fot. Kamil Strudziński

Ostatni akord Akademii Gitary

"Akademię Gitary postanowiliśmy zakończyć w momencie, kiedy jest bardzo popularna i lubiana. Nie chcieliśmy popełnić błędu, który zdarza się artystom niepotrafiącym zejść ze sceny w odpowiednim czasie" – mówi Łukasz Kuropaczewski, poznański gitarzysta i dyrektor artystyczny festiwalu Akademia Gitary, którego ostatnia edycja odbędzie się w dniach od 15 do 22 sierpnia br.

Sebastian Gabryel: Przed nami 13. edycja Akademii Gitary. Przesądni wierzą, że to pechowa liczba. Ze względu na pandemię, aż można by pomyśleć, że rzeczywiście jest coś na rzeczy. Jak wyglądała organizacja festiwalu w tak trudnych, specyficznych, a przede wszystkim niepewnych czasach?

Łukasz Kuropaczewski: Dzięki cudownej ekipie, która tworzy ten festiwal od wielu lat, właściwie nie widzę żadnej różnicy – poza tym, że nadchodząca, ostatnia edycja Akademii Gitary będzie zdecydowanie mniejsza. Stąd zresztą jej hasło – coda.

 

Łukasz Kuropaczewski, fot. Kamil Strudziński

Łukasz Kuropaczewski, fot. Kamil Strudziński

SG: Do dalszych losów Akademii Gitary za chwilę wrócimy. Proszę  najpierw  opowiedzieć o programie tegorocznej edycji.

ŁK: Myślę, że jak zawsze każdy znajdzie w nim dla siebie coś ciekawego. Mimo że wydarzeń jest mniej, to są one bardzo zróżnicowane. Festiwal rozpocznie się w sobotę 15 sierpnia o godz. 18 koncertem zespołu Gitarsi.pl, który odbędzie się na poznańskim Starym Rynku. Grupa wykonuje instrumentalne utwory w swoich aranżacjach. W programie znajdą się choćby kompozycje Herbiego Hancocka, Duke’a Ellingtona czy Astora Piazzolli.

 

Nazajutrz o godz. 17 w Pałacu Jankowice – w którym w ubiegłym roku odbywał się festiwalowy Mistrzowski Kurs Gitarowy – wystąpi duet Jagoda Świdzińska & Kacper Dworniczak, którzy byli jednymi z najlepszych gitarzystów, jacy brali udział w tym kursie.

Również 16 sierpnia, jednak o godz. 19, w kościele ewangelicko-augsburskim Świętego Ducha w Koninie odbędzie się koncert Pajestka Kostecki Duo, tworzony przez gitarzystów Dawida Pajestkę oraz Macieja Kosteckiego, laureatów wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów gitarowych.

 

 

SG: Jakie wydarzenia czekają nas w kolejnych dniach?

Akademia Gitary, materiały festiwalu Akademia Gitary

Akademia Gitary, materiały festiwalu Akademia Gitary

ŁK: We wtorek 18 sierpnia o godz. 19 zapraszam na profil Akademii Gitary na Facebooku na swój koncert, a także wykład online, który będę mieć przyjemność poprowadzić. Dwa dni później, też o godz. 19, w Sali Towarzyskiej MCK w Czarnkowie zagra Andrzej Grygier – laureat 25 pierwszych nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach gitarowych. 20 sierpnia to również data pierwszego z trzech koncertów finałowych, podczas których wystąpię w duecie z Avi Avitalem, będącym gwiazdą tegorocznej edycji i pierwszym mandolinistą nominowanym do nagrody Grammy w dziedzinie muzyki klasycznej.

 

Tego dnia koncert finałowy odbędzie się w bazylice konkatedralnej w Kołobrzegu o godz. 20.30, zaś drugi i trzeci odpowiednio 21 sierpnia o godz. 19 w archikatedrze gnieźnieńskiej oraz 22 sierpnia o godz. 19.30 w poznańskiej farze.

