fot. materiały organizatorów

Festiwal Słuchowisk w Poznaniu

Festiwal Słuchowisk odbywa się w Poznaniu i Wielkopolsce po raz trzeci. Twórcy festiwalu przenoszą dźwiękowe produkcje teatralne z eteru do przestrzeni miejskiej, nadając tym samym nowy kontekst utworom dźwiękowym, które do tej pory głównie kojarzyły się z medium radia.

W ramach 3. edycji festiwalu organizatorzy zapraszają publiczność na 9 prapremierowych produkcji – słuchowisk, których prezentacje odbędą się w miejscach stanowiących część poszczególnych projektów, wzbogacając słuchowiska o kontekst miejsca, warstwę wizualną i formę zaistnienia w fizycznym świecie. 

Festiwal Słuchowisk ukazuje wielopostaciowość dźwiękowej ekspresji i proponuje publiczności różnorodne formy obcowania ze słuchowiskami. Prezentuje zjawiska na pograniczu site specific, sound artu oraz teatru i performansu. Dzięki współpracy dramatopisarzy, dźwiękowców, kompozytorów, reżyserów i aktorów powstaje cykl projektów, które czerpią z tradycji słuchowisk radiowych, poszerzając sposoby ich odbioru i podejmując przy tym współczesną tematykę. Praca nad każdym słuchowiskiem odbywa się na trzech płaszczyznach: dramaturgicznej, dźwiękowo-muzycznej i przestrzennej.

Publiczność przy użyciu specjalnie zaprojektowanej aplikacji będzie mogła eksplorować fragmenty słuchowiska „Ludzie pszczoły”, odsłuchując je poprzez telefon i „montując” swoją interaktywną wersję słuchowiska. 

 

W „Parasomii”, projekcie nawiązującym do zaburzeń snu, postawione zostaną pytania dotyczące urojeń takich jak tzw. taneczna mania mająca miejsce w Salzburgu w 1518 roku czy palenie czarownic na stosie w Salem w XVI w. 

W instalacji „Ciuciubabka”, będziemy mogli, przebywając w zaciemnionej kabinie, dokonać odsłuchu nagrania binauralnego (specjalny stereofoniczny zapis dźwięku – w sposób możliwie wierny oddający słyszenie ludzkiej głowy) kompozycji dźwiękowo-przestrzennej. Jest to nagranie jednego ze specyficznie zinterpretowanego przebiegu zabawy w ciuciubabkę, gdzie dźwięki odbiera się niejako poprzez głowę uczestnika z zawiązanymi oczami. Twórcy „Wendy Pferd Tod Mexico” z kolei zaprezentują serię komiksów dźwiękowych na żywo opartych o prozę debiutującej dramatopisarki Nataschy Gangl. 

 

Język mówiony zamienia się tu w melodie, a hałas zamienia się w słodko-gorzkie rancheras, typowe dla Meksyku kompozycje muzyczne towarzyszące mariachi.

Plakat tegorocznej edycji Festiwalu

W ramach tegorocznej edycji Festiwalu zaprezentowane zostaną także: „Honorowy Obywatel Miasta” opowiadający historię literackiego noblisty ze Zrembów Wielkich czy „Nasturcja, wdowa narodowa”, opowieść o Marii Kasprowiczowej. Utrwalając pamięć o twórczości swego męża Jana, zbudowała nie tylko jego żywy pomnik, lecz stwarzała też własną legendę. Dzięki jej staraniom ich wspólny dom – Harenda – pozostał domem życia, jednym z intelektualnych i artystycznych centrów ówczesnej Polski, dając wsparcie młodym artystom i ludziom w potrzebie. „Nasturcja, wdowa narodowa” to nie tyle słuchowisko biograficzne, co fikcjonalizowany wywiad-rzeka z duchem Marusi. 

 

W programie Festiwalu znalazł się także „Stern”, oparty na twórczości polskiego futurysty żydowskiego pochodzenia Anatola Sterna.

Będzie się w nim można przyjrzeć kilku wątkom z historii tego, co w literaturze było zabronione, a co było najchętniej widziane. Słowa pisane przez męską gwiazdę XX-lecia międzywojennego wypowiadane są w słuchowisku przez dwie aktorki, które filtrują futurystyczne manifesty i hasła przez własną wrażliwość, niedowierzanie, dystans i bezczelność.

Festiwal Słuchowisk to także wydarzenie dla dzieci i młodzieży. Z myślą o nich powstały takie projekty jak „Niewidzialna” poruszająca problem bezdomności i „niewidzialności” osób bezdomnych i opowiada o tym, że każdy ma prawo zacząć życie od nowa i marzyć czy „Wnuczka słońca”, w której główna bohaterka wyrusza w podróż i przekonuje się, że każdy ma na świecie swoje miejsce.

 

Rudy i Wiewiór, bohaterowie słuchowiska „Obcy w lesie” zabiorą młodych słuchaczy na detektywistyczną wycieczkę po lesie, z której wrócą bogatsi o wiedzę o tym, że obcych nie trzeba się bać. Natomiast słuchając „Bajki o trzech liściach” dzieci dowiedzą się, że na Ziemi jest miejsce dla wszystkich i powinniśmy o siebie wzajemnie dbać.

Festiwal Słuchowisk został objęty patronatem medialnym portalu. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Od 17.11 na antenie Radio Afera w soboty o godz. 17:00 w ramach audycji Radiowe Atelier Teatralne będzie można posłuchać festiwalowych produkcji.

Poniżej galeria zdjęć z zeszłorocznej edycji Festiwalu.

SŁUCHAJ TAKŻE: Zamieniam się w słuch: Festiwal Słuchowisk

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0