fot. Mateusz Kiszka

Miejsce jest ważne, ale ludzie najważniejsi

W WBPiCAK pracują prawdziwi pasjonaci, którzy bardzo poważnie traktują swoje zadania. To specjaliści w swoich dziedzinach, często ostatni znawcy pewnych aspektów tradycyjnej kultury Wielkopolski, a jednocześnie odkrywcy nowych talentów poetyckich, fotograficznych, muzycznych – mówi Izabela Przyłuska, rzeczniczka prasowa Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

Sebastian Gabryel*: Jak wyjątkowym miejscem na wielkopolskiej mapie kultury jest w pani opinii WBPiCAK?

Izabela Przyłuska*: Jak wskazuje już nasza nazwa, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury swoim zakresem działań obejmuje cały region. Jest nie tylko biblioteką, która opieką merytoryczną i szkoleniową otacza ponad 200 publicznych bibliotek powiatowych, ale także prężnym ośrodkiem animacji kultury. Wydajemy książki, dokumentujemy i propagujemy tradycję regionu, dbamy o rozwój amatorskiego ruchu fotograficznego, organizujemy spotkania z twórcami, wystawy fotograficzne, podejmujemy szereg działań krajoznawczych, które pozwalają mieszkańcom Wielkopolski lepiej poznać własny region. W strukturach WBPiCAK funkcjonuje także Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie”, w którym tańczy, śpiewa i gra 110 osób.

 

WBPiCAK fot. Mateusz Kiszka

SG: Nie ma wątpliwości, że Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury jest miejscem szczególnym zwłaszcza na mapie Jeżyc. To dzielnica, która zawsze była jej domem – teraz placówka wróciła tu „w całości”. Co to znaczy?

IP: Dotychczas poszczególne agendy WBPiCAK były rozproszone po całym Poznaniu – na ul. Prusa, ul. Drzymały, ul. Mickiewicza, ul. Kramarskiej. Obecnie, po raz pierwszy w swojej długiej historii, wszystkie działy, pracownie, wypożyczalnia i czytelnia WBPiCAK funkcjonują w jednej lokalizacji przy ul. Prusa 3. Ma to ogromne znaczenie przede wszystkim dla naszych czytelników i odbiorców, którzy w jednym miejscu mogą korzystać z wszystkich aspektów naszej działalności. Dla przykładu, wypożyczając książkę, jednocześnie mogą obejrzeć wystawę fotografii w naszej galerii.

 

SG: Podobno główny budynek biblioteki nie był w najlepszym stanie… Jak bardzo utrudniało to tak gruntowną przebudowę obiektu?

IP: Budynek przy ul. Prusa 3 został zbudowany w latach 60. i 70. XX wieku, zgodnie z obowiązującymi wówczas standardami. Nie powstał jako siedziba biblioteki, w ogóle nie spełniał wymogów związanych z dostępnością dla osób niepełnosprawnych.

 

Tu nie wystarczył zwykły remont.

WBPiCAK fot. Mateusz Kiszka

Realizacja projektu „Przebudowa pod względem funkcjonalno-użytkowym całości obiektu w Poznaniu przy ul. Prusa 3 wraz z termomodernizacją” trwała cztery lata! Same prace budowlane – 20 miesięcy. Zakres robót był naprawdę ogromny, obejmował wykonanie termomodernizacji budynku, zmianę przeznaczenia poszczególnych pomieszczeń, wymianę instalacji elektrycznej, teletechnicznej, telefonicznej, instalacji centralnego ogrzewania, wodno-kanalizacyjnej, klimatyzacji, oddymiania i zapobiegania zadymieniu. Przeprowadzano także prace budowlane dostosowujące infrastrukturę budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych. Inwestycja została sfinansowana ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i środków własnych WBPiCAK.

 

SG: W nowym WBPiCAK jest estetycznie, funkcjonalnie, nowocześnie. Wchodzę do budynku i co widzę?

IP: Przede wszystkim widzimy wejście do biblioteki (śmiech), co wcale nie było takie oczywiste przed remontem. Wejście główne zostało przeniesione na front budynku od ul. Prusa 3. Jest ładne, dobrze widoczne i oznaczone tablicami informacyjnymi, a także oświetlone neonem.

 

Obok wejścia ustawiona została specjalna wrzutnia na książki, gdzie można oddawać wypożyczone książki 24 godziny na dobę.

