fot. Polski Teatr Tańca

Rozmównica online “Taneczność teatru – część druga”

23 maja o godz. 17.00 Polski Teatr Tańca zaprasza na swój profil FB na rozmównicę online pt. „Taneczność tańca - część druga”, organizowaną z okazji Dnia Teatru Publicznego.

 
Będzie to kontynuacja dyskusji poświęconej fizyczności we współczesnym teatrze, w którym komponowany ruch oraz świadomość ciała pełnią bardzo istotną rolę. 
 
 
- Porozmawiamy o rozmaitych zastosowaniach gestu, tańca, ruchu i bezruchu. Zastanowimy się, czy ruch sceniczny jest nowym teatralnym zjawiskiem i czym różni się od choreografii? Kim jest „ruchmistrz”? Na czym polega choreografia w zadaniach czysto aktorskich? Jak wpływa na wizualność i muzyczność spektaklu? Pochylimy się nad rolą ruchu w spektaklu na poziomie energetycznym i zjawiskiem czerpania przez teatr z technik i stylów tańca, m.in. z tańca konceptualnego - deklarują organizatorzy.
 
 
Gośćmi spotkania będą Jadwiga Majewska - krytyk, teoretyk, kuratorka międzynarodowych projektów artystycznych, badawczych i edukacyjnych, wykładowca, autorka tekstów w TeatrzeDidaskaliachZnaku czy Dwutygodniku, autorka opracowań dwóch antologii tekstów o tańcu współczesnym, Natalia Korczakowska, reżyserka spektakli teatralnych, m.in. Stanisława Lema Solaris dla TR Warszawa czy adaptacji Berlin Alexanderplatz Alfreda Döblina, dyrektorka artystyczna Teatru Studio teatrgaleria w Warszawie, reżyserka spektakli operowych.
 
 
plakat do wydarzenia "Taneczność teatru - część druga", fot. Polski Teatr Tańca

plakat do wydarzenia "Taneczność teatru - część druga", fot. Polski Teatr Tańca

W rozmowie weźmie udział Weronika Pelczyńska, tancerka, choreografka, autorka solowego spektaklu Yvonne Yvonne - remiksu twórczości Yvonne Rainer, współtwórczyni spektaklu  Fire is raging in your hair w choreografii Anny Nowickiej, zaangażowana  w tworzenie choreografii oraz ruchu scenicznego do sztuk w reżyserii Agnieszki Glińskiej oraz Weronika Szczawińska, reżyserka teatralna, dramaturżka, doktora nauk o sztuce, tworząca spektakle mające formę esejów scenicznych, łączące elementy teatru, performance’u, tańca i refleksji teoretycznej, jak Geniusz w golfie w Teatrze Starym w Krakowie czy Nigdy więcej wojny zrealizowany w Komunie Warszawa.

Cyklowi ‚rozmównic” patronuje kwartalnik Taniec.
 
Wydarzenie odbywa się w ramach Dnia Teatru Publicznego, którego organizatorem jest Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego w Warszawie.