fot. Archiwum artysty

Adam Palma i Orkiestra Amadeus na wspólnym koncercie!

29 października 2022 o godzinie 19.00 w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu wystąpi Adam Palma. Towarzyszyć mu będzie Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod batutą Agnieszki Duczmal.

Koncert odbywa się w związku z premierą najnowszego albumu Adama Palmy, nagranego wspólnie z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia „Amadeus”. Sam artysta mówi o nim tak:

 

„W 2020 roku moje życie zatrzymało się na 44 dni. Odbudowując zdrowie fizyczne, jak i psychiczne, przewartościowałem spojrzenie na świat i wszystko co nas otacza. I choć był to najtrudniejszy czas w moim życiu, pozwolił mi jednak spojrzeć na siebie z perspektywy osoby, która – być może, już nigdy w życiu nie będzie w stanie wystąpić na scenie. Zacząłem się również zastanawiać jakie utwory muzyczne spowodowały, że 10-letni chłopak z blokowiska zaczął błagać rodziców o kupno gitary, później ukończył szkołę muzyczną w klasie kontrabasu, a wiele lat później otrzymał tytuł profesora za osiągnięcia artystyczne. Konkluzja była prosta: kiedy byłem dzieckiem, moją inspiracją była szeroko pojęta muzyka polska. W końcu lat 70. i na początku lat 80. muzyka zagraniczna była dostępna w ograniczonym wydaniu, nie była obecna ani w mediach (jedynie w późnych godzinach nocnych), ani w formie nagrań w sklepach muzycznych. Swoje wspomnienia muzyczne w dużej mierze zawdzięczam harcerstwu, festynom z muzyką ludową i telewizji, w której w tamtym czasie wszechobecna była muzyka poważna ze szczególną atencją na twórczość Fryderyka Chopina. Oczywiście później dotarła do mnie polska muzyka rockowa, jazz i muzyka zagraniczna, ale to już opowieść na kolejną płytę”.

Adam Palma, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus "Second life", DUX 2022

Adam Palma, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus „Second life”, DUX 2022

 

Na tym albumie, w kilku utworach autorskich, Adam Palma dzieli się ze słuchaczami swoimi emocjami, które towarzyszyły mu w okresie rekonwalescencji – radością z otrzymania drugiej szansy na życie oraz refleksją nad kruchością naszego istnienia.

Marzeniem artysty było nagranie płyty na gitarę akustyczną z towarzyszeniem orkiestry smyczkowej. To marzenie się właśnie ziściło. To wspaniała i bardzo osobista opowieść muzyczna, która tak jak sam przyznaje jest jak całe jego życie: pełna niespodzianek i zaskakujących zwrotów akcji.

 
Adam Palma – wirtuoz gitary, profesor sztuk muzycznych, wykładowca gitary na Uniwersytecie Salfordzkim w Manchesterze oraz profesor gitary jazzowej na Akademii Muzycznej w Gdańsku. Od lat prowadzi spektakularną karierę jako solista instrumentalista, wirtuoz gitary akustycznej. O jego pozycji może świadczyć fakt, że do współpracy koncertowej zapraszają go światowej sławy wirtuozi, tacy jak: Al Di Meola, Tommy Emmanuel i Biréli Lagrène. Koncertował również z cenionymi artystami polskimi: Ewą Bem, Januszem Olejniczakiem, Leszkiem Możdżerem czy Krzesimirem Dębskim. W roku 2017 nakładem Polskiego Radia ukazała się jego płyta Palm-istry, która swoją miała premierę w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie; album otrzymał fantastyczne recenzje w Polsce i za granicą. W 2019 roku ukazał się jego kolejny album, Adam Palma Meets Chopin. Na płycie po raz pierwszy rozbrzmiewają utwory Chopina w opracowaniu na gitarę akustyczną. Płyta odbiła się dużym echem na świecie. Album został ogłoszony Płytą Tygodnia Programu Pierwszego Polskiego Radia. Przy okazji wydania tego albumu Adam Palma jako pierwszy polski muzyk, gościł na okładkach renomowanych magazynów gitarowych w Niemczech („Akustik Gitarre”) oraz we Włoszech („Chitarra Acustica”). Płyta otrzymała doskonałe recenzje. „Chicago Tribune”, jedna z największych gazet, umieściła ją wśród 10 najważniejszych albumów jazzowych pierwszej połowy 2020 roku na świecie. Występował w wielu prestiżowych salach koncertowych w Polsce i za granicą oraz brał udział w wydarzeniach, takich jak: uroczysty koncert z okazji obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej w Royal Albert Hall w Londynie 11 listopada 2018 roku, Festiwal „Szalone Dni Muzyki” w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, występy na żywo w większości polskich stacji telewizyjnych oraz na festiwalach muzycznych w Wielkiej Brytanii, we Włoszech, w Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Swoją wersję Poloneza A-dur Fryderyka Chopina zaprezentował w TVP1 w rocznicę Odzyskania Niepodległości w 2019 roku. W roku 2020 Adam Palma został odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” za wkład w kulturę polską, a w 2022 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda nadał mu tytuł profesora. Artysta jest również członkiem The Recording Academy przyznającej nagrody Grammy.
Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
3
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0