fot. TK Techkar Karol Bebejewski, wizualizacja Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Buk po remoncie

Otworzymy się na park

Schody w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Buku to nie tylko element ciągu komunikacyjnego, ale także wizytówka instytucji. Dzięki dofinansowaniu z samorządu wojewódzkiego zyskają nowe oblicze.

W budżecie Miasta i Gminy Buk na bieżący rok na przebudowę schodów wejściowych do ośrodka kultury przeznaczono 300 tysięcy złotych – łącznie z otrzymanym dofinansowaniem, które wynosi 94 tysiące złotych. Przed ubieganiem się o fundusze środki finansowe na realizację projektu należało zabezpieczyć w budżecie gminy. I tak też się stało.

Latami konserwowane

Remont schodów powinien zostać sfinalizowany do końca 2021 roku. Dzięki udziałowi w programie „Kulisy kultury” budynek bukowskiego ośrodka kultury ma szansę podnieść swoją atrakcyjność i funkcjonalność, służąc na co dzień prezentowaniu kultury artystycznej, organizując koncerty, spektakle czy spotkania ze sztuką.

 

Schody, o których mowa, prowadzą do głównego wejścia do budynku, który wybudowano w latach 70. ubiegłego wieku.

schody przed remontem, MGOK Buk, fot. Paweł Króliczak

Mimo że przez ostatnie pięćdziesiąt lat były konserwowane, nigdy nie zdecydowano się na ich przebudowę i generalny remont, który wymaga dużego zaangażowania finansowego, technicznego, a także wiąże się z okresowymi niedogodnościami związanymi z dostępem do obiektu.

 

Dziś stan techniczny i wizualny schodów pozostawia wiele do życzenia. Zarówno sama konstrukcja, jak i forma zestarzały się i zużyły.

Remontu i nowej nawierzchni wymagają stopnie, które są zniszczone, mają liczne wyrwy, ich powierzchnia nie jest równa, co sprawia przygnębiające wrażenie. Co gorsza, łatwo na nich o poślizg, więc kiedy pada deszcz lub śnieg – nie są bezpieczne. Potrzeba także nowych poręczy, odpowiadających aktualnym standardom technicznym oraz trendom wizualnym.

Żeby nie wykluczać

schody przed remontem, MGOK Buk, fot. Paweł Króliczak

Przeprowadzony na początku roku 2021 audyt dostępności wykazał, że schody w żaden sposób nie spełniają norm związanych z dostępnością budynków użyteczności publicznej dla osób z niepełnosprawnościami. To smutna prawda. Dziś osoba poruszająca się na wózku nie ma możliwości samodzielnego dostania się do Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury. Wymaga pomocy drugiej osoby. Stąd pomysł, aby schody doposażyć w windę, z której mogłyby korzystać osoby niepełnosprawne, ale także matki z wózkami czy osoby starsze.

 

Wszystkie wymienione wyżej grupy mieszkańców chętnie korzystają z oferty kulturalnej bukowskiego ośrodka.

schody przed remontem, MGOK Buk, fot. Paweł Króliczak

Inwestycję podzielono na dwa etapy. W tym roku planowana jest przebudowa i remont schodów, natomiast w przyszłym zostanie zainstalowana winda, ostatecznie likwidując bariery w dostępności dla osób z niepełnosprawnościami.

Do wydarzeń w plenerze

Zgodnie z wizualizacją ostatecznego efektu prac istniejące filary, odświeżone i zadaszone szklanym dachem, uatrakcyjnią wygląd budynku od frontu. W nowej odsłonie stopnie pojawią się w centralnym punkcie wejścia, a nie jak dotychczas – po jego bokach. Wyremontowane i zrewitalizowane schody z pewnością będą wizytówką bukowskiego ośrodka kultury, idealnie komponując się z parkiem Sokoła, na terenie którego umiejscowiona jest instytucja.

 

Kulisy kultury

Kulisy kultury

Dla mieszkańców Buku park ten to miejsce wypoczynku i rekreacji, dla nas jako zespołu – także niezastąpiony towarzysz licznych wydarzeń kulturalnych.

Schody niejako wyjdą parkowi naprzeciw, otwierając się na niego, co tworzy spójną całość i nawiązuje do aktualnych trendów łączenia architektury z przyrodą. W przyszłości schody z powodzeniem pełnić mogą dodatkową funkcję jako scena plenerowa dla minikoncertów czy spektakli teatralnych.

 

Jedno jest pewne: każdego cieszyć będzie fakt, że wejście do budynku jest bezpieczne oraz dostępne dla wszystkich, niezależnie od wieku i stanu zdrowia.

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0