Letnie spotkania ze sztuką w Muzeum Śremskim
Opublikowano:
28 lipca 2022
Od:
Do:
Początek:
Koniec:
Bogato zapowiada się sezon letni w śremskim muzeum. Oprócz serii koncertów w amfiteatrze, muzeum zaprasza na wystawy. A okazji będzie kilka.
Letni sezon wystawowy rozpoczął się 24 czerwca.
Tego dnia odbyły się wernisaże dwóch ekspozycji. Pierwsza, zbiorowa, organizowana wspólnie z poznańskim ZAP, to „Świat dziecka. Blaski i cienie”. Swoje prace – fotografie, obrazy, rzeźby – prezentuje na niej 22 artystów, posługujących się odmiennymi technikami i środkami wyrazu. Postać dziecka pojawia się w różnych kontekstach, dzieciństwo bowiem to nie zawsze tylko radość i zabawa. Ta wystawa potrwa do 14 sierpnia.
Szymon Domagała
Późnym wieczorem tego samego dnia odbył się w muzealnym ogrodzie wernisaż fotografii Szymona Domagały, który swoje zdjęcia robi z góry.
„Świat z lotu ptaka” to ponad 30 fotografii, które autor wykonał podczas lotów motoparalotnią w okolicach Śremu.
Zachwycające widoki rozlewisk Warty, snujących się nad łąkami mgieł, nostalgicznych poranków i magicznie wijących się dróg oczarowały tych, którzy późnym wieczorem zjawili się w ogrodzie. Autor lata przez cały rok, jeśli tylko są ku temu odpowiednie warunki. Nawet zima nie jest dla niego martwym sezonem. A jak niezwykle prezentują się na jego fotografiach zaśnieżone łąki i pola! To trzeba zobaczyć koniecznie!
Fotografie w muzealnym ogrodzie można będzie oglądać przez cały rok.
Katarzyna Słuchocka
W lipcu muzeum zaprasza na wystawę pt. „Kompozycja otwarta” Katarzyny Słuchockiej, na co dzień architekt, pracującej na stanowisku profesora Politechniki Poznańskiej w Instytucie Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego, w wolnym czasie malującej, fotografującej i rzeźbiącej.
Refleksje na temat otaczającej nas przestrzeni oraz relacji sztuki czystej i projektowej Słuchocka wyraża także w poezji.
Swoją twórczość prezentowała na wielu wystawach indywidualnych (Austria, Niemcy, Polska) i zbiorowych (Belgia, Chiny, Czarnogóra, Grecja, Polska, Szwecja, Zjednoczone Emiraty Arabskie). Jest autorką publikacji naukowych, kierownikiem badań naukowych, kuratorką wystaw, organizatorką konkursów i współorganizatorką konferencji.
Jej dorobek naukowy i dydaktyczny poparty jest zainteresowaniami łączącymi zagadnienia klasyfikacji przestrzeni architektonicznych w kontekście procesów postrzegania, społecznego oddziaływania form w przestrzeni oraz wzajemnych relacji pomiędzy obszarami sztuki czystej i projektowej.
Jasne, stonowane, tworzące spójną całość obrazy kontrastują z serią czerwonych, przywołujących na myśl konstruktywizm, emocjonalnych obrazów powstałych podczas pandemii.
Zderzenie tych dwóch światów równoległych jest poruszające.
W sierpniu będzie można obejrzeć dwie wystawy. W mniejszej galerii swoje fotografie zaprezentuje Antoni Rut, a w „Akwarium” zagoszczą prace Aleksandry Zuby-Benn.
Antoni Rut
Antoni Rut to klasyk fotografii krajobrazu, ujmującego malarstwa, czystej fotografii, wyrafinowanego warsztatu, specyficznego gatunku nacechowanego pełnią światła i wirującym powietrzem wypełniającym obraz nieba. Wsłuchuje się w siebie, swoje wnętrze, swoją duszę i serce, by lepiej, pełniej i głębiej oddać w swoich pracach piękno przyrody.
Jest jednym z ważniejszych inicjatorów i twórców zaplecza artystycznego ruchu fotograficznego w Polsce. Współpracował z wieloma galeriami i muzeami krajowymi i zagranicznymi.
„Twórczość Antoniego Ruta, nieoczywista, zadumana nad tajemnicą życia, ukierunkowana na piękno, w pewien sposób koresponduje swoją wizją ze zdaniem Kanta: »Niebo gwiaździste nade mną, prawo moralne we mnie«. Rut wszedł jakby w siebie i trwa tam, z zainteresowaniem, z pewną radością oczekując najlepszego. W nowych, śmiałych formach artysta wypowiada szczere przeżycia artystyczne. Wyzwolony z rutyny i schematyzmu dąży do swobody wyrazu. Patrząc na te obrazy, wszystko wydaje się autentyczne, choć może pochodzić z wyobraźni, wzięte z rzeczywistości, lecz owa rzeczywistość obiektywna, namacalna i nieraz zarejestrowana na szkicach, służy celom rzeczywistości nadrzędnej, subiektywnej, duchowej, na nowo stworzonej. Prace te wprowadzają pewien klimat tęsknoty za czymś, co prowokuje, by pójść za marzeniem, aż do końca…” – pisze Leszek Lesiczka we wstępie do katalogu.
Aleksandra Zuba-Benn
Wakacyjny sezon zakończy wystawa „Dotyk materii” Aleksandry Zuby-Benn, absolwentki poznańskiej PWSP, która dyplom zrobiła w pracowni gobelinu prof. Magdaleny Abakanowicz.
To wszechstronna artystka, która równie dobrze czuje się w różnych technikach malarskich, tkaninie artystycznej, papierze czerpanym czy ażurowych formach rzeźbiarskich wyplatanych z wikliny i papieru.
„Dotyk materii” to wystawa prezentująca malarstwo i obiekty z papieru, których motywem przewodnim są materie wywiedzione z natury, gdzie występując w wielorakich konfiguracjach, wchodzą we wzajemne interakcje.
„To one, podlegając twórczej transpozycji, stają się nośnikiem idei i sensów wykraczających poza czysto wizualne aspekty. Papier zajmuje ważne miejsce w mojej twórczości, anektując z czasem coraz większą przestrzeń myśli i wyobrażeń urealnianych w powstających pracach. Moja fascynacja tym tworzywem rodzi się z szacunku dla jego prostoty, „nadzwyczajnej” zwyczajności, urody samej w sobie. Z natury przynależne mu właściwości czynią zeń plastyczny materiał poddający się formowaniu, preparowaniu, przetwarzaniu, nieustannie zachwyca mnie jego materia, pozornie krucha i delikatna, a zarazem niezwykle silna. Jest na wyciągnięcie ręki, wystarczy dostrzec jego potencjał i dać się uwieść jego urokowi.” – mówi o nadchodzącej wystawie artystka.
Pięć wystaw. Pięć różnych spojrzeń na sztukę. Pięć różnych propozycji. Każdy może znaleźć coś dla siebie. Wystarczy tylko śledzić propozycje Muzeum Śremskiego. Jeśli dodamy do tego muzyczne spotkania w amfiteatrze, to mamy kompletną letnią ofertę dla każdego.