WBPiCAK fot. Mateusz Kiszka

Na parterze, po wyburzeniu ścian wewnętrznych, powstał okazały, przeszklony hol, który jest idealną przestrzenią wystawienniczą, choćby dla wystaw przygotowywanych przez prężnie działający od lat w bibliotece Dział Animacji Kultury. Przedłużeniem holu jest zupełnie nowa, profesjonalnie wyposażona sala audiowizualna. Przeszklona została także, widoczna już od wejścia, antresola na półpiętrze, która stanie się miejscem kameralnych spotkań dla twórców, pisarzy, artystów, fotografów. Na zapleczu antresoli mieści się sklep Wydawnictwa WBPiCAK, które znane jest w środowisku miłośników literatury ze świetnej serii poezji i prozy współczesnej. Na pierwszym piętrze połączono małe pokoiki w dużą, jasną i komfortowo urządzoną czytelnię – Pracownię Krajoznawczą.

 

Czytelnicy zainteresowani wiedzą o regionie będą mogli wygodnie usiąść w miękkim fotelu i zagłębić się w lekturze.

Czytelnia sąsiaduje ze specjalnie wydzielonymi stanowiskami komputerowymi, przy których będzie można korzystać z zasobów elektronicznych (niedostępnych w innej formie), ze zbiorów chronionych prawem autorskim, licencjonowanych baz danych oraz pełnotekstowych baz czasopism. Powiększona i unowocześniona została także wypożyczalnia książek. Przypomnieć trzeba, że w ofercie biblioteki znajdują się nie tylko książki w formie tradycyjnej, ale także audiobooki i e-booki, a dzięki Pracowni Digitalizacji Zbiorów cały czas powiększa się baza unikalnych zbiorów na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej.

 

WBPiCAK fot. Mateusz Kiszka

SG: Z całego szeregu nowości warto wyróżnić również innowacje związane z osobami niepełnosprawnymi czy ekologią. Proszę o tym opowiedzieć.

IP: Proekologiczne nastawienie WBPiCAK znalazło odzwierciedlenie w licznych budkach lęgowych, które znajdują się na filarach nad drogą wjazdową na wewnętrzne podwórko budynku. Mimo niesprzyjającej, ścisłej zabudowy dzielnicy, architekci i dyrekcja biblioteki dołożyli starań, aby możliwe jak najwięcej zieleni umieścić wokół i w budynku instytucji. Wzdłuż bocznej ściany pojawiały się donice z roślinami, przed frontowym wejściem posadzono wysokie trawy, z bocznej ściany sąsiadującego budynku specjalnie skuto tynk, by mógł piąć się po niej bluszcz. Na wykuszu drugiego piętra budynku, pokrytego kiedyś nieestetyczną i szybko nagrzewającą się papą, posadzono żywy trawnik. Kiedy rośliny urosną, wniosą cenny, zielony akcent w architekturę mocno zurbanizowanych Jeżyc. Bardzo istotnym aspektem tej inwestycji jest dostosowywanie budynku biblioteki do potrzeb osób niepełnosprawnych. Funkcjonuje osobne wejście z boku budynku, specjalnie wydzielone miejsca parkingowe, platforma dla wózków wewnątrz budynku oraz winda osobowa z informacją głosową i przyciskami z alfabetem Braille’a.

 

SG: „Nowa” biblioteka jest już otwarta – jakie wydarzenia będą się w niej odbywać w najbliższych miesiącach? Oczywiście, o ile pozwolą na to obostrzenia…

WBPiCAK fot. Mateusz Kiszka

IP: Tak jak w przypadku wielu instytucji kultury, większość naszych działań przeniosła się do sieci. Chyba niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak szeroki jest zakres działalności WBPiCAK. W wielkim skrócie postaram się opowiedzieć, czym zajmujemy się na co dzień. Dział Instrukcyjno-Metodyczny oferuje różnorodne szkolenia online dla bibliotekarzy z Wielkopolski. Prowadzi szkolenia z zakresu pracy z czytelnikami dziecięcymi, młodzieżą, seniorami, szkolenia z katalogowania zbiorów, nowych technologii, np. proponuje naukę kodowania w bibliotece przy pomocy robotów edukacyjnych, szkolenia dotyczące promocji biblioteki w środowisku i wiele innych. Tymczasem Wydawnictwo WBPiCAK przygotowuje teraz do druku 12 kolejnych książek, które ukażą się w seriach: Biblioteka Poezji Współczesnej, Wielkopolska Biblioteka Poezji, Biblioteka Eseju.

