fot. Hieronim Dymalski, na zdj. Józef Skrzek

Projekt „Posnania Sound”, czyli poznańskie brzmienia

W piątek, 15 października, w sali Prochownia w Jeżyckim Centrum Kultury w Poznaniu odbędzie się koncert z planowanego cyklu pt. "Posnania Sound".

Będzie to swoisty powrót do tego, co było wyróżnikiem poznańskiej sceny muzycznej, czyli do EL Muzyki (określenie wymyślone przez Czesława Niemena). 29 września 1988 roku, kiedy w Poznaniu zare­jestrowano Stowarzyszenie Muzyki Elektronicznej, Czesław Niemen zgodził się zostać jego prezesem honorowym.

 

EL Muzyka w swoim założeniu miała być sekwencjonalna, wariacyjna, jest szczególnie predestynowana do tego, by wyrazić elan vital -pęd życia.

Progresywny rock dał jej zamiłowanie do rozbudowanych suit, technologicznego filozofowania, podróży w wyobrażone światy albo w głąb własnych fantazji. Z muzyki użytecznej wzięło się ilustracyjne traktowanie tematów i opisowe tytuły, kierujące słuchacza w stronę określonych obrazów i emocji.

Minęły lata, blisko trzy dekady, koniunktura na EL muzykę nie zmalała a i muzycy – m.in Józef Skrzek, Romuald Andrzejewski, Grzegorz Stróżniak, Krzysztof Jarmużek, Piotr Wiza, Marek Manowski, Andrzej Karpiński pozostali jej wierni.

Projekt pt. „Posnania Sound” w swoim założeniu chce skojarzyć ze sobą różnorodne „silniki dźwiękowe” na zasadzie interakcji i współpracy międzypokoleniowej, poprzez koncert gwiazdy polskiej muzyki elektronicznej Józefa Skrzeka oraz dopełnić przestrzeń wierszami poznańskich poetów: Wojciecha Bąka, Stanisława Barańczaka, Ryszarda Krynickiego, Ryszarda Daneckiego, Witka Różańskiego i innych, które recytować bedą poznańscy aktorzy.

Ta współpraca stanowić będzie niewyczerpany zbiór spektakularnych dźwięków, potrafiących skusić, ale i zaskoczyć zupełnie współczesną, na poły eksperymentalną partią solową syntezatora, czy psychodelicznym skokiem w bok innego instrumentu, żywym słowem, a nawet innym metrum, co prowadzić będzie do niebagatelnych rozwiązań.

 

Senne słodko-gorzkie wizje, w których nostalgiczne wspomnienia przeszłości mieszają się z doświadczeniami codzienności, na wyższym poziomie, tu i teraz.

Ta otwartość na różne brzmieniowe nowalijki charakteryzuje współczesną scenę muzyki elektronicznej. Takie powinno być jej credo i tego się trzymajmy.

 

Koncert z udziałem Józefa Skrzeka odbędzie się w piątek, 15 października, o godz.17, w sali Prochownia, w Jeżyckim Centrum Kultury. 

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
1
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0