fot. Katarzyna Doroba - wizualizacja

To miejsce tętni życiem

W Bibliotece Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Międzychodzie każdego dnia można usłyszeć śpiewający chór, solistów, zobaczyć tancerzy, próbę spektaklu i wiele, wiele innych zdarzeń.

Amerykański antropolog Edward T. Hall w swojej książce „Bezgłośny język” pisze, że kultura jest po prostu komunikacją.

 

Kultura tworzy się w nieustannej interakcji między ludźmi, kształtuje wspólnotę i każdego człowieka.

Profil działania Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury im. J. D. Janockiego w Międzychodzie od sześciu lat nastawiony jest zdecydowanie na edukację i rozwój amatorskiego ruchu artystycznego.

Żywa kultura – to z nią można spotkać się w naszym centrum, to miejsce głośne i tętniące życiem.

Przyjazne pomieszczenia

Jednak, by mogło się to dziać, potrzebne są pracownie i sale prób dla wszystkich aktywności, które są dla nas wartością samą w sobie. Uczestnicy zajęć mają nie tylko rozwijać swoje talenty, lecz czasami po prostu przyjść i odpocząć od zgiełku dnia codziennego. Nawiązywać relacje, być. Stąd decyzja o modernizacji pomieszczeń w naszej instytucji.

 

Nowe wnętrza Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Międzychodzie, wizualizacja Katarzyna Doroba

Nowe wnętrza Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Międzychodzie, wizualizacja Katarzyna Doroba

Program „Kulisy kultury” wydał się idealny dla inwestycji, która czekała już dłuższy czas na realizację.

Remont obejmie łącznie jedenaście pomieszczeń, w tym trzy pomieszczenia zmienią funkcję z magazynowych na sale prób na potrzeby codziennych zajęć, kolejne dwa (garderoby) – po modernizacji – również zostaną udostępnione do codziennych prób, dodatkowo jedną salę przeznaczymy do przechowywania strojów i rekwizytów.

Powstanie miejsce przyjazne, będące zaproszeniem do realizacji artystycznych marzeń. Dla nas kultura to więzi, relacje, przeżycia i doświadczenia, wiedza i umiejętności, robienie czegoś razem, bo kultura to ludzie, którzy chcą się spotykać i być częścią swoich społeczności.

Dla maluchów i seniorów

W ramach systematycznych zajęć w BPiCAK działa około 30 sekcji i zespołów: taneczne, gimnastyczne, wokalne, chóralne, teatralne, instrumentalne – w tym Orkiestra Dęta Pojezierza Międzychodzko-Sierakowskiego, zespoły rockowe i bluesowe, artystyczno-plastyczne, klub filmowy, dyskusyjne kluby książki.

 

Zrzeszają one osoby z każdej kategorii wiekowej.

Z obiektów kulturalnego centrum w Międzychodzie korzysta też Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku. Obiekty te są sukcesywnie – w miarę potrzeb i możliwości finansowych instytucji remontowane.

Amatorski ruch artystyczny

Zwiększenie oferty kulturalnej oraz zapewnienie wysokiej jakości i atrakcyjności zajęć prowadzonych przez wysoko wykwalifikowaną kadrę instruktorską to dla nas priorytet.

 

Kulisy kultury

Kulisy kultury

Projekt „Kulisy kultury” znacząco przyczyni się do realizacji w kolejnych latach wielu wydarzeń kulturalnych opartych na amatorskim ruchu artystycznym.

Będą to wydarzenia lokalne i regionalne, zarówno o charakterze rozrywkowym, jak i patriotycznym.

Jak wiatraki

Dziś, kiedy świat się zmienił, jeszcze bardziej docenimy stałe zajęcia w domach kultury – antidotum na stres związany z izolacją. Wiatr zmian już powiał, a my jak wiatraki napędzane jego siłą wytworzymy nową energię dla naszej społeczności, bo wiemy, co jest ważne. Kultura jest ważna!

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0