fot. CENTRALA, ParadiseNow, Peter Bialobrzeski,

CITIES/Miasta, Peter Bialobrzeski

W Galerii CENTRALA na indywidualnej wystawie skupionej na przestrzeni miejskiej aglomeracji, prezentowane są prace światowej sławy niemieckiego fotografa Peter'a Bialobrzeskiego.

Jak pisze o artyście Daniele Muscionico w Neue Zürcher Zeitung:

 

„To Albrecht Dürer miast i współczesnych czasów: niemiecki fotograf Bialobrzeski przedstawia ludzkie siedliska tak, jak Dürer portretował członków duchowieństwa, władców czy życie Madonny – jak historyczne postaci, zapamiętane dla potomności. Traktuje fotografię jako uczestniczącą i intelektualną obserwację współczesności. Bialobrzeski skupia się na portretowaniu osobowości miast. Pozwala uchwycić historię naprzemiennie pojawiających się i znikających momentów. Na jego zdjęciach nie doświadczamy ludzi, a jeśli mimo wszystko pojawiają się na fotografiach, to dosłownie jako ‘element poboczny’ historii. Jako fragment i efekt globalizacji .”

 

Peter Bialobrzeski to artysta fotograf dwukrotny zdobywca World Press Photo. W trakcie studiów w Essen i Londynie z zakresu design communication z elementami fotografii odbył kilka podróży do Azji. Od 1989 jego prace publikują niemal wszystkie ważne magazyny, począwszy od „GEO Deutschland” i „Korean GEO” po „New York Times”.

 

Jego fotografie można było podziwiać na wystawach indywidualnych i zbiorowych na wszystkich kontynentach. 

 

Plakat, fot. CENTRALA

Plakat, fot. CENTRALA

Bialobrzeski bada i eksploruje wizerunek miasta szukając odpowiedzi, czy jesteśmy w stanie patrzeć na przestrzeń w oderwaniu od uprzedzenia i szczątkowych informacji na jej temat. Czy możemy spojrzeć na Kair bez świadomości wydarzeń podczas Arabskiej Wiosny, a na Ateny bez myślenia kryzysie euro.

 

Czy chińskie miasto Wuhan możemy postrzegać bez myślenia o koronawirusie?

“Podczas fotografowania idę przed siebie, a obraz pojawi się sam, napędzany wiedzą i intuicją. Interesują mnie rzeczy pozornie niedostrzegalne; widzialne, ale wymagające odczytania w sposób dający pełnię znaczeń. Fotografie można czytać w kontekście socjologicznym, artystycznym, dokumentalnym i historycznym. Ważny jest również aspekt relacji pomiędzy fotografowaną przestrzenią, a autorem”

 

Fotografie prezentowane na wystawie, zrealizowane w ciągu ostatnich dwóch dekad głównie w Azji i Europie, prezentują przemiany urbanistyczne, które stały się najważniejszym tematem dla artysty, badającego ewolucję zglobalizowanych megalopolis. W swojej twórczości kieruje on również uwagę na mikrostruktury mniej znaczących miast w jego rodzinnych Niemczech.

 

Wystawa będzie otwarta do 17 października 2020, od wtorku do piątku, od godz. 16 do 19 oraz w wybrane soboty.

17 października o godz. 19.00 – finisaż z oprowadzaniem w ramach 5 WFF im. I. Zjeżdżałki

8 października o godz. 19.30 – Mateusz Kiszka, „Miasto. Bohater w historii fotografii”

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0