fot. ArchiwumProgramu "Kultura w drodze"

Jazz w drodze

Uważam, że jako istoty myślące, o nieograniczonej możliwości rozwoju umysłowego, (...) powinniśmy dążyć do wysilenia naszego mózgu...

Trzech gigantów

Głównym założeniem artystycznym w ramach realizacji programu „Kultura w drodze” było zaprezentowanie twórczości trójki światowej klasy muzyków jazzowych i kompozytorów, którzy reprezentują zapomniane i rzadko już wykonywane style muzyczne zwane Fusion Jazz oraz Jazz Rock. Mowa tutaj o dwóch mistrzach w zakresie gry na gitarze basowej – Johnie Patituccim, Alainie Caronie oraz pianiście, kompozytorze Chicku Corea’i. Fascynacja twórczością tych autorytetów muzycznych skłoniła mnie, jako autora programu, do podjęcia starań w zakresie zaprezentowania wybranych kompozycji wspomnianych mistrzów oraz przybliżenia słuchaczom historii twórczości i działalności artystycznej tych nietuzinkowych postaci.

 

Jazz to muzyka, która wymusza wręcz na słuchaczu skrupulatne myślenie odnoszące się do budowy dzieła, w tym formy, struktur harmonicznych, kierunku prowadzenia fraz, a jednocześnie związanych z nimi napięć i rozładowań emocjonalnych.

Elementami, które dyskwalifikują słuchaczy lub też kwalifikują ich do grona świadomych odbiorców, jest umiejętność współtworzenia więzi emocjonalnej z muzykami oraz zrozumienie palety brzmieniowej dzieła muzycznego.

To ma sens…

Kiedy przystępowałem do realizacji projektu, zadałem sobie pytanie: czy ludzie, którzy na co dzień nie mają styczności z tego rodzaju muzyką oraz natężeniem emocjonalnym, jakie drzemie w dziele muzycznym, będą w stanie spełnić choć jeden aspekt, o którym pisałem powyżej? Moje obawy zostały rozwiane już podczas pierwszej prezentacji muzycznej w Zajezdni Kultury Pleszew.

 

fot. archiwum Programu "Kultura w drodze"

fot. archiwum Programu „Kultura w drodze”

Przybyła na koncert publiczność emanowała w stronę muzyków doskonałą energią, ale przede wszystkim wykazywała zrozumienie i umiejętność odczuwania napięć harmonicznych, czy też frazowych, co przełożyło się na owacje na stojąco oraz wiele pochlebnych słów uznania i podziwu, jakie kierowane były do członków zespołu. Zrealizowany projekt, mający charakter edukacyjno–artystyczny, utwierdził mnie w przekonaniu, że  nasze społeczeństwo nie jest zamknięte na inną kulturę muzyczną, niż tylko tą, jaką serwują nam media publiczne.

Kolejne koncerty odbywały się w Gminnym Ośrodku Kultury w Kazimierzu Biskupim oraz Nowotomyskim Ośrodku Kultury. Na zakończenie zacytuję moje słowa z wywiadu dla portalu kulturaupodstaw.pl, który ukazał się racji otrzymania przez mnie stypendium Marszałka Województwa Wielkopolskiego w 2019 roku, a które stały się moją ideą fix podczas tworzenia i w rezultacie końcowym realizacji programu „Kultura w drodze”:

 

 

„Czy umysł ludzki musi mieć za każdym razem do zgryzienia małe ziarenko? Uważam, że jako istoty myślące, o nieograniczonej możliwości rozwoju umysłowego, którego ram nie jest w stanie ocenić współczesna medycyna, powinniśmy dążyć do wysilenia naszego mózgu i zrozumienia trudnej harmonii, rytmiki i frazowania, jaką prezentuje współczesny jazz.”

 

 

Koncerty zostały zrealizowane w ramach programu „Kultura w drodze”, przygotowanego przez Departament Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Założeniem programu było, żeby artyści i animatorzy kultury realizowali projekty artystyczne i edukacyjne, adresowane do mieszkańców tych miejscowości regionu, które oddalone są od wielkomiejskich centrów kultury. O innych projektach „Kultury w drodze” przeczytasz: tutaj

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0