fot. BW Pictures

Łona znowu w taksówce

Chcecie wiedzieć co robi Łona gdy nie gra koncertów z Webberem? W grudniu 2020 raper ponownie pojawił się w Poznaniu, gdzie razem z Andrzejem Koniecznym i Kacprem Krupą – muzykami ze składu Siema Ziemia – przygotowali improwizowanego live’a z fragmentami najnowszych kawałków.

Surowe bity, świetne teksty, a to wszystko w scenografii zbudowanej ze starych Fiatów 125p. To właśnie zajawka Projektu TAXI, nad którym muzycy będą pracować w 2021 roku.

Z perspektywy taksówki

Projekt TAXI to opowieść o świecie widzianym z perspektywy taksówki. Jego sercem są autentyczne dialogi taksówkarzy oraz pasażerów nocnej taryfy. Inicjatywa skupia twórców posługujących się medium muzyki, fotografii i filmu.

 

Prócz Łony, Koniecznego i Krupy są to m.in. Zuza Głowacka (koncepcja i reżyseria), Paweł Jóźwicki (zdjęcia) i Katarzyna Tomczyk (scenografia).

Kolektyw dzieli się na dwie ekipy: jedna kręci film o bohaterach taksówkarskiego półświatka, druga tworzy muzykę i teksty: adaptuje materiał video jako sample, skity, teledyskowe ujęcia lub po prostu – traktuje go jako inspirację.

Obie części projektu – dokumentalna i muzyczna – splatają się w filmowym obrazie emitowanym w odcinkach na platformie YouTube. Improwizowana live sesja z udziałem Łony to pierwszy przystanek na tej trasie.

 

Hubert: 

Galeria taksówkarskich osobowości

 

„Projekt TAXI składa się z dwóch wzajemnie dopełniających się narracji. Widzowie zostają wpuszczeni w sam środek procesu twórczego. Mogą obserwować inspiracje i konteksty za którymi podążają artyści, podglądać ich pracę podczas nagrań w studio. Równolegle śledzą losy bohaterów i bohaterek związanych z taksówkarską subkulturą” – mówi Zuza Głowacka, kuratorka projektu.

 

Adi:

Projekt TAXI prezentuje fascynującą galerię taksówkarskich osobowości. Pozwala zanurzyć się w klimacie przemierzanego taryfą Poznania, a także poznać bliżej sylwetki kierowców – ich codzienność, pasje i życiowe mądrości.

 

fot. BW Pictures

fot. BW Pictures

To wciągająca podróż, w której znajdziemy odbicie transformacji kulturowej, współczesnych konfliktów oraz sentymentalnych lub zabawnych historii rodem z filmów Jarmusha.

Filmowa impresja na temat taksówkarskiego środowiska ma na celu stworzenie siatki kontekstów do muzycznej części Projektu TAXI. Do tej pory ukazały się dwa odcinki zapowiadające serię.

Projekt TAXI

Początek Projektu TAXI sięga czerwca 2020 roku i festiwalu OFF Opera. To wtedy Łona zaproszony przez Stowarzyszenie Młodych Animatorów Kultury, po raz pierwszy pojawił się w Poznaniu, by razem z Jackiem Szymkiewiczem – liderem Pogodno, wziąć udział w projekcie społeczno-artystycznym adresowanym do grupy taksówkarzy.

Wspólnie z animatorkami Zuzą Głowacką i Eweliną Chatłas artyści przeprowadzili wówczas cykl warsztatów dla poznańskich dryndziarzy. Były to spotkania nietypowe, bo zamiast w warsztatowej sali, odbywały się… np. w taksówce.

 

„Odwiedziliśmy wiele miejsc uważanych przez taksówkarzy za kultowe, m.in.: bar “u Gosi” przy dworcu Poznań Główny, gdzie siedzibę mają ci, którzy wiodą nocne życie. Spotykają się tam o 20.00 na swoje „śniadanie”, czyli głównie kawę i papierosy, po czym ruszają w całonocną podróż” – opowiada Łona.

 

„Jednym z punktów programu było też spotkanie z Mieczysławem Hryniewiczem – odtwórcą głównej roli w „Zmiennikach”. Wtedy jeszcze nie wiedziałam, że Łona jest wielkim fanem tego serialu.  Staraliśmy się poznać to środowisko od środka. Czasem bardzo dosłownie – Łona przez dwa dni jeździł po Poznaniu jako kierowca Ubera! – mówi Zuza Głowacka.

 

„Epizod wprawdzie skromniutki, ale dał mi jakiś wgląd w optykę taksówkarza. Mogłem się rozejrzeć z siedzenia, na którym siedzi kierowca, spojrzeć na pasażerów w lusterku wstecznym. Myślę, że bardzo dużo mi to dało” – komentuje raper.

 

Wszystko po to by kolekcjonować historie i na ich podstawie tworzyć muzykę oddającą charakter taksówkarskiego środowiska. Pierwsza edycja projektu zakończyła się koncertem 24 września 2020 w poznańskiej TAMIE.

 

fot. BW Pictures

fot. BW Pictures

Szybko okazało się, że takie podsumowanie to za mało, a artyści nie wyczerpali jeszcze tematu.

W grudniu 2020 w nieco zmienionym składzie ponownie spotkali się w Poznaniu, by kontynuować warsztaty z kierowcami i pod ich wpływem tworzyć kolejne muzyczne numery.

Jaki będzie ciąg dalszy? Dowiemy się w 2021 roku.

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0