Izabelle za 2021 rok przyznane!
Opublikowano:
24 maja 2022
Od:
Do:
Początek:
Koniec:
23 maja w Antoninie wręczono nagrody Izabella. Kolejna edycja konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku pokazała, że muzea nieustannie się zmieniają i rozwijają, a praca realizatorów projektów muzealniczych zasługuje na szczególne uznanie.
Już od 45 lat, od 1977 roku – 18 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Muzeów. Najbardziej znaną inicjatywą związaną z tym świętem jest Noc Muzeów, kiedy to instytucje bezpłatnie udostępniają swoje zbiory i zachęcają do nocnego zwiedzania.
Wielkopolskie obchody Dnia Muzeów dopełnia uroczystość wręczenia nagród Izabella.
Impreza ta odbywa się od 2002 roku, a jej inicjatorem był Mieczysław Nadolski – nieżyjący już pracownik Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.
Muzealnicy docenieni
XX – jubileuszowa gala odbyła się 23 maja 2022, w Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów w Antoninie, ukrytym w lasach pomiędzy Ostrzeszowem a Ostrowem Wielkopolskim.
Patronem tego konkursu od samego początku jest Marszałek Województwa Wielkopolskiego. Jego celem jest promowanie wielkopolskiej działalności muzealniczej i szczególnie ważnych dokonań na tym polu.
Statuetki Izabella wykonane przez poznańskiego rzeźbiarza Kazimierza Rafalika powędrowały do muzeów, których działalność wystawiennicza, edukacyjna, naukowa, konserwacyjna i inwestycyjna wyróżniała się w ubiegłym roku znacząco na tle innych i stanowiła o wysokim poziomie zaangażowania artystów i pracowników muzeum w życie kulturalne regionu.
Kapituła Konkursowa w składzie: Paweł Jaskanis – dyrektor Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Witold Przewoźny – etnograf, kustosz, reprezentant Fundacji Muzeów Wielkopolskich, Waldemar Rataj – dyrektor Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, prof. dr hab. Bogumiła Rouba – Wydział Sztuk Pięknych, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, prof. dr hab. Jan Święch – kierownik Zakładu Teorii Muzealnictwa i Dokumentacji Etnograficznej, Uniwersytet Jagielloński, dr hab. Michał Franciszek Woźniak, prof. UMK – Wydział Sztuk Pięknych, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu – której posiedzenie odbyło się 26 kwietnia, przyznała nagrody w następujących kategoriach:
W ramach kategorii I DZIAŁALNOŚĆ WYSTAWIENNICZA zgłoszono 20 propozycji. Statuetką „Izabella” uhonorowano następujące wydarzenia:
Grand Prix
Muzeum Archeologiczne w Poznaniu – „Tu się wszystko zaczęło” – wystawa stała, która wieńczy wieloletni projekt badawczy i konserwatorski, priorytetowy dla umuzealnienia budowlanych i archeologicznych świadectw wczesnej historii państwa polskiego.
Nagroda Pierwsza
Muzeum Narodowe w Poznaniu – „Magdalena Abakanowicz. Jesteśmy strukturami włóknistymi” – istotną cechą wystawy była jej wysoka wartość artystyczna i estetyczna eksponowanych dzieł. Nagrodę przyznano za niezwykłe przedstawienie reprezentatywnego dorobku twórczego wielkiej artystki, tak bardzo związanej z Poznaniem.
Nagroda Druga
Muzeum Sztuk Użytkowych, oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu – „Szkło. Męskie rysy” – szkło jest ciekawym tworzywem rzadko prezentowanym w muzeach. Wystawa potwierdza szlachetność tworzywa i wymowę dzieł sztuki.
Nagroda Trzecia
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie – „Sztukosłowiańskość. Słowiańszczyzna w polskim malarstwie, rysunku i grafice od XIX wieku” – obfitująca w eksponaty i wątki tematyczne wystawa przypomniała o interesującym nurcie polskiej i europejskiej sztuki w XIX w. i początkach XX w., odwołujących się do bajecznych i mitotwórczych wyobrażeń o pogańskich początkach narodów i ich awansie cywilizacyjnym wraz z uzyskaniem chrześcijaństwa i państwowości.
Wyróżnienia
Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem, oddział Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie – „Życie kolskich Żydów sprzed lat…”
Muzeum Okręgowe w Koninie – „Radia naszych dziadków”
W ramach kategorii II DZIAŁALNOŚĆ EDUKACYJNA zgłoszono 11 propozycji. Statuetką „Izabella” uhonorowano następujące wydarzenia:
Grand Prix
Nie przyznano
Nagroda Pierwsza
Muzeum Zamek Opalińskich w Sierakowie – „Z Sierakowa pod Chocim. W 400 rocznicę zwycięstwa” – niezwykle rozbudowana propozycja edukacyjna upamiętniająca słynną bitwę w roku jubileuszowym. Kapituła doceniła tu wielość działań kierowanych przede wszystkim dla lokalnego odbiorcy.
Nagroda Druga
Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy – „Zmysłowisko” – szeroka oferta działań kierowanych dla widzów z dysfunkcją wzroku i słuchu a także dla wszystkich, którzy zajmują się udostępnianiem miejsc kultury. Nagroda przyznana za szczególne uwrażliwienie uczestników i rodzaj szczególnej edukacji.
