fot. Materiały organizatora

Zielony weekend w Szreniawie

W ramach kontynuacji weekendowych pokazów dla publiczności, Muzeum Narodowe w Szreniawie zaprasza w dniach 22-23 maja (sobota i niedziela) w godzinach od 12-16 na wydarzenie muzealne poświęcone Zielonym Świątkom.

Zielone Świątki to w tradycyjnej kulturze ludowej pora zwyczajów związanych z pożegnaniem wiosny oraz przywitaniem lata i towarzyszących temu obrzędów agrarnych.

 

Było to również święto rolników i pasterzy, stąd parady umajonych zwierząt, wyścigi na pastwiska zakończone zabawą przy ognisku.

W tradycji chrześcijańskiej święto, określane jako uroczystość Zesłania Ducha Świętego, obchodzone jest 50 dni po Wielkanocy i stanowi zakończenie tego okresu.

Tego dnia obsiane pola obchodziły procesje z chorągwiami i świętymi obrazami, a wieczorem często odbywały się zabawy wiejskie. Domy i zagrody ozdabiano tatarakiem, zielonymi gałęziami, a nawet wyciętymi młodymi brzózkami, które miały zapewnić urodzaj oraz chronić przed urokami i zarazą. 

Począwszy od XVIII wieku mieszkańcy miast wybierali się tego dnia na przejażdżki do lasów czy nad rzekę, gdzie urządzano zabawy, przejażdżki łódkami, pokazy sztucznych ogni.

Majówki z nieodłącznymi posiłkami na świeżym powietrzu przetrwały do czasów współczesnych.

Muzeum w Szreniawie nawiązuje do tej tradycji i zaprasza na rodzinny wypoczynek z  akcentem edukacyjnym – ofertę pokazów związanych z obrzędowością i zwyczajami charakterystycznymi dla tego święta. Przygotowano następujące atrakcje:

 

1. pokaz obrzędów i zwyczajów sadowniczych – sad (godzina 12.30 )
2. korowód umajonych wołów (godzina 14.00)
3. pokaz połączony z prelekcją wykonywania tradycyjnych kwiatów z krepy – plac główny
4. pokaz połączony z prelekcją – wykonywanie tradycyjnej rzeźby ludowej – plac główny
5. pokaz wyplatania wikliny (tylko niedziela!)
6. pokaz wyplatania wianków z kwiatów (tylko niedziela!)

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0