fot. z archiwum projektu

Artobus – polskie, regionalne, lokalne

Działanie w ramach programu „Kultura w drodze” zrodziło się z pomysłu Kapeli Po Zagonach z Poznania. Miało przebiegać w 3 płaszczyznach artystycznych, tj. muzycznej, tanecznej i plastycznej.

Wspólnym mianownikiem działań miała być kultura ludowa, wartości kulturowe wsi i szeroko rozumiana promocja przemijających tradycji lokalnych, regionalnych i polskich.

Do współpracy w realizacji projektu zaproszony został Zespół Tańca Ludowego Cybinka-Grodzisk, działający przy Centrum Kultury RONDO w Grodzisku Wlkp. oraz grupa artystów plastyków skupiona wokół Pracowni Artystycznej „Do dzieła”.

 

W założeniu mieliśmy dotrzeć do 3 wsi gminy Grodzisk Wielkopolski: Albertowska, Grąblewa i Borzysławia.

 

Projekt Artobus

Projekt Artobus

Mieliśmy prezentować blok muzyczno-taneczny z udziałem Kapeli Po Zagonach i ZTL Cybinka-Grodzisk. Zaplanowana była wystawa malarska z prelekcją, w oparciu o autentyczną przestrzeń autobusu. Miały się ponadto odbyć warsztaty plastyczne inspirowane elementami sztuki ludowej i warsztaty taneczne polegające na nauce już prawie zupełnie zapomnianych tańców grodziskich.

 

Niestety, z powodu obostrzeń wynikających z rozszerzania się epidemii, dotarcie Artobusu w zaplanowanych terminach do wymienionych wsi stało się nierealne.

 

Projekt Artobus

Projekt Artobus

Dlatego możliwe do zrealizowania elementy programu postanowiliśmy zarejestrować w sali widowiskowej CK Rondo w Grodzisku Wielkopolskim i wyemitować online w serwisach YouTube, Facebook oraz na stronach internetowych Centrum Kultury RONDO i Urzędu Miejskiego w Grodzisku Wielkopolskim – tak aby z dostępu do tej relacji mogli skorzystać wszyscy mieszkańcy Gminy Grodzisk Wielkopolski.

Stellacje, na zdjęciu Mariusz Korbański

Stellacje, na zdjęciu Mariusz Korbański

Program koncertu wypełniły dwie części występu Kapeli Po Zagonach, na które składały się artystyczne opracowania melodii i przyśpiewek z różnych regionów folklorystycznych Polski, w tym z Wielkopolski. Przy akompaniamencie kapeli wystąpiły też cztery pary ZTL Cybinka – Grodzisk, prezentując lokalną suitę tańców grodziskich, nawiązujących do tradycji wielkanocnych „Siwków”. Jako suitę regionalną zespół przedstawił tańce i przyśpiewki z Rzeszowszczyzny pt. „Nad rzeszowską Jasiołką”. W programie występu zespołu znalazły się też tańce narodowe oberek i kujawiak.

 

Całość zarejestrowanego wydarzenia uzupełniła prezentacja malarstwa Mariusza Korbańskiego zatytułowana „Stellacje”, uzupełniona jego komentarzem.

 

Projekt „Artobus” został zrealizowany w ramach programu „Kultura w drodze” przygotowanego przez Departament Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Założeniem programu było, żeby artyści i animatorzy kultury realizowali projekty artystyczne i edukacyjne, adresowane do mieszkańców tych miejscowości regionu, które oddalone są od wielkomiejskich centrów kultury.

O innych projektach „Kultury w drodze” przeczytasz:  tutaj

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0