fot. materiały prasowe Pałacu Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze

Historia ożywiona

„Cieszymy się, że zlot cieszył się popularnością wśród młodzieży i opiekunów szkół już po raz drugi. Mamy nadzieję, że w kolejnych latach pałac będą odwiedzać uczniowie ze wszystkich szkół pod patronatem Dąbrowskiego z całej Polski” – mówi Marek Roman, dyrektor Pałacu Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze, w którym 19 i 20 czerwca odbywał się II Ogólnopolski Zlot Szkół im. generała Jana Henryka Dąbrowskiego.

Sebastian Gabryel: Za nami drugi Zlot Dąbrowski. W ubiegłym roku podczas tego wydarzenia Pałac Dąbrowskiego odwiedziło ponad 300 uczniów z całej Polski. Co jest największą siłą tej imprezy?

 

Marek Roman: Spotkanie, doświadczenie żywej historii i wreszcie zabawa, która towarzyszy niemal wszystkim aktywnościom proponowanym uczestnikom tego wydarzenia – dziś, po doświadczeniu drugiego zlotu, można powiedzieć, że te trzy elementy w równym stopniu odnieść można do obu edycji. Podobnie jak w ubiegłym roku, także w tym gościliśmy w Winnej Górze około 300 uczniów, tym razem jednak nie z 12, jak poprzednio, ale aż z 14 szkół z całej Polski, których patronem jest gen. J.H. Dąbrowski.

 

fot. materiały prasowe Pałacu Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze

Podczas zeszłorocznej imprezy uczniowie wzięli udział w wielu atrakcjach zorganizowanych przez nasz zespół, nawiązujących do historii generała Dąbrowskiego.

Wśród nich największą popularnością cieszyła się gra terenowa zlokalizowana na terenie pałacu, parku pałacowego i pobliskiego kościoła. Uczniowie, podzieleni na grupy, przemieszczali się po rozległym obszarze, zaliczając kolejne punkty na mapie gry. Taka forma aktywności pozwalała nie tylko na integrację młodzieży, ale także, dzięki zastosowanej technice grywalizacji, naukę historii poprzez zabawę.

 

SG: Podobnie jak w ubiegłym roku, i teraz program był pełen atrakcji. Czym młodzież zajmowała się przez te dwa czerwcowe dni?

 

MR: Korzystając z doświadczeń i oceny zeszłorocznego zlotu, który całkiem uczciwie możemy uznać za sukces, postanowiliśmy w tym roku przyjąć bardzo podobną strukturę wydarzenia. Zlot Dąbrowski 2023 rozpoczęła uroczysta defilada z udziałem postaci generała Dąbrowskiego – w tej roli wystąpił ponownie Wojciech Kalinowski, aktor zaprzyjaźnionego z naszą instytucją Teatru Aleksandra Fredry w Gnieźnie.

 

fot. materiały prasowe Pałacu Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze

Pojawiły się także osoby należące do grup rekonstrukcyjnych, inscenizujących przemarsz legionistów Dąbrowskiego.

Nową postacią, która zaprezentowała się widzom tego swoistego przedstawienia, była Barbara Dąbrowska – druga żona generała, w którą wcieliła się jedna z rekonstruktorek.

 

SG: Tym razem „terenówek” również nie zabrakło.

 

MR: Tak, po uroczystej defiladzie, będącej oficjalnym otwarciem zlotu, uczniowie ruszyli do realizowania zadań gry terenowej. Eksplorowali stanowiska rozrzucone po parku i w pałacu, zdobywali punkty na wirtualnej strzelnicy, uczyli się układu choreograficznego do muzyki znanego włoskiego przeboju, ćwiczyli szermierkę, dosiadając drewnianego rumaka, a także uczyli się języka włoskiego – tegoroczny zlot miał bowiem w dużej mierze włoski charakter, odbywał się pod hasłem „Legiony Polskie we Włoszech”.

 

fot. materiały prasowe Pałacu Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze

W przerwie obiadowej, podczas której serwowano pizzę – zjedliśmy tego dnia 130 pizz! – zaprosiliśmy gości na rekonstrukcję bitwy pod Żyrzynem.

Bitwy tej co prawda nie stoczyli żołnierze Dąbrowskiego, gdyż jest ona związana z powstaniem styczniowym, jednak zdecydowaliśmy się pokazać ją naszym gościom głównie ze względu na obchodzoną w tym roku 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Chociaż bitwa ta była o ponad 50 lat późniejsza od militarnych dokonań Dąbrowskiego, była ona, jak i całe powstanie styczniowe, bojowym zrywem niepodległościowym.

 

SG: Co odbyło się na finał?

