fot. z archiwum projektu

Tanecznym krokiem przez wybrane zakątki świata

Podróżowanie po świecie ogarniętym pandemią jest niebezpieczne, a często także po prostu niemożliwe. A jednak mieszkańcy wielkopolskiej Paprotni – wioski, leżącej w gminie Krzymów – wyruszyli w wybrane zakątki świata i to tanecznym krokiem!

Wydarzyło się to w trakcie projektu pt. „Tanecznym krokiem przez wybrane zakątki świata”, który w ramach programu „Kultura w drodze” zrealizował Zbigniew Witkowiak.

 

Projekt polegał na przeprowadzeniu zajęć z tańca towarzyskiego dla dwóch grup wiekowych: dziecięcej, dla tancerzy w wieku 7-15 lat oraz młodzieżowo-dorosłej, dla osób w wieku 16+. Uczestnicy projektu, podczas dziewięciu kolejnych spotkań, podróżowali wraz z prowadzącym po tanecznej mapie świata.

 

Tanecznym krokiem przez wybrane zakątki świata, plakat

Tanecznym krokiem przez wybrane zakątki świata, plakat

Zatrzymali się w Wielkiej Brytanii, gdzie poznali proste, rytmiczne ruchy i obroty walca angielskiego, a także wirowali w szybkim tempie walca wiedeńskiego w Niemczech i Austrii. Jednak ich prawdziwe taneczne wojaże zaczęły się na drugiej półkuli.

W Stanach zatrzymał ich na dłużej jive. Jego dynamiczny, synkopowany rytm i szybkie tempo nie dały się tak łatwo ujarzmić. Rock’n’rollowe rytmy i melodyjność utworów mu towarzyszących sprawiały dużą frajdę przede wszystkim najmłodszym uczestnikom przygody.

 

Z kolei dorosłym podobało się najbardziej na Kubie, skąd pochodzi zmysłowa rumba.

Dzieci doskonale zapamiętały drugi taniec pochodzący stamtąd – cha-chę, która ma stosunkowo łatwe kroki podstawowe, łatwe do opanowania w krótkim czasie.

 

Brazylia swoją szaloną, szybką sambą bardzo tancerzy zmęczyła, za to Argentyna wyzwoliła między partnerami więź ciał i dusz, bo tango jest formą dialogu bez słów. Stamtąd, najtrudniejszym spacerem świata, czyli krokami foxtrota, wrócili do Ameryki Północnej.

Z Paprotni tanecznym krokiem w świat

Tanecznym krokiem przez wybrane zakątki świata, informacja

Tanecznym krokiem przez wybrane zakątki świata, informacja

Jak to się stało, że mieszkańcy Paprotni wyruszyli w tę podróż? Pomysł wyszedł właściwie od nich. 

 

A realizacja była możliwa w ramach programu „Kultura w drodze” zaproponowanego przez Departament Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Warsztaty rozpoczęły się w pierwszym tygodniu października.  Co środę każda grupa odbywała dwugodzinne zajęcia. Dla dzieci uczestniczących w projekcie były to początki przygody z tańcem towarzyskim i muzyką mu towarzyszącą. Z ciekawością słuchały opowieści o krajach, z których pochodziły omawiane tańce i wytrwale powtarzały podstawowe kroki zadane na lekcjach.

 

W grupie dorosłych pojawiły się pary, które uczestniczyły w podobnym kursie rok temu. Teraz z przyjemnością powróciły na parkiet by kontynuować naukę.

Popularyzacja tańca

Projekt sprzyjał popularyzacji tańca towarzyskiego wśród mieszkańców małej miejscowości i jednocześnie pokazał alternatywne podejście do aktywności fizycznej. Opierał się na założeniu, że taniec ma właściwości terapeutyczne, kształtuje osobowość tancerza, jego kulturę osobistą i służy każdemu: zarówno starszym ludziom, jak i bardzo młodym oraz integruje, co jest ważne w niewielkiej społeczności.

 

Nieodłącznym elementem tańca jest muzyka, więc jej cechy charakterystyczne, takie jak metrum czy tempo były również omawiane na zajęciach.

 

Przemycano także ciekawostki o kraju pochodzenia każdego tańca, o wyjątkowej kulturze i czasach, w jakich powstał dany taneczny styl.

Z dziewięciu zaplanowanych spotkań udało się przeprowadzić pięć – przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Pozostałe zajęcia przeprowadzane były zdalnie, co było nie lada wyzwaniem zarówno dla prowadzących, jak i uczestników, ale przyniosło też dużo zabawy i śmiechu.

 

Projekt pt. „Tanecznym krokiem przez wybrane zakątki świata” został zrealizowany w ramach programu „Kultura w drodze” przygotowanego przez Departament Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Założeniem programu było, żeby artyści i animatorzy kultury realizowali projekty artystyczne i edukacyjne, adresowane do mieszkańców tych miejscowości regionu, które oddalone są od wielkomiejskich centrów kultury.

O innych projektach „Kultury w drodze” przeczytasz:  tutaj 

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0