fot. Materiały prasowe

Polskie Muzyczki

Projekt pt. “Polskie Muzyczki” - w ramach którego powstaje cykl filmów edukacyjnych poświęconych polskim kompozytorom - jest odpowiedzią na potrzeby publiczności uczestniczącej w koncertach muzyki klasycznej.

Koncertujące wspólnie instrumentalistki Barbara Borowicz – klarnet i Anna Miernik – fortepian, niejednokrotnie podczas koncertów były proszone przez publiczność o podawanie informacji o wykonywanych podczas koncertu utworach oraz ich kompozytorach. 

 

Doświadczenie pokazało, że dzięki wzbogaceniu koncertów o te informacje, publiczność zaczynała słuchać muzyki bardziej świadomie, a równocześnie zmniejszał się dystans pomiędzy kompozytorami wykonywanych dzieł, a ich odbiorcami.

Obecnie, w czasach niepewnych dla kultury, gdy nie wiadomo, kiedy i na jakich zasadach będzie można organizować koncerty z udziałem pełnej widowni, muzyczki przeniosły część swojej działalności do internetu.

Ideą projektu pt. „Polskie Muzyczki” jest tworzenie cyklu filmów edukacyjnych poświęconych polskim kompozytorom, które następnie są zamieszczane w internecie, w sposób umożliwiający ich bezpłatne odtwarzanie.

 

Polskie Muzyczki, fot. Materiały prasowe

Polskie Muzyczki, fot. Materiały prasowe

Artystki chcą urzeczywistnić ideę “nauki przez zabawę”. Filmy zawierają treści o wysokiej wartości merytorycznej podane w lekkiej formie dialogu między pianistką a klarnecistą, które prywatnie są przyjaciółkami.

W odcinkach nie brakuje anegdot o kompozytorach oraz nieznanych faktów z historii muzyki, które odbiorcom – zwłaszcza niezwiązanym na co dzień z muzyką poważną – mają pozwolić na łatwiejszy odbiór proponowanych na koncertach treści, a także pomóc przełamywać barierę pomiędzy artystą, a słuchaczem.

Filmy zachęcić mają ponadto do częstszego udziału w koncertach muzyki klasycznej. Artystki chcą pokazać, że – często uznawana za trudną w odbiorze i skomplikowaną – muzyka klasyczna, może sprawiać odbiorcy prawdziwą przyjemność, zwłaszcza wtedy, kiedy lepiej wiadomo, jak jej słuchać.

Każdy odcinek poświęcony będzie innemu polskiemu kompozytorowi. 

Cykl filmów o twórcach polskiej muzyki klasycznej proponowany przez dwie aktywne w kraju i za granicą młode instrumentalistki, może zmienić podejście do muzyki klasycznej i przybliżyć słuchaczom jej autentyczne piękno. 

 

 

 

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0