 

Wśród autorów wydawanych pozycji znajdą się tak znane i cenione nazwiska jak Szczepan Kopyt, Tomek Bąk, Kuba Kornhauser, Zuzanna Bartoszek.

Będzie też znakomity debiut poetycki Kingi Skwiry. Online odbywają się regularnie spotkania z autorami publikowanych przez WBPiCAK książek, najbardziej znany jest cykl „Seryjni poeci”. Niestety z powodu pandemii Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie”, który do tej pory polskie tańce regionalne i narodowe prezentował na prawie wszystkich kontynentach świata, nie może występować. Piotr Kulka, kierownik „Wielkopolan”, pracuje obecnie nad unikatowym wydawnictwem o kulturze muzyczno-tanecznej dawnych mieszkańców wsi należących do miasta Poznania. Ukaże się także płyta z muzyką tradycyjną dawnego Poznania. Pracowania Krajoznawcza cały czas opracowuje nowe gry terenowe z serii Wielkopolskie Questy, które są ciekawym sposobem poznawania regionu poprzez zabawę edukacyjną.

 

Ostatni quest walentynkowy „Poznań (dla) zakochanych” cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem.

WBPiCAK fot. Mateusz Kiszka

Dział Informacji Bibliotecznej i Regionalnej przygotowuje drugi tegoroczny numer „Poradnika Bibliograficzno-Metodycznego”. Na bieżąco uzupełniane są, dostępne online, bazy Bibliografii Regionalnej Wielkopolski i Bibliografii Powstania Wielkopolskiego. Dział Fotografii pod kierownictwem Władysława Nielipińskiego zaprasza na wystawę fotograficzną „Bogdan Konopka – fotograf, ale nie tylko”, którą można oglądać do 10 marca w naszej galerii na ul. Prusa 3. Z kolei 13 marca przewidziany jest wernisaż wystawy pokonkursowej „Wielkopolska Press Photo 2020”. Mamy także nadzieję, że w tym roku odbędzie się 19. edycja Ogólnopolskich Konfrontacji Kapel Dudziarskich, którą przygotowuje WBPiCAK we współpracy z innymi instytucjami. Zgodnie z zasadami bezpieczeństwa pandemicznego działa nasza wypożyczalnia, w której każdy, kto założy kartę biblioteczną, może wypożyczyć książkę, audiobooka lub e-booka. Stale uzupełniamy i poszerzamy nasze zbiory o nowości wydawnicze.

 

SG: Misja zakończona i to dobry moment na pytanie o przyszłość biblioteki w najbliższych kilku latach. Patrząc na neon nad wejściem głównym, trudno nie rysować jej świetlanej… (śmiech). Czujecie, że właśnie rozpoczął się naprawdę przełomowy rozdział w bogatej historii tej instytucji?

IP: Jest to historyczny przełom w zakresie dostępności w jednej lokalizacji do całej, bogatej oferty WBPiCAK. Na pewno lokalizacja biblioteki na poznańskich Jeżycach zaowocuje nowymi działaniami i projektami. Czy jest to jednak przełom w działalności? Chyba raczej konsekwentna, ale i twórcza kontynuacja najlepszej tradycji naszej biblioteki w pracy na rzecz kultury, czytelnictwa, tradycji i edukacji całego regionu. W WBPiCAK pracują prawdziwi pasjonaci, którzy bardzo poważnie traktują swoje zadania. To specjaliści w swoich dziedzinach, często ostatni znawcy pewnych aspektów tradycyjnej kultury Wielkopolski, a jednocześnie odkrywcy nowych talentów poetyckich, fotograficznych, muzycznych. Miejsce jest ważne, ale ludzie, którzy tworzą WBPiCAK są najważniejsi.

 

*Izabela Przyłuska – absolwentka filologii polskiej ze specjalizacją teatrologiczną oraz studium podyplomowego Public Relations na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. W latach 1997–2006 sekretarz literacki i specjalista ds. PR w Teatrze Nowym w Poznaniu. Pracownik kilku agencji reklamowych. Obecnie rzeczniczka prasowa Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0