fot. Materiały organizatora, grafika Ola Szmida

OFF Opera

Projekt OFF Opera znany jest mieszkańcom Poznania przede wszystkim z oryginalnych warsztatów oraz wydarzeń muzycznych odbywających się w nietypowych miejscach, jak: fontanna, podwórko kamienicy, centrum handlowe czy podziemny parking.

W tym roku organizatorzy festiwalu deklarują powrót do korzeni – Poznań i jego przedmieścia znów staną się głównymi bohaterami edycji.

 

Opera jest dla nas nie tyle miejscem czy gatunkiem muzycznym, ile sposobem postrzegania rzeczywistości i opowiadania o niej. Kiedyś organizowaliśmy koncerty muzyki klasycznej i produkowaliśmy spektakle operowe. W tej chwili w ramach OFF Opery powstają hybrydowe projekty, będące współczesnymi odpowiednikami syntezy sztuk. Tworzymy muzyczne narracje zakorzenione w rzeczywistości, czerpiące pełnymi garściami z kultury popularnej i alternatywnej. Współpraca zawodowych artystów z amatorami to jeden z najważniejszych postulatów projektu OFF Opera. Naszą główną inspiracją są spotkania z ludźmi i opowiedziane przez nich historie. Stają się one impulsem do napisania piosenki czy scenariusza spektaklu. Idąc tym tropem, postanowiliśmy tegoroczną edycję OFF Opery oprzeć w całości na warsztatach storytellingowych. Naszą uwagę skupimy na bardzo konkretnych grupach zawodowych lub subkulturach – mówi Zuzanna Głowacka, jedna z kuratorek projektu.

 

 

Zuzanna Głowacka, fot. Szymon Kawecki

Zuzanna Głowacka, fot. Szymon Kawecki

“Głosy Miasta” to temat OFF Opera 2020. Do udziału w warsztatach kuratorzy zapraszają trzy grupy społeczne: taksówkarzy, pracowników branży gastronomicznej (m.in. kelnerów i barmanów) oraz bikiniarzy (tzw. eki, członków subkultury obecnej w Poznaniu w latach 50. XX w.). Program projektu uzupełnią miejskie koncerty organizowane na balkonach budynków w podpoznańskich miejscowościach: Swarzędzu, Czerwonaku i Pobiedziskach.

 

Łącząc temat opery ze wspomnianym wcześniej miastem i jego społeczną historią, uczynimy Poznań bohaterem muzycznej opowieści. Zbudujemy narrację o miejscu widzianym oczami mieszkańców, korzystając ze zbioru anegdot i doświadczeń uczestników warsztatów. Będzie to Poznań offowy, mniej znany, a także widziany nocą. Do poprowadzenia warsztatów zaprosiliśmy znanych artystów: m.in. rapera Adama “Łonę” Zielińskiego (znanego z duetu Łona&Webber) i Jacka Szymkiewicza (lidera grupy “Pogodno”, “Babu Król” i “Nowa Fala Polskiego Dansingu”) – mówi Ewelina Chatłas, kuratorka Projektu TAXI.

Łona, fot. Tomasz Kajszczarek

Łona, fot. Tomasz Kajszczarek

 

Każdego roku OFF Opera dzieli się na trzy unikatowe projekty artystyczne organizowane przez członków Stowarzyszenia Młodych Animatorów Kultury.

 

W tym roku jako pierwszy w programie znajdzie się “Projekt TAXI” (początek warsztatów: 22 czerwca 2020).

Warsztaty i spotkania potrwają aż do jesieni. Projekt zakończy finałowe widowisko, które odbędzie się 24 września 2020 w poznańskim klubie TAMA. Udział we wszystkich wydarzeniach w programie OFF Opera jest bezpłatny.

Projekt TAXI

Jacek Szymkiewicz, fot. Jacek Mójta

Jacek Szymkiewicz, fot. Jacek Mójta

Historia Zrzeszenia Transportu Prywatnego “Super Taxi” w Poznaniu sięga 1927 roku. Taksówkarze zza szyb “dryndy” obserwowali, jak rodzi się kapitalizm oraz jak przebiega transformacja kulturowa. Najciekawsze w ich pracy jest jednak to, że są powiernikami ludzkich tajemnic. Podczas OFF Opera 2020, postaramy się zebrać taksówkarskie opowieści i stworzyć z nich muzyczną narrację. Do poprowadzenia warsztatów storytellingowych zaprosiliśmy artystów: rapera Adama “Łonę” Zielińskiego (znanego z duetu Łona&Webber) oraz Jacka Szymkiewicza (lidera grupy “Pogodno”, “Babu Król” i “Nowa Fala Polskiego Dansingu”). Spotkania z uczestnikami przybiorą nietypową formę – będą odbywały się podczas jazdy taksówką, na postojach oraz w miejscach taksówkarskich spotkań, jak kultowy “Bar u Jędrusia” – mówi Zuzanna Głowacka, jedna z kuratorek projektu.

 

Podsumowaniem projektu będzie muzyczno-słowna opowieść zbudowana na podstawie zasłyszanych historii i wykonana przez artystów na scenie TAMY. 

 

Materiały organizatora, grafika Ola Szmida

Materiały organizatora, grafika Ola Szmida

start: 22 czerwca 2020
kuratorki projektu: Zuzanna Głowacka, Ewelina Chatłas

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0