fot. z archiwum projektu realizowanego w ramach programu "Kultura w drodze"

Ukulele w drodze

W ramach programu „Kultura w drodze” przeprowadziliśmy warsztaty ukulele w Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach oraz Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Buku.

Rzeczy małe i wielkie

Dostosowaliśmy czas i miejsca, aby nasi podopieczni mogli swobodnie skorzystać z warsztatów na maleńkich ukulele oraz – co najważniejsze – dokonać wielkich rzeczy.

 

Tak się stało. Dotarliśmy do miejsc, gdzie z powodu braku instrumentów do dyspozycji oraz kompetentnych prowadzących nie ma dostępu do takich przedsięwzięć kulturalnych.

Udało nam się stworzyć i zintegrować grupy warsztatowe, a także zainteresować uczestników kulturą muzyczną, jak też nauką gry na danym instrumencie.

 

Ukulele – instrument dla każdego

Jestem zdania, że ukulele jest instrumentem, który jednoczy osoby w różnym wieku i o różnych kompetencjach kulturowych, w tym umiejętnościach muzycznych. Dzięki temu, że pierwsze utwory można zagrać na ukulele już na wstępnym etapie edukacji, uczestnicy warsztatów szybko mogli rozpocząć wspólne muzykowanie, a po warsztatach samodzielnie rozwijać swoje zdolności, wykorzystując wiedzę pozyskaną w ramach warsztatów.

 

Przemysław Śledź, fot. z archiwum projektu realizowanego w ramach programu "Kultura w drodze"

Przemysław Śledź, fot. z archiwum projektu realizowanego w ramach programu „Kultura w drodze”

Beneficjentami warsztatów były głównie dzieci w wieku szkolnym oraz ich rodzice lub opiekunowie. Spotkania z instruktorami odbywały się w trakcie dwóch miesięcy i trwały od 3 do 4 godzin, w trakcie których dzięki dostępnym instrumentom uczestnicy mieli możliwość poznania podstaw gry.

Ukulele to praktyczny instrument, „łatwy w obsłudze”, a podczas grania prostej i ładnej melodii słychać efekty i umiejętności, o czym mogli przekonać się uczestnicy warsztatów, przygotowanych przez Przemysława Śledzia i Michała Obrębskiego. 

 

 

Warsztaty ukulele  zostały zrealizowane w ramach programu „Kultura w drodze” przygotowanego przez Departament Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Założeniem programu było, żeby artyści i animatorzy kultury realizowali projekty artystyczne i edukacyjne, adresowane do mieszkańców tych miejscowości regionu, które oddalone są od wielkomiejskich centrów kultury.

O innych projektach „Kultury w drodze” przeczytasz: tutaj

 

Prof. Śledź – Przemysław Śledź – gitarzysta, kompozytor, multiinstrumentalista. Twórca muzyki wielokrotnie nagradzanego spektaklu „Mamusiu, co to za ptaszek”. Od 2012 roku związany z Teatrem Nowym w Poznaniu. Współpracował przy pracy nad takimi spektaklami jak „Dom Lalki”, „Kalina” ( retransmitowany przez TVP Kultura) czy „Życie to nie Teatr”. Od 2004 roku współpracuje również z grupą Mr. Zoob, z którą wydał płytę „OD POCZĄTKU /KAWAŁEK PODŁOGI”. Miał przyjemność pracować wydawniczo i koncertowo między innymi z Tadeuszem Woźniakiem, Wojciechem Kordą, Markiem Dyjakiem, Andrzejem Rybińskim, Katarzyną Grocholą i Stanisławem Bartosikiem, a obecnie także z Andrzejem Cierniewskim

Michał Obrębski – multiinstrumentalista (perkusja, gitara, instrumenty klawiszowe, instrumenty perkusyjne), realizator muzyczny, producent. Prowadzi indywidualne lekcje gry na gitarze, ukulele, perkusji i klawiszach oraz pracuje w szkole „Beat It” jako nauczyciel gitary na gitarze elektrycznej, basowej, a także ukulele. W trakcie swojej kariery przeprowadził wiele warsztatów perkusyjnych, jak również gitarowych. Finalista międzynarodowego konkursu „Warsaw Fingerstyle Festiwal”. Związany z Teatrem Nowym w Poznaniu. Współpracował przy pracy nad takimi spektaklami jak „Kalina” oraz „Rapete Papete Pstryk”. Dodatkowo skomponował wraz z Arturem Żmijewskim muzykę do making off’u firmy „Jak Kudo”, a także – współpracując między innymi z Klaudią Pingot – stworzył muzykę medytacyjną.

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0