fot. redakcja

Marzenia i stypendia

Jest ich osiemnaścioro – wśród nich muzycy, fotografowie, studenci, akademicy, kuratorzy sztuki, poeci i plastycy. Niektórzy na początku swojej twórczej drogi, inni już doświadczeni i dojrzali. Wszyscy chcą spełnić swoje marzenia. W Teatrze Nowym wręczone zostały stypendia i nagrody Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury.

Tegorocznym laureatem jest m.in. Janusz Nowacki, nestor poznańskich fotografów, który dzięki stypendium będzie mógł pokazać owoc swojej ponad 20-letniej fotograficznej obserwacji, dokumentującej umieranie rogalińskich dębów pt. „Nostalgie Dębowe”. Stypendystką została też Kasia Nowaczyk, zdolna studentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na kierunku media interaktywne i widowiska, która chciałaby stworzyć projekt „Nic się nie kończy” – o wirtualnej nieśmiertelności. Monice Piotrowskiej, krytyczce sztuki, kuratorce wystaw i autorce tekstów, publikowanych w prasie polskiej i niemieckiej – stypendium pozwoli napisać książkę o Margarete i Stanisławie Kubickich, niemiecko-polskiej parze, współzałożycielach grupy plastycznej Bunt, która pojawiła się w Poznaniu wiosną 1918 roku. Kubiccy zafascynowani awangardą europejską postanowili przenieść jej zdobycze na grunt polski i inspirowali lokalne środowisko do działań awangardowych.

Pozostali laureaci to:

Michał Koszykowski uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Turku, młody gitarzysta, laureat wielu konkursów. Stypendium przeznaczy na dalszy rozwój talentu muzycznego.

Tomasz Koszewnik – absolwent fotografii i intermediów na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W Domu Małego Dziecka w Białymstoku zrealizował projekt „Kukułcze Gniazdo”. W ramach programu stypendialnego przeprowadzi podobny projekt w jednej z placówek opiekuńczo-wychowawczych w Wielkopolsce.

Sylwia Katarzyna Taciak – plastyczka wyróżniona na III Wielkopolskim Przeglądzie Twórczości Plastycznej Osób Niepełnosprawnych „Inny świat jest tu” w roku 2010. W ramach programu stypendialnego chciałaby pozyskać materiały do dalszej pracy twórczej oraz stworzyć kolekcję pejzaży z wybranych miast świata pt. „Paryż – Londyn –Nowy Jork – Poznań”.

Natalia Teresa Chudzicka – flecistka, absolwentka Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Jej program stypendialny dotyczy odbycia kursów mistrzowskich w klasie Profesor Claude Lefebvre w Nicei wraz z zakwaterowaniem.

Bożena Chrząstowska – profesor, filolog, autorka podręczników szkolnych, redaktor naczelna pisma „Polonistyka”. Autorka koncepcji reform oświaty. W ramach programu stypendialnego chciałaby napisać i wydać książkę wspomnieniową „Metafor sianie, czyli całe życie w reformach”.

Michał Adamski – fotograf, wielokrotnie nagradzany i wyróżniany w konkursie „Wielkopolska Press Photo”. W ramach stypendium chciałby stworzyć projekt przedstawiający obraz współczesnej Wielkopolski, na przykładzie życia codziennego lokalnych społeczności oraz osób będących na szczeblu władzy najbliższym ludziom – sołtysów.

Marta Elżbieta Urbańska – studentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu na kierunku Design Krajobrazu. Uczestniczka wielu projektów z zakresu design. Jej rysunki były wystawiane na 4 Mediations Biennale. W ramach program stypendialnego chciałaby zrealizować indywidualną wystawę rysunków.

Magdalena Gałkowska – poetka, laureatka wielu konkursów poetyckich. W ramach programu stypendialnego chciałaby wydać niepublikowane dotychczas wiersze i przeprowadzić spotkania autorskie, promujące tomik.

Anna Czaban – kulturoznawczyni, pracownik Galerii Miejskiej „Arsenał”, redaktor naczelna magazynu o sztuce „Punkt”, kuratorka wielu wystaw, autorka artykułów o sztuce. W ramach programu stypendialnego chciałaby przeprowadzić warsztaty interdyscyplinarne dla kuratorów zajmujących się sztuką współczesną w Poznaniu, Koninie i Kaliszu.

Michał Pabian – dramaturg, współpracował z Marcinem Liberem, Wojtkiem Klemmem, Cezarym Studniakiem. Dramaturg w Teatrze Polskim w Szczecinie. W ramach programu stypendialnego kandydat chciałby zrealizować projekt „Nierozważni i nieromantyczni” oparty na działaniach warsztatowych i dramaturgicznych dialogu międzypokoleniowym.

Krzysztof Emil Kłoskowski – społeczny opiekun zabytków, współautor diagnozy dotyczącej obiektów Twierdzy Poznań, współorganizator Dni Twierdzy Poznań. W ramach programu stypendialnego chciałby przygotować kompleksowe opracowanie dotyczące reliktów tego obiektu.

Szczepan Kopyt – poeta, nominowany do Paszportów Polityki w roku 2011 oraz do Nagrody Literackiej Gdynia w roku 2010 i 2014, a także stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2012. W ramach programu stypendialnego chciałby opracować tom poezji pt. „Z a b i c”, na który składać się będzie ok. 35-40 utworów.

Emilia Maria Grzeczka – malarka, studentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Uczestniczka wystaw zbiorowych i działań performatywnych. W ramach stypendium zamierza ukończyć cykl prac i przygotować indywidualną wystawę.

Dorota Grobelna – historyczka kultury, współautorka i koordynatorka projektów w przestrzeni publicznej, współpracowała między innymi przy realizacji wystaw Galerii Klimy Bocheńskiej, Mediations Biennale w Poznaniu oraz przy projekcie publicznym „Minaret” Joanny Rajkowskiej. W ramach stypendium kandydatka chciałaby napisać pracę dotycząca projektu „Minaret”.

Bartosz Blecha – absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na Wydziale Nauk Społecznych. W ramach programu stypendialnego chciałby zrealizować projekt pt. „Teatr od podszewki”, którego celem byłoby przedstawienie zjawisk socjologicznych, społecznych i organizacyjnych zachodzących w poznańskich teatrach za pomocą fotoreportaży.

 

CZYTAJ TAKŻE: Inwestycje kulturalne. Stypendia Marszałka 2019

CZYTAJ TAKŻE: Marszałek nagrodził najlepszych. Stypendia i nagrody 2018

CZYTAJ TAKŻE: Szczepan Kopyt laureatem Nagrody im. Stanisława Barańczaka

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0