SG: Jak wspomniał pan wcześniej, tegoroczna edycja Akademii Gitary będzie ostatnią. Skąd decyzja o zakończeniu festiwalu? Każda przyciągała tłumy poznaniaków. Niektórzy mogą mieć wrażenie, że niemal grzebiecie festiwal żywcem…

Łukasz Kuropaczewski, fot. Kamil Strudziński

Łukasz Kuropaczewski, fot. Kamil Strudziński

ŁK: (śmiech) To prawda. Akademię Gitary postanowiliśmy zakończyć w momencie, kiedy jest bardzo popularna i lubiana. Nie chcieliśmy popełnić błędu, który zdarza się artystom niepotrafiącym zejść ze sceny w odpowiednim czasie. Wszyscy wiemy, że to nie kończy się dla nich dobrze (śmiech).

 

SG: Jak sami podkreślacie, ta edycja jest „zwieńczeniem i podsumowaniem historii”. Jakie jej momenty najbardziej zapadły panu w pamięć?

ŁK: Pamiętam wszystkie edycje. Wszystkie koncerty. I jestem dumny, że udało się zaprosić do Wielkopolski tak wielu cudownych artystów.

 

SG: 1000 artystów, 70 miast, 200 partnerów, 12 kursów gitarowych – to Akademia Gitary w najważniejszych liczbach. Z ciekawości, jakimi jeszcze możecie się pochwalić?

Akademia Gitary fot. Aneta Ludwig

Akademia Gitary fot. Aneta Ludwig

ŁK: Liczbą nieskończoną – wzruszeń i uniesień artystycznych (śmiech).

 

SG: Od samego początku jednym z głównych celów Akademii Gitary było nie tylko zapewnienie nam wrażeń muzycznych podczas koncertów, ale szeroko pojęta popularyzacja muzyki gitarowej w Polsce i za granicą. Misja została wykonana? Jak wiele udało się zrobić przez te lata?

ŁK: Myślę, że historia to zweryfikuje, jednak uważam, że festiwal zawsze będzie zajmował bardzo ważne miejsce w sercach wielu młodych gitarzystów.

 

SG: Akademia Gitary to „przede wszystkim ludzie, przez których, dla których i z którymi jest tworzona”. Komu należą się szczególne podziękowania za budowanie 13-letniej historii tego festiwalu?

Akademia Gitary, materiały festiwalu Akademia Gitary

Akademia Gitary, materiały festiwalu Akademia Gitary

ŁK: Nie jestem w stanie wymienić ich wszystkich, bo jest to naprawdę przeogromna ilość ludzi.

 

Wszyscy samorządowcy, włodarze, sponsorzy, menadżerowie kultury, wspaniała publiczność, niesamowity zespól organizacyjny festiwalu, nasi artyści…

SG: Nie zapytam, czego życzyć Akademii Gitary na kolejne 13 lat, ale zapytam, czego powinniśmy sobie życzyć my – słuchacze, fani, sympatycy polskiej sceny gitary, której od wielu lat jest pan częścią. Gitarę słychać coraz głośniej?

Akademia Gitary, fot. Aneta Ludwig

Akademia Gitary, fot. Aneta Ludwig

ŁK: Zdecydowanie tak! Gitara jest niezwykle popularnym instrumentem, kochanym przez wielu. Jestem absolutnie pewien, że jej przyszłość jest w dobrych rękach.

 

Łukasz Kuropaczewski – dyrektor artystyczny Akademii Gitary i ceniony poznański gitarzysta. Występował z recitalami w Polsce, Rosji, Białorusi, Czechach, Słowacji, Bułgarii, Niemczech, Francji, Anglii, Hiszpanii, na Islandii, Węgrzech, w Serbii, Kosowie, Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Japonii, Chinach, Kanadzie, USA, Meksyku oraz Panamie. Grał w najważniejszych salach koncertowych świata, takich jak Royal Festival Hall w Londynie, Concertgebouw w Amsterdamie, Sali im. P. Czajkowskiego w Moskwie czy Carnegie Hall w Nowym Jorku.

 

Akademia Gitary – wielkopolski festiwal, który powstał z potrzeby przełamywania barier w dostępie do kultury i organizacji koncertów gitarowych na najwyższym poziomie. Przyciągnął do Wielkopolski tłumy melomanów i miłośników gitary z Polski i całej Europy. Przez lata był to jedyny projekt w Polsce ukazujący pełny zakres możliwości twórczych związanych z gitarą – począwszy od gatunków muzycznych po praktyki wykonawcze. Ostatnia edycja Akademii Gitary odbędzie się w dniach od 15 do 22 sierpnia. Szczegółowe informacje na akademiagitary.pl.

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0