fot. Centrum Kultury i Sztuki w Koninie

Moc jazzowego festiwalu 

Ten dźwiękowy zawrót głowy, trwający od 11 do 13 czerwca w Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, będzie zasługą mocnego kobiecego składu, ekscentrycznej formacji złożonej z samych Mitchów, wirtuoza pianistyki jazzowej i dużej dawki nowoczesnego jazzu zabarwionego hip-hopem i etno.

Dodatkowych emocji dostarczą jazzowe kino konesera i wystawy fotografii Anety i Macieja Kaników. W muzycznych podróżach potowarzyszy nam dziennikarz, fotograf, producent Marcin Kydryński, który będzie gospodarzem tegorocznego Festiwalu.

Piątek, 11 czerwca

A jaki jest tegoroczny, jazzowy rozkład jazdy? Zaczynamy koncertem 23-letniej Kingi Głyk uważanej za najlepszą polską basistkę młodego pokolenia i wschodzącą gwiazdę muzyki jazzowo-bluesowej. Kwartet zaprezentuje materiał z najnowszego, już entuzjastycznie przyjętego albumu „Feelings”.

Następnie usłyszycie zespół, który gra już 17 lat, ma na koncie 7 płyt długogrających nagranych w duecie, kwintecie, oktecie, nonecie, tentecie, a nawet jako orkiestra i chór. Mitch & Mitch współpracowali z tuzami scen krajowych i zagranicznych.

 

Szczególna okazała się ich współpraca ze wspaniałym polskim piosenkarzem Zbigniewem Wodeckim, która zaowocowała albumem „1976: A Space Odyssey”. Cieszył się on ogromną popularnością i zdobył dwa Fryderyki.

Jazzonalia 2021, plakat

Jazzonalia 2021, plakat

Ten wieczór za sprawą wyjątkowego filmu dokumentalnego zakończycie w Nowym Orleanie, wsłuchując się w muzykę tego niezwykłego miasta.

Sobota, 12 czerwca

Sobotę spędzicie z kobiecym kwintetem O.N.E., czyli wybitnymi przedstawicielkami młodego pokolenia: Moniką Muc – saksofonistką, Dominiką Rusinowską – skrzypaczką, Polą Atmańską – pianistką i kompozytorką, Kamilą Drabek – kontrabasistką i kompozytorką oraz Patrycją Wybrańczyk – perkusistką.

 

To będzie jazz zagrany nowocześnie, czerpiący z muzyki współczesnej, hip-hopu oraz etno.

Kolejno scenę opanuje zespół, który dokonał gruntownego odświeżenia jazzowej sceny, łącząc klasyki z najnowszymi gatunkami współczesnej muzyki miejskiej. EABS wystąpi wraz Pauliną Przybysz znaną z takich składów i wcieleń jak Sistars, Pinnawela, Rita Pax, Archeo. A na koniec emocjonującego dnia kolejne jazzowe kino konesera, film o legendzie światowego jazzu Elli Fitzgerald.

Niedziela, 13 czerwca

Niedzielny wieczór rozpocznie koncert wybitnej polskiej wokalistki, kompozytorki, skrzypaczki Doroty Miśkiewicz z Big Bandem Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Koninie pod dyrekcją Krzysztofa Pydyńskiego. Artystka znana jest z nastrojowych utworów balansujących na granicy gatunków, w których pobrzmiewają zarówno polskie, jak i egzotyczne nuty.

 

Jazzonalia 2021, plakat

Jazzonalia 2021, plakat

A na finał Festiwalu muzycznymi opowieściami zaczaruje Was Dominik Wania – wybitny pianista, który dołączył do elitarnego grona artystów nagrywających dla ECM Records.

Muzyka Wani jest wyrazem twórczego współistnienia czystej improwizacji, wywodzącej się z muzyki jazzowej, romantycznej pianistyki oraz europejskiej muzyki klasycznej.

 

PROGRAM:

Piątek 11 czerwca 2021 Wieczór Prezydencki
19.00 sala widowiskowa
* Kinga Głyk Quartet
* Mitch & Mitch
* JAZZon JAZZona – otwarcie wystawy Anety i Macieja Kaników
22.30 Kino Konesera
* „Nowy Orlean: Miasto Muzyki”

Sobota 12 czerwca 2021
19.00 sala widowiskowa
* O.N.E. Quintet
* EABS feat. Paulina Przybysz
22.30 Kino Konesera
* „Ella Fitzgerald”

Niedziela 13 czerwca 2021
19.00 sala widowiskowa
* Big Band PSM Konin feat. Dorota Miśkiewicz
* Dominik Wania solo

Prowadzenie festiwalu: Marcin Kydryński
Wystawa fotograficzna: JAZZon JAZZona Aneta i Maciej Kanik

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0