fot. Mariusz Forecki, materiały Antoniego Ruta

Antoni Rut

Jeden z najważniejszych poznańskich artystów fotografików, prezes Wielkopolskiego Związku Artystów Plastyków. Kilka miesięcy temu, w roku jubileuszu 50-lecia pracy twórczej, został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Antoni Rut swoje prace prezentował ponad 800 razy na wystawach indywidualnych oraz zbiorowych w Polsce i za granicą.

KLASYK RZEMIOSŁA

Leszek Lesiczka, krytyk sztuki, napisał przed laty: „Jest przykładem niespotykanej pasji w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego XXI wieku. Całość jego aktywności tworzy niepowtarzalną sylwetkę człowieka bez reszty oddanego polskiej kulturze wizualnej – tak pisał o nim Stefan Wojnecki, profesor poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego. Nie ma wątpliwości, że Antoni Rut (ur. w 1947 roku) należy do ścisłej czołówki najważniejszych inicjatorów i twórców ruchu fotograficznego – nie tylko w naszym regionie, ale w całej Polsce. Od wielu lat określany jest mianem klasyka tego rzemiosła, w tym fotografii krajobrazu oraz czystej fotografii. Dzięki sile wyobraźni i poetyckiej maestrii, jawią się nam przed oczyma zadziwiające i tajemnicze linie, meandry, kolorowe pasy. Układające się w słowa, zwrotki, liryczny język, malarski utwór, wiersz. Twórczość Antoniego Ruta kontaktuje z nami”.

DOŚWIADCZONY KURATOR

Trudno zliczyć wszystkie galerie oraz muzea krajowe i zagraniczne, z którymi współpracował, choć na pewno warto wyróżnić wystawy i projekty prowadzone w porozumieniu z Galerią Miejską w Charkowie, Galerią Centre Gryonnais w Szwajcarii czy Galerią Miejską „Arsenał” w Poznaniu.

 

Jak dotąd jego dzieła można było zobaczyć ponad 800 razy.

Nie tylko w ramach wystaw zbiorowych, których na swoim koncie ma już prawie 250, ale przede wszystkim indywidualnych. Prace Antoniego Ruta spotkały się z uznaniem miłośników sztuki, choćby w takich krajach, jak Francja, Niemcy, Belgia, Holandia, Hiszpania, Dania, Słowenia, Niemcy, Austria, a nawet Chiny.

Warto podkreślić, że poznański artysta jest doświadczonym organizatorem i kuratorem. Odpowiadał za ponad 300 wystaw polskich i zagranicznych, spośród których na pewno warto wymienić choćby „Bezdroża wyobraźni”, prezentujące twórczość środowiska poznańskich artystów fotografików w Galerii Miejskiej w Charkowie czy „Obszary Wyobraźni”, przedstawiające dokonania członków Okręgu Wielkopolskiego Związku Polskich Artystów Fotografików w Muzeum Narodowym w Poznaniu. To właśnie Rut odpowiadał za organizację kilkunastu edycji stworzonego przez siebie Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii „Przestrzeń Wyobraźni”, a także dziesięciu edycji Ogólnopolskiego Salonu Fotografii „My, Koziorożce”. Ogólnopolski Festiwal Diaporam Cyfrowych oraz Poznański Salon „Robinsonada” to kolejne przykłady jego sukcesów.

ZASŁUŻONY DLA FOTOGRAFII

W środowisku fotograficznym kojarzony jest również z aktywności w wielu związkach i stowarzyszeniach. Był wiceprezesem Okręgu Wielkopolskiego Związku Polskich Fotografików Przyrodniczych (1996–1999), sekretarzem i wiceprezesem Okręgu Wielkopolskiego Związku Polskich Artystów Fotografików (1999–2002, 2002–2005), członkiem Zarządu Krajowego Związku Artystów Plastyków (2009–2015). Od ponad trzech lat pełni funkcję prezesa Wielkopolskiego Związku Artystów Plastyków.

W 2003 roku otrzymał Srebrny Medal Fotoklubu RP „Zasłużony dla Fotografii Polskiej”, zaś 9 lat później Zarząd Województwa przyznał mu Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury. W kolejnych latach został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