Muzeum Okręgowe w Lesznie – „Miejski zwierzyniec. Spacer po Lesznie z Janem Jonstonem” – za szczególne podkreślenie wielokulturowości Leszna z zaproszeniem do interaktywnego uczestnictwa w przestrzeniach miasta oraz ekspozycji muzealnej.
Nagroda Trzecia
Muzeum Archeologiczne w Poznaniu – „Z wędką po wiedzę” – za atrakcyjną formę rodzinnych spotkań z historią Muzeum i jego kolekcji.
Wyróżnienia
Muzeum Ziemi Rawickiej w Rawiczu – „Z niedźwiadkiem na tropach historii. Muzeum dla najmłodszych”
Muzeum Okręgowe w Koninie – „Kartki z pamiętnika Karoliny Kamockiej”
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie – „Rodzinna ścieżka zwiedzania po Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie”
W ramach kategorii III DZIAŁALNOŚĆ NAUKOWA I WYDAWNICZA zgłoszono 15 propozycji:
Grand Prix
Nie przyznano
Nagroda Pierwsza
Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy – „Cmentarzysko wczesnośredniowieczne w Gieczu (stanowisko 4)” – nagrodę przyznano z uwagi na ogromną staranność i precyzję w opracowaniu stanowiska, co zostano uwiarygodnione recenzją naukową.
Muzeum Narodowe w Poznaniu – „Poznański fotograf Sally Jaffé” – kapituła doceniła znakomite opracowanie opowiadające o niezwykłości fotografii.
Nagroda Druga
Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy Zespół Pałacowo – Parkowy – „Konferencja Naukowa w Dobrzycy” – nagrodę przyznano z uwagi na ciekawą konferencję naukową w bardzo dobrym redakcyjnym opracowaniu.
Nagroda Trzecia
Muzeum Okręgowe w Koninie – „Szlakiem partii Kazimierza Mielęckiego 1863. Studium historyczno-archeologiczne” – kapituła doceniła najwyższy poziom merytoryczny publikacji.
Wyróżnienia
Muzeum w Gostyniu – „Rocznik Gostyński 8”
Muzeum Ziemi Nadnoteckiej im. W. Stachowiaka w Trzciance – „Kronika Ziemi Trzcianeckiej nr 11”
W ramach kategorii IV DZIAŁALNOŚĆ PROMOCYJNA I POPULARYZATORSKA zgłoszono 9 propozycji
Grand Prix
Parowozownia Wolsztyn – „Przejazdy pasażerskie i „retro” z lokomotywą parową, na terenie Województwa Wielkopolskiego w Europejskim Roku Kolei 2021” – nagrodę przyznano za niekonwencjonalny projekt o ogromnym marketingowym oddziaływaniu społecznym w zakresie ochrony dziedzictwa technicznego.
Nagroda Pierwsza
Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich we Wrześni – „Dzieci Wrzesińskie 1901” – kapituła doceniła niezwykle ważne, nie tylko dla mieszkańców Wrześni, przedstawienie historii miasta z podkreśleniem jego wyjątkowości i specyfiki.
Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, Dzieła, twórcy i fundatorzy – „XVII Ogólnopolski Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie” – nagrodę przyznano za ciągłość w realizacji formuły festiwalu i wyjątkowość tej propozycji w promocji szczególnego dziedzictwa kulturowego regionu.
Nagroda Druga
Nie przyznano
Nagroda Trzecia
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie – „Piast Superstars” – nagrodę przyznano za niekonwencjonalną formę promocji historii Polski w muzycznej opowieści wybitnych artystów.
Wyróżnienia
Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956, oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu – „Akcja #65słów na 65 rocznicę Poznańskiego Czerwca 1956”
Muzeum Ziemi Nadnoteckiej im. W. Stachowiaka w Trzciance – „Wspominamy Was”
W ramach kategorii V OPIEKA NAD DZIEDZICTWEM, KONSERWACJE, INWESTYCJE zgłoszono 4 propozycje
Grand Prix
Muzeum Okręgowe w Lesznie – „Konserwacja tkanin liturgicznych z dawnego kościoła braci czeskich w Lesznie” – nagrodę przyznano za prace konserwatorsko-restauratorskie przy bardzo cennych obiektach, które przeprowadzone zostały na najwyższym poziomie profesjonalizmu.
Nagroda Pierwsza
Nie przyznano
Nagroda Druga
Nie przyznano
Nagroda Trzecia
Nie przyznano
Wyróżnienie
Nie przyznano
NAGRODA SPECJALNA
Zgodnie z konwencją konkursu, na wniosek Zarządu Fundacji Muzeów Wielkopolskich, zaproponowano przyznanie nagród specjalnych, doceniających postaci szczególnie zasłużonych dla wielkopolskiego muzealnictwa następującym osobom:
- Wojciechowi Szczepkowskiemu
- prof. dr hab. Janowi Święchowi
- dr Annie Ziółkowskiej
- Jerzemu Aleksandrowi Splittowi (pośmiertnie)
- Mieczysławowi Nadolskiemu (pośmiertnie)