fot. z archiwum Programu "Kultura w drodze"

Wielkopolskie gałganki i tekturowe cudeńka

Projekt  „Wielkopolskie gałganki i tekturowe cudeńka” to cykl warsztatów artystycznych skierowanych do mieszkańców trzech sołectw z terenu Gminy Kłodawa.

Warsztaty obejmowały tworzenie dziecięcych zabawek – szmacianych gałganków (ptaszków, lalek, krasnali, ozdób choinkowych) i tekturowych postaci zwierząt.

 

W ramach programu „Kultura w drodze” zrealizowany został projekt, którego celem była: aktywizacja i integracja społeczności lokalnej, kultywowanie zwyczajów ludowych związanych z codziennym życiem na wsi, edukacja artystyczna i promocja tradycji ludowej oraz propagowanie działań kulturalnych o charakterze ekologicznym.

Projekt zrealizowany został w Świetlicy Wiejskiej w Leszczach, Remizie Strażackiej w Górkach oraz w budynku prywatnym użyczonym do spotkań Koła Gospodyń Wiejskich w Rycerzewie. Odbyło się 6 spotkań. W zajęciach wzięło udział łącznie 40 osób dorosłych i 30 dzieci. Najmłodsi uczestnicy to Staś 3 latka i Jaś  4 latka, osoba najstarsza miała ponad 80 lat.

Wielkopolskie szmaciane gałganki

fot. z archiwum Programu "Kultura w drodze"

fot. z archiwum Programu „Kultura w drodze”

W ramach zajęć wykonano różnorodne małe ozdoby, które uczestnicy będą mogli wykorzystać jako dekoracje okolicznościowe w swoich domach. Do pracy wykorzystano resztki tkanin, fliseliny, waty itp. Powstały ptaszki, serduszka, grzybki, choinki, kotki, myszki.

Tekturowe zwierzęta

Dużym powodzeniem zwłaszcza wśród dzieci cieszyły się tekturowe zwierzęta, które dzieci pracowicie ozdabiały farbami, brokatem, kawałkami tkanin, kolorowego papieru. Były to szablony wcześniej wykonane z kartonowych pudeł.

Koszyczki ze sznurka

Przedmiotem użytkowym, który został wykonany na zajęciach były koszyczki z wykorzystaniem kartonu, drewna. Uczestnicy z zaangażowaniem przeplatali kolorowe sznurki, ozdabiali koralikami i elementami tekturowymi.

Wytłaczankowe cudeńka

fot. z archiwum Programu "Kultura w drodze"

fot. z archiwum Programu „Kultura w drodze”

Recykling również zaistniał w pracach wykonanych z wytłaczanek po jajkach oraz papierowych rolek. W ten sposób powstały ule, kury, kwiaty, karmniki dla ptaków, wiszący paw. Podopieczni wykazali się kreatywnością dodając kwiaty i ptaki z kolorowego papieru. Powstałe cudeńka mogą zawisnąć jako dekoracja każdego domu.

Krasnale

Z kawałków różnorakich tkanin, dzianin oraz sztucznych futer na prośbę uczestników warsztatów powstały Krasnale tematycznie związane z aktualną porą roku a także
ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia. Zaliczamy je jako „wielkopolskie gałganki”, które posłużą jako dekoracje, zabawki oraz kukiełki do przedstawień teatralnych.

Makramowe anioły i choinki

Kolorowy sznurek, kawałki oskórowanego drewna, drewniane koraliki posłużyły do stworzenia aniołów oraz choinek wiszących. Myślą przewodnią dla dziewczynek podczas pracy było wykonanie swojego Anioła Stróża, który ozdobi ich sypialnie.

Pałkowe lalki

Do stworzenia lalek wykorzystano drewniane pałki, łyżki oraz specjalnie wykonane podstawki. Uczestnicy przyozdabiali je kawałkami tkanin, sznurka, nici itp. Na uwagę zasługuje powtórne użycie ręcznie haftowanych serwetek, obrusów, chusteczek. Powstały piękne zabawki o różnorakim charakterze, którymi zachwycali się zwiedzający wystawę.

 

fot. z archiwum Programu "Kultura w drodze"

fot. z archiwum Programu „Kultura w drodze”

Warsztaty ewaluowały. Ze względu na zainteresowanie i zaangażowanie uczestników powstały nowe nieplanowane cudeńka: bukiety kwiatów z bibuły, latarenki, ozdoby świąteczne, makatka przedstawiająca odlatujące żurawie, grzyby, lawendowe saszetki.

 

19 listopada 2021r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Kłodawie odbyło się otwarcie wystawy podsumowującej projekt „ Wielkopolskie gałganki i tekturowe cudeńka”. który został zrealizowany w ramach programu „Kultura w drodze”, przygotowanego przez Departament Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Założeniem programu było, żeby artyści i animatorzy kultury realizowali projekty artystyczne i edukacyjne, adresowane do mieszkańców tych miejscowości regionu, które oddalone są od wielkomiejskich centrów kultury. O innych projektach „Kultury w drodze” przeczytasz: tutaj

 

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0