fot. Patryk Piotr Antoniak (Stowarzyszenie Krotochwile)

Z kulturą w Wielkopolskę

Jak zbliżyć do siebie sąsiadów zamkniętych w swoich domach? Co zrobić, by lokalna tradycja i dziedzictwo ożyły na nowo? Jak zbudować lepsze relacje między mieszkańcami wielkopolskich wsi? Te pytania zadał sobie zespół animatorów, artystów i społeczników związanych ze Stowarzyszeniem Krotochwile.

Z odpowiedzi na powyższe pytania zrodziły się warsztaty, spotkania, potańcówki, filmy… I tak powstał Wędrowny Zakład Kultury! Jedyny taki całoroczny, objazdowy projekt kulturalny, który już niemal 5 lat przemierza województwo wzdłuż i wszerz, odwiedzając wielkopolskie wsie.

OD LEGEND DO WARSZTATÓW

W tym roku na ofertę wydarzeń składa się osiem rodzajów warsztatów odpowiadających na potrzeby dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Od tworzenia przedstawień na bazie lokalnych legend, warsztatów architektonicznych, barwienia tkanin różnymi technikami aż po zajęcia linorytnicze i plastyczne.

Chętni mogą również udać się spacer przyrodniczy i stworzyć pyszny posiłek z dziko rosnących roślin, zszyć własny notes, a nawet stworzyć barwny mural na odrapanej dotychczas ścianie.

 

Zespół Wędrownego Zakładu Kultury wierzy, że każda wieś jest wyjątkowa dzięki osobistym historiom swoich mieszkańców.

Dlatego też zbiera opowieści i odkrywa ludzi, których koleje życia mogłyby stać się scenariuszem niejednego dramatu lub filmu przygodowego.

Do udziału w projekcie zaproszono również twórców ludowych z odchodzących w zapomnienie dziedzin sztuki i rzemiosła. Odwiedzają ich młodzi artyści, poszukując inspiracji, rozmawiając o sztuce ludowej i odkrywając tajniki warsztatu. Z każdego takiego spotkania powstaje film dokumentalny.

Ważnym elementem budującym więź wśród mieszkańców jest wspólne spędzanie czasu. Dawniej przecież sąsiedzi spotykali się, by razem muzykować, tańczyć i śpiewać.

 

Wędrowny Zakład Kultury proponuje mieszkańcom Wielkopolski powrót do tego pięknego zwyczaju – wieczory wiejskie. O oprawę muzyczną dbają zespoły wykonujące muzykę ludową charakterystyczną dla danego rejonu. Całą resztę – chętne do tańca nogi, lokalne nowinki, gotowość do wspólnej zabawy – zapewniają sami mieszkańcy.

 

O tym, że warto na nowo odkryć piękno i wyjątkowość swoich małych ojczyzn, przekonało się już ponad 70 wsi, które dotychczas wzięły udział w projekcie.

Warsztaty Wędrownego Zakładu Kultury są w pełni bezpłatne dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury, Narodowego Instytutu Wolności oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Jak zgłosić swoją wieś? Wszystkie potrzebne informacje znajdują się na stronie: wedrownyzakladkultury.pl.

 

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0