fot. z archiwum duetu Rolniczak, Wyrzykowski, na zdjęciu Tomasz Wyrzykowski

Muzyczne przystanki Zbyszka Rolniczaka i Tomasza Wyrzykowskiego

W minionych dwóch miesiącach mieszkańcy kilku miejscowości powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego mieli okazję uczestniczyć w koncertach przygotowanych i realizowanych przez dwóch muzyków: Zbyszka Rolniczaka (gitara, śpiew) i Tomasza Wyrzykowskiego (piano, flet poprzeczny). Wszystko w ramach projektu „Kultura w drodze” organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

W programie tym muzycy podjęli się realizacji cyklu 6 koncertów pod tytułem „Muzyczny przystanek”, adresowanych do mieszkańców powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego mieszkających w niewielkich miejscowościach, oddalonych od instytucji kultury, mających utrudniony dostęp do wydarzeń artystyczno-kulturalnych.

 

To wyjątkowe przedsięwzięcie było także okazją do przybliżenia słuchaczom muzycznych pasji, technik gry na instrumentach, zainteresowania różnymi gatunkami muzycznymi takimi jak: bossa-nova, blues, jazz, ballada czy poezja śpiewana.

Zbigniew Rolnicza, fot. z archiwum duetu Rolniczak i Wyrzykowski

Koncerty te miały również na celu integrację lokalnych społeczności, chociaż jak wiemy pandemia Covid-19 skutecznie to utrudniała. Podczas występów muzycy prezentowali autorskie kompozycje Zbigniewa Rolniczaka, który w swoim dorobku ma już dwie solowe płyty „ Zawrócony czas” i „Pociąg do Bossanovy” oraz jedną z zespołem „Na Piątym Progu” pod tytułem „Prognoza Pogody…”. Pierwszy koncert w ramach cyklu odbył się w Mikołajewie i jak wszystkie pozostałe, odbył się w rygorze sanitarnym zgodnie ze wskazaniami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Wydarzenie miało miejsce z udziałem 25% publiczności, ale poza tym było nagrywane i transmitowane online na portalu społecznościowym.

 

Publiczność wsłuchiwała się w teksty opisujące najpiękniejsze regiony naszego kraju, życie oraz problemy i dylematy człowieka żywo reagując na każdą wykonywaną piosenkę.

Uczestnicy podziękowali artystom gromkimi brawami i aplauzem na stojąco. Kolejny muzyczny przystanek to urocza wieś Łomnica. Koncert trwający niemal dwie godziny odbył się w tamtejszej sali wiejskiej. Organizatorzy zadbali o piękny wystrój sceny i całej sali tak, aby scenografia i piosenki wprowadziły słuchaczy w stan relaksu i pozwoliły zapomnieć o troskach dnia codziennego. Akompaniament pianina i fletu poprzecznego wzmocnił magiczny klimat i warstwę muzyczną spotkania na tyle, że bisom nie było końca. W podobnym klimacie muzycznym działacze społeczni Aktywnej Łomnicy już od kilku lat organizują w swojej wsi festiwal piosenki „Łagodne Granie”, na który Zbyszek Rolniczak jest co roku zapraszany. Tutaj jego piosenki są znane i śpiewane nie tylko przy okazji koncertów, ale również na ogniskach i spotkaniach towarzyskich. Występ był nagrywany oraz transmitowany na żywo między innymi w trzcianeckiej telewizji lokalnej.

 

koncert w Łomnicy, fot. z archiwum duetu Rolniczak i Wyrzykowski

Następne wydarzenia muzyczne odbyły się niestety już bez udziału publiczności. W związku z ograniczeniami spowodowanymi pandemią Covid-19, koncerty były nagrywane i transmitowane w czasie rzeczywistym za pośrednictwem mediów społecznościowych.

 

W kolejny sobotni jesienny wieczór duet muzyków zagościł w sali wiejskiej w Przyłękach. Pomimo braku publiczności sołtys Przyłęk zadbał, by występ dotarł do jak największej liczby odbiorców, upubliczniając transmisję koncertu oraz tworząc na stronie Przyłęki Wieś informacje ze zdjęciami z tego wydarzenia. Granie bez publiczności jest nie lada wyzwaniem dla wykonawców, bo jak sami mówią towarzyszy im stres i trema spowodowana brakiem reakcji sali i płynącej od widzów energii. Już kolejnego dnia, muzyka duetu Rolniczak&Wyrzykowski popłynęła online z sali wiejskiej w Rychliku przez tamtejszy fanpage Rychlickie Wieści.

 

W ciągu dwóch tygodni koncert miał 5100 odsłon i ciągle chętni mają możliwość jego obejrzenia. Także Rychlik odwiedziła lokalna telewizja z Trzcianki, która następnego dnia wyemitowała obszerny materiał z tego wydarzenia.

koncert w Przełęku, fot. z archiwum duetu Rolniczak i Wyrzykowski

Kolejny „Muzyczny przystanek” to wizyta w Romanowie Dolnym, w gościnnych progach firmy Komat dysponującej nowoczesnym sprzętem, który umożliwił przeprowadzenie transmisji online na kanale Youtube. To był koncert pełen emocji ponieważ w tym dniu odbyło się również ostatnie pożegnanie przyjaciela duetu Rolniczak&Wyrzykowski, muzyka, artysty, pedagoga, wspaniałego człowieka, Michała Górznego. 

Zwieńczeniem całego cyklu koncertów było spotkanie, które odbyło się  w Radolinie. Tak jak dotychczasowe koncerty, tak i ten został zarejestrowany, a jego fragmenty udostępnione w mediach społecznościowych. Wszystkie koncerty bez udziału publiczności miały nieco inny wymiar. Internet stał się salą koncertową, a publiczność nie mogła w pełni dotknąć muzyki. Mimo to wykonawcy mają wielką nadzieję, że spełnili oczekiwania słuchaczy i publiczność mogła przeżyć sporą dawkę emocji, wzruszeń i refleksji.

Zbyszek Rolniczak i Tomek Wyrzykowski pragną podziękować wszystkim, którzy pomogli w realizacji koncertów w ramach projektu „Kultura w drodze” pod wspólnym tytułem „Muzyczny przystanek”. Szczególne podziękowania kierują do: Koła Gospodyń Wiejskich „Mikobabki” i pani Moniki Rzysko z Mikołajewa, Stowarzyszenia Towarzystwa Przyjaciół Wsi oraz pani Agnieszki Warnkowskiej z Rychlika, Sołectwa Radolin i pani Karoliny Boch – Bobik, Sołectwa Romanowo Dolne i pani Hanny Rzysko – Żukowskiej oraz firmy Komat i pana Mieczysława Kozłowskiego z Romanowa Dolnego, Sołectwa Przyłęki i pana Marcina Skrzypka z Przyłęk, Sołectwa Łomnica i pani Anety Flis z Łomnicy oraz cudownej publiczności powiatu czarnkowsko – trzcianeckiego.

 

Koncerty pt. „Muzyczny przystanek” Zbyszka Rolniczaka i Tomasza Wyrzykowskiego zostały zrealizowane w ramach programu „Kultura w drodze” przygotowanego przez Departament Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Założeniem programu było, żeby artyści i animatorzy kultury realizowali projekty artystyczne i edukacyjne, adresowane do mieszkańców tych miejscowości regionu, które oddalone są od wielkomiejskich centrów kultury.

O innych projektach „Kultury w drodze” przeczytasz:  tutaj 

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0