O sztuce to się pięknie opowiada
Opublikowano:
20 lutego 2023
Od:
Do:
Początek:
Koniec:
13 stycznia w Biurze Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego odbył się 46. Przegląd Twórczości Artystów Środowiska Pilskiego. Zaprezentowano ponad dziewięćdziesiąt prac czterdziestu artystów, a wydarzenie uświetnił swoim występem ceniony kompozytor i pianista Mirosław Feldgebel. Wystawę oglądać można do 22 lutego 2023 roku.
„Jest to wieczór, na który wszyscy od roku czekali. Wspaniały wieczór, święto sztuki w naszym regionie.” – mówił dyrektor BWA PP w Pile Marek Wolski, który przypomniał, iż powiat pilski jest jedynym powiatem w Polsce, który utrzymuje tak prestiżową i dużą galerię sztuki.
Dyrektor wspomniał również zmarłego niedawno artystę Andrzeja Podolaka, który przez 17 lat był dyrektorem BWA, a przez 10 lat plastykiem wojewódzkim:
„Uczcijmy minutą ciszy artystę, który był jednym z założycieli Salonu Pilskiego i uczestniczył w nim od pierwszej edycji.”
O tym, że pilskie środowisko artystyczne ma się dobrze, nikogo, kto zajrzał tego wieczoru do BWA PP przekonywać nie trzeba.
„Nie jest to mój odosobniony pogląd, ani nadmierne stwierdzenie, ale o tym, co się dzieje w Pile, w plastyce, o artystach, o naszych wspólnych przedsięwzięciach, pomysłach mówi się w całej Polsce. W pilskim BWA w ubiegłym roku odbyły się trzy wystawy, jakich już w Polsce dawno nie było, a podczas których zaprezentowano dzieła Stanisława Sacha Stawiarskiego, Włodzimierza Szpingera i Stanisława Baja. Odbyły się również wystawy Elżbiety Wasyłyk, Andrzeja Łubowskiego, Andrzeja Banachowicza czy Zbigniewa Szota. Gościliśmy czołówkę polskiego malarstwa, polskiej sztuki.” – mówił dyrektor Wolski.
Biuro Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego było również miejscem, w którym odbył się I Turniej Wiedzy o Sztukach Plastycznych, konferencje naukowe oraz wystawy w ramach Galerii Debiutów.
Dyrektor Wolski uchylił również rąbka tajemnicy co do planów na 2023 rok.
Otóż wkrótce w BWA PP odbędzie się Ogólnopolska Wystawa Sztuki Współczesnej „WYSZYŃSKI. PATER PATRIAE”, a później podczas wystawy KOLORY ŻYCIA obejrzeć będzie można obrazy znanych polskich malarzy z XX i początków XXI wieku. A to tylko niewielki wycinek tego, co dla amatorów sztuki szykuje zespół BWA.
„Będzie co oglądać, na co przychodzić.” – zapewniał Marek Wolski.
„O sztuce to się pięknie opowiada, a o takiej dobrej, wartościowej sztuce, którą tutaj mamy dzięki gościom z zewnątrz, ale przede wszystkim dzięki pilskiemu środowisku artystycznemu, to można opowiadać godzinami.” – dyrektor BWA przypomniał, że Pilski Salon Artystyczny działa nieprzerwanie od 1977 roku, czyli już 46 lat.
Z kolei wicestarosta pilski Arkadiusz Kubich mówił:
„Gromadzi nas dzisiaj sztuka przez duże S i artyści przez duże A. My, jako Zarząd Powiatu, jako Powiat Pilski, jesteśmy dumnie z tego, że w naszym regionie mamy takich artystów jak państwo. Zawsze będziemy wspierać kulturę i sztukę.”
Podczas wernisażu zaprezentowano 91 prac 40 artystów. Podziwiać można było obrazy, grafiki, fotografie. W gronie artystów prezentujących swoje dzieła podczas Salonu Polskiego ART. 2022 znaleźli się: Janusz Argasiński, Alfred Aszkiełowicz, Wojciech Beszterda, Małgorzata Biała, Małgorzata Czyż, Ewa Gosiewska-Borowiecka, Danuta Dagry Grabowska, Robert Judycki, Zofia Kawalec-Łuszczewska, Agnieszka Kołcon, Anna Lejba, Wiktoria Łuszczewska, Rafał Łuszczewski, Paula Marinelli, Andrzej Masianis, Marta Mrówka, Krystyna Noska, Tadeusz Ogrodnik, Katarzyna Olter, Lucyna Pach, Tomasz Perlicjan, Barbara Pierzgalska-Grams, Anna Podolak, Stanisław Pręgowski, Eugeniusz Repczyński, Bogusława Różańska, Karolina Smorawska, Piotr Spek, Bernadeta Sudnikowicz, Agnieszka Szymańska, Marta Tomaszewska-Bartnicka, Michalina Urbańska, Elżbieta Wasyłyk, Renata Wojnarowicz, Natalia Wysocka, Dariusz Zatoka, Marta Zatylny i Agata Żychlińska.
Gościem Specjalnym tegorocznego Salonu był Stanisław Sacha Stawiarski, goście mogli podziwiać jego obrazy z serii „Saint Tropez”.
Podczas wernisażu można było zagłosować na swoje ulubione prace. Zwycięzcę głosowania publiczności poznamy zapewne na kolejnym Salonie.
W ubiegłym roku Grand Prix Publiczności za obraz „Dramat ukośny II” zdobyła Renata Wojnarowicz i z tej okazji z rąk dyrektora Wolskiego i wicestarosty Kubicha odebrała kwiaty i upominek.
Po części oficjalnej i genialnym koncercie, goście zanurzyli się w świat wyobraźni. Dyskusje toczyły się przy obrazach i na korytarzach BWA. Do niektórych prac ciężko się było docisnąć. Przy innych o tajniki pracowni malarskiej można było zapytać autorów. Nic dziwnego, że sala wystawowa BWA nieprędko opustoszała.
Wystawę oglądać można w Biurze Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego do 22 lutego. Galeria czynna jest w poniedziałek i w piątek w godz. 9.00-15.00, natomiast we wtorki, środy i czwartki w godzinach 9.00-19.00. To niezwykłe kompendium wiedzy o tym, co w sferze artystycznej dzieje się w północnej Wielkopolsce. Warto zajrzeć, nie tylko po to, by zobaczyć obrazy, ale także po to, żeby porozmawiać o sztuce. Wydarzenie odbyło się pod Honorowym Patronatem Starosty Pilskiego Eligiusza Komarowskiego.