Zamieniam się w słuch #174 – Kobiety z obrazów

Kobiety z obrazów Klimta, Maneta, da Vinci czy Picassa są kobietami z historią. Ich życiowa rola nie sprowadzała się do pozowania – przekonuje Małgorzata Czyńska, autorka trylogii „Kobiety z obrazów” (Wydawnictwo Marginesy).

 

Bohaterki książek Małgorzaty Czyńskiej to artystki, które znamy zazwyczaj jako muzy znanych malarzy. Portretując kobiety (m.in. Zofię Jachimecką, Almę Mahler, Berthe Morisot), pisarka portretuje także epokę, realia życia i pracy w XIX i XX-wiecznym Krakowie, Wiedniu czy Paryżu.

 

„Opisywanie herstorii to nie kwestia mody, tylko konieczności. Dziwię się, że to dzieje się tak wolno” – mówi Małgorzata Czyńska w rozmowie z Martyną Nicińską.

plakat

 

Podczas pisania czyjej biografii Małgorzata Czyńska wertowała książkę kucharską z 1822 roku? Jaka opowieść kryje się za portretem „Helena z krogulcem” Jana Matejki, która trafiła niedawno do Muzeum Narodowego w Warszawie? Czy będzie kolejna część „Kobiet z obrazów”?

 

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Małgorzata Czyńska – dziennikarka, pisarka, historyczka sztuki, krytyczka dizajnu i kuratorka wystaw, stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autorka cieszących się ogromną popularnością książek – portretów kobiet, m.in. „Kobro. Skok w przestrzeń”, „Berezowska. Nagość dla wszystkich”, „Witkacy i kobiety” i trylogii: „Kobiety z obrazów”, „Kobiety z obrazów. Nowe historie” oraz „Kobiety z obrazów. Polki”.

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0
D
Kontrast Wyłącz ruch