Wyimaginowana architektura dla wyśnionych społeczności

Zapraszamy do Galerii Centrala na wystawę pt. "Wyimaginowana architektura dla wyśnionych społeczności", prezentującą prace ukraińskich artystów i artystek.

Istotą wystawy jest refleksja nad ukraińską architekturą w jej obecnym stanie, ukształtowanym przez potrzeby lokalnych wspólnot.

 

Zaproszeni do udziału w wystawie twórcy, prezentują obiekty architektoniczne i związane z nimi społeczności – jako konstrukty społeczne, zarówno te rzeczywiste jak i te wyobrażone, w bardzo różnych lokalizacjach: od wschodu do zachodu kraju, od miasta stołecznego po małe wioski poddawane zmianom od lat 90-tych po dziś dzień.

W swojej twórczości autorzy i autorki dotykają różnych aspektów współistnienia architektury totalitarnej i ludzkiego sprzeciwu, wzajemnej ewolucji opartej na relacjach między miłością a nienawiścią, pomiędzy ludźmi, a ich otoczeniem.

W przeszłości to właśnie sama architektura miała kształtować i tworzyć podwaliny danej społeczności. Radzieckie projektowanie architektoniczne jest jednym z czołowych przykładów takiego konstruowania wspólnot.

Reżimu nie ma od lat, jednak jego dziedzictwo jest wszechobecne. Właśnie teraz — po 30 latach niepodległości Ukrainy — nadszedł dobry moment, aby spojrzeć wstecz na społeczności, które miały być kształtowane przez modelową architekturę i zwrócić uwagę na samą przestrzeń i budynki, oswajane przez lata i dopasowywane do potrzeb lokalnych wspólnot.

 

Wystawa w Galerii Centrala potrwa do 25 września 2021 roku.

14 września o godzinie 19.00 odbędzie się spotkanie z Jakubem Głazem pt. „Udomowienie” – zapisy przez system Reservio.

 

Artyści biorący udział w wystawie: Olena Bulygina, Andrii Dostliev, Lia Dostlieva, Max Gorbatskyi, Yevgen Nikiforov, Viacheslav Poliakov

Kurator wystawy: Andii Dostliev

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0
D
Kontrast Wyłącz ruch