum, a przecież w Śremie prężnie działają też Biblioteka i Ośrodek Kultury.

Mariusz Kondziela – dyrektor Muzeum Śremskiego mówi:

 

„Żyjemy w pocovidowej bańce, zamknięci w domach, zakotwiczeni przy ekranach komputerów i smartfonów, korzystaliśmy z dóbr kultury przez internetowego pośrednika. No może nie wszyscy i nie wszędzie. Muzeum Śremskie, wykorzystując potencjał Akwarium – nowej przeszklonej galerii, na długo przed epidemicznym zamknięciem wykorzystywało przeszkloną galerię do bezpośredniej łączności z publicznością, tak aranżując wystawy, aby widz mógł się znaleźć w artystycznej przestrzeni Muzeum, bez konieczności wchodzenia do środka.. Przechodząc obok, jakby mimochodem, był na wystawie. Świetnie sprawdziło się to w warunkach pandemii. Dzisiaj możemy już zapraszać do środka, nie odbierając jednocześnie możliwości przyglądania się z zewnątrz.”

 

Zaplanowana na okres letni seria wystaw z założenia ma prezentować odwiedzającym śremskie muzeum różne formy sztuki. 

Na dwóch wystawach Muzeum zaprezentuje fotografię – artystyczną, dokumentalną, krajobrazową i przyrodniczą.

 

Będą to zupełnie różne wystawy, których autorzy w całkowicie odmienny sposób wykorzystują aparat fotograficzny, utrwalają zupełnie inne światy.

Na trzeciej wystawie widzowie obejrzą prace graficzne i plakaty – kolejny możliwy sposób artystycznego wyrazu.

I na koniec wystawa rzeczy i przedmiotów, takich, które opowiadają swoją i naszą przecież historię. Prowokują do wspomnień, przywracają pamięć o czasach minionych, pokazują kawałek nieodległej  przeszłości.

Letni harmonogram

 

plakat, letnie wydarzenia w Muzeum w Śremie

plakat, letnie wydarzenia w Muzeum w Śremie

02.07- 01.08.2021– DAWNA ARCHITEKTURA WIELKOPOLSKI – wystawa malarstwa organizowana wspólnie ze Związkiem Artystów Plastyków – oddział w Poznaniu. Zaprezentujemy 25 obrazów artystów związanych z poznańskim oddziałem ZAP, prezentujących dworki i pałacyki Wielkopolskie.

09.07 – 01.08.2021 – TWARZE AFRYKI – wystawa fotografii Henryka Mazurka, lekarza, kilkanaście lat pracującego na misjach w Aryce dla różnych organizacji humanitarnych. Pokażemy ponad 60 portretów Aryki widzianych jego oczami. 

07.08.- 05.09.2021- Dobrochna Łowicka – PLAKAT. GRAFIKA – na tej wystawie zaprezentowane zostaną prace młodej śremskiej artystki i projektantki, tegorocznej absolwentki Wydziału Architektury PP. To kolejna z cyklu prezentacji młodych śremskich artystów, którzy dopiero zaczynają swoją twórczą drogę.

08.08. -12.09.2021 – WYSZŁO Z UŻYCIA ZA NASZEGO ŻYCIA vol.2 – to nostalgiczna, wspomnieniowa wystawa przedmiotów i rzeczy codziennego użytku, których używaliśmy jeszcze nie tak dawno, które pamiętamy i za którymi nieco tęsknimy. Odkurzymy więc pamięć, powspominamy je i przypomnimy. 

plakat, letnie wydarzenia w Muzeum w Śremie

plakat, letnie wydarzenia w Muzeum w Śremie

Od 9 lipca w muzealnym ogrodzie przez cały rok można będzie oglądać wystawę fotografii pt. PTAKI, które ich autor, Artur Sikorski, wykonał w okolicach Śremu – na łąkach i stawach w pobliżu Manieczek, Grzybna i w rezerwacie Krajkowo.

Inne atrakcje

Katarzyna Tomczak – odpowiedzialna za organizację letnich atrakcji dla dzieci – mówi:

 

„Nie zapomnieliśmy też o dzieciach. W czasie wakacji, w lipcu i w sierpniu zapraszamy na dwa półkolonijne turnusy. W lipcu uczestnicy będą poznawać różne kultury. Bawić się w Indian, tworzyć totemy, polować na bizony. Robić afrykańskie maski, tworzyć etniczną biżuterię. Pojadą też na wycieczkę do Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie. Nie zabraknie też gier i zabaw w muzealnym ogrodzie. Podczas sierpniowego turnusu, starsi uczestnicy przeżyją prawdziwą teatralną przygodę. W ramach Projektu WWW czyli Wakacyjnych Warsztatów Wyobraźni poznają teatr od kuchni, zgłębią tajniki pracy malarza – artysty sprzed wieków, poznają wizję sztuki przyszłości na przykładzie twórczości Sophie – humanoidalnego robota.”

 

„Staramy się, aby propozycje muzeum dotyczyły materii, którą się zajmujemy, a jednocześnie wnosiły coś odrębnego do propozycji instytucji kultury” – mówi dalej dyrektor śremskiego muzeum, Mariusz Kondziela.

 

„Tegoroczny program Wakacji w Muzeum, obfituje też w szereg atrakcji muzycznych – dodaje Grzegorz Pawlak – muza w muzeum to różnorodność gatunków i stylów: od melodyjnego rocka, poprzez bluesa, pop, funky, punk, rap, po ostre gitarowe brzmienia. Sześć piątkowych, letnich wieczorów i zawsze dwa zespoły. Będą goście z Poznania, Wrześni, Piły, Kalisza, Krakowa i Warszawy. Wystąpią również Śremianie. Swoje premiery będą miały nowe płyty. Będzie ponadto koncert dla seniorów, wieczór z muzyką improwizowaną, koncert muzyki instrumentalnej i nieme kino z muzyką na żywo.”

 

Muzeum w Śremie

Muzeum w Śremie

Będzie się więc działo! Muzeum Śremskie zaprasza!

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0