fot. Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej

W krainie pamięci. Spotkanie autorskie

Książka Stanisława Małyszki pt. „W krainie pamięci. Kaliskie cmentarze i miejsca pochówku dawniej i dzisiaj” została wydana przez Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej w Kaliszu przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu.

Jest to publikacja popularnonaukowa, bogato ilustrowana archiwalnymi zdjęciami, rycinami, mapami i kopiami dokumentów, a także licznymi zdjęciami współczesnymi kaliskich nekropolii, wnętrz świątyń i widoków dawnego grodu nad Prosną.

 

Na stronach książki zostały omówione dzieje 20 miejsc pochówku oraz cmentarzy w części już nieistniejących lub nieużytkowanych oraz 13 nekropoli użytkowanych.

Dużo uwagi poświęcono pochówkom w podziemiach i kryptach kościelnych oraz w ich otoczeniu, poczynając od najstarszej kolegiaty św. Pawła w grodzie na Zawodziu.

Wśród bogatego materiału ilustracyjnego znajdują się dawne i aktualne plany cmentarzy. Po raz pierwszy opublikowane zostaną m.in. dotychczas nieznane plany cmentarza żołnierskiego, a później Ukraińskiego Cmentarza Wojskowego z 1923 i 1929 roku oraz mało znane projekty zabudowań na kaliskich nekropoliach żydowskich.

Książka nie tylko przywraca pamięć o licznych, nieraz już zapomnianych, miejscach pochówków w Kaliszu na przestrzeni ostatniego tysiąclecia, ale też o wielu osobach tam pochowanych, które zapisały się złotymi zgłoskami w dziejach grodu nad Prosną, Wielkopolski, a często całej Polski.

 

Spotkanie z autorem odbędzie się 11 czerwca, o godz 17. w Rezerwacie Archeologicznym w Kaliszu-Zawodziu, ul. Bolesława Pobożnego 87-105

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0