fot. Sławomir Janelt

Objazdowy Klub Animatora

W ramach Objazdowego Klubu Animatora odbył się cykl warsztatów artystyczno-edukacyjnych przeznaczonych dla dzieci z okolic Kępna. Celem działań animacyjnych było wykreowanie w uczestnikach warsztatów umiejętności świadomej organizacji gier i zabaw w grupach rówieśniczych.

Zadanie to wynika z potrzeby, jaką Sławomir Janelt – pomysłodawca i realizator projektu – zauważył podczas prowadzenia form animacyjnych, w trakcie różnego rodzaju wydarzeń kulturalno-rozrywkowych.

 

Okazuje się, że dzieci chętnie i z dużym zaangażowaniem uczestniczą w różnych formach zabaw i rywalizacji, jednak nie potrafią same zainicjować zabawy w grupie.

Przekazanie uczestnikom projektu wiedzy na temat, wydawałoby się banalny, ale jakże trudny: „w co i jak się bawić” stało się głównym celem Objazdowego Klubu Animatora.

 

Zajęcia warsztatowe opierały się na skutecznej metodzie „naucz się przez zabawę’. To doskonały sposób, aby ich uczestnicy zdobywali umiejętności organizacyjne nie tylko słuchając wykładów, ale uczestnicząc w przygotowaniach i w zabawie.

 

Plakat

Plakat

„…Dzieci uwielbiają się bawić w grupie, ale nie wiedzą, że do dobrej zabawy wcale nie potrzeba profesjonalnych plansz i urządzeń – w wielu przypadkach można za pomocą kijka lub kredy raz dwa narysować jakiś schemat i doskonale spędzić czas na wesołej rywalizacji z rówieśnikami…”

 

Instruktorzy warsztatów Wiktoria Nawrocka i Sławomir Janelt prezentowali kolejne etapy przygotowań, następnie uczestnicy sami wykonywali te czynności, by za chwilę wspólnie się bawić. Każdy z uczestników musiał zaliczyć umiejętność organizowania wszystkich zabaw, które odbyły się podczas zajęć. To kolejne działanie edukacyjne w ramach warsztatów, ponieważ obserwatorami i jurorami byli pozostali warsztatowicze, a jednocześnie zadaniem zaliczającego było zaangażowanie grupy.

 

Na zakończenie warsztatów uczestnicy otrzymali słodkie upominki i certyfikaty udziału.

Wszystkie spotkania warsztatowe zrealizowane zostały przed 7 listopada, spełnione zostały wszystkie zasady bezpieczeństwa i higieny, co zostało wykorzystane również jako dodatkowy element edukacyjny.

 

 

Podsumowując projekt można stwierdzić, że spora grupa dzieci mogła bezpłatnie zdobyć umiejętności, które ułatwią im kontakty interpersonalne z rówieśnikami, a jednocześnie umacniają w nich poczucie kreatywności i samodzielności.

Formuła Objazdowego Klubu Animatora wzbudziła zainteresowanie lokalnych społeczności, które wyraziły chęć organizacji warsztatów na swoim terenie.

 

Warsztaty Objazdowego Klubu Animatora zostały zrealizowane w ramach programu „Kultura w drodze” przygotowanego przez Departament Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Założeniem programu było, żeby artyści i animatorzy kultury realizowali projekty artystyczne i edukacyjne, adresowane do mieszkańców tych miejscowości regionu, które oddalone są od wielkomiejskich centrów kultury.

O innych projektach „Kultury w drodze” przeczytasz:  tutaj 

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0