 

MR: Ten dzień pełen wrażeń zakończył pokaz kulinarny z udziałem zaproszonych gwiazd telewizji – Paoli Cozzy i Pauliny Foremny, które przygotowały dla wszystkich uczestników, a także zaproszonych do wspólnego biesiadowania mieszkańców Winnej Góry, włoskie potrawy i opowiedziały wiele ciekawostek na temat włoskiej kuchni. Po zmroku zaś odbył się pokaz wideo mappingu na fasadzie pałacu, po którym część uczniów wróciła do domów, a część nocowała w namiotach na terenie parku.

 

fot. materiały prasowe Pałacu Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze

SG: Jednym z najciekawszych punktów programu wydaje się być wspomniana wcześniej rekonstrukcja bitwy pod Żyrzynem, która może okazać się niezwykle ważna dla zrozumienia powstania styczniowego, zwłaszcza z uwagi na fakt, iż była to jedna z kluczowych bitew tego powstania. Co warto o niej powiedzieć?

 

MR: Bitwa ta uważana jest za największą klęskę rosyjską podczas Powstania Styczniowego. Była jedną z trzech bitew stoczonych w okresie szczytowych możliwości powstania na Lubelszczyźnie. Militarne, polityczne i moralne znaczenie tych walk było tym większe, że polskie zwycięstwa przyszły w miesiąc po klęskach, jakie poniosły wyprawy z Galicji. W naszej inscenizacji, przygotowanej we współpracy z Ochotniczym Reprezentacyjnym Oddziałem Ułanów Poznańskich, udział wzięło 45 osób, w tym aż 10 konno.

 

Widzowie mogli obejrzeć rekonstrukcję podzieloną na sceny, zaczynając od pożegnania powstańców przez kobiety, poprzez przysięgę powstańczą, patrole kozacki i polski, przygotowania do bitwy, aż po samą bitwę.

fot. materiały prasowe Pałacu Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze

Rekonstrukcje historyczne to dla Pałacu Dąbrowskiego nowa formuła, która ma za zadanie przypominać ważne momenty z czasów polskich dążeń niepodległościowych. W przyszłości zamierzamy poszukiwać różnorodnych narzędzi, które przybliżą polską historię w sposób odpowiedni dla współczesnego odbiorcy. Po dwóch edycjach zlotu widać, że warto rozwijać elementy rekonstrukcji obyczajów życia codziennego, nie skupiając się tylko na inscenizacjach bitew.

 

SG: Podczas zlotu jedna z nauczycielek, która była tam obecna razem ze swoimi uczniami, powiedziała mi, że największą siłą tego wydarzenia jest sposób, w jaki kultywowana jest pamięć o generale Dąbrowskim oraz innych postaciach ważnych dla historii Polski. Przyznała, że dzieci i młodzież uczestniczące w zlocie nie tylko biorą udział w zajęciach, ale także poznają się, rozmawiają ze sobą, co prowadzi do ich integracji. Jakie uczucia wzbudzają w was te słowa?

 

MR: Cieszymy się, że zlot cieszył się popularnością wśród młodzieży i opiekunów szkół już po raz drugi. Mamy nadzieję, że w kolejnych latach pałac będą odwiedzać uczniowie ze wszystkich szkół pod patronatem Dąbrowskiego z całej Polski.

 

 

Ogólnopolski Zlot Szkół im. gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, odbywający się w Pałacu Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze, ma na celu szerzenie wiedzy o generale wśród uczniów szkół im. gen. J. H. Dąbrowskiego z całej Polski, integrację młodzieży z różnych środowisk, a także promocję obecnej działalności instytucji. II edycja imprezy odbyła się 19 i 20 czerwca br.

Warto dodać, że 7 czerwca br. odbyła się inauguracja innego, niemniej interesującego projektu Pałacu Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze – Szlaku Pracy Organicznej, który opowiada historię wielkopolskiej pracy u podstaw, czyli idei, wokół której budowało się społeczeństwo obywatelskie na terenach zaboru pruskiego. Zapraszając do miejsc związanych z życiem i działalnością wielkopolskich organiczniczek i organiczników, przybliża mieszkańcom regionu oraz turystom z Polski i zagranicy idee bezkrwawej drogi do wolności, takie jak edukacja oddolna, wyrównywanie szans, dbanie o dobro wspólne, wolność, prawa pracownicze i obywatelskie.

Szlak Pracy Organicznej to inicjatywa Samorządu Województwa Wielkopolskiego, która zrzesza instytucje, organizacje pozarządowe i jednostki samorządu terytorialnego związane z ideą i dziedzictwem pracy organicznej oraz tworzące wspólnie społeczność szlaku.

Informacje na temat Ogólnopolskiego Zlotu Szkół im. gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, Szlaku Pracy Organicznej oraz Pałacu Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze można znaleźć tutaj: https://palacdabrowski.pl/

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
2
Świetne
Świetne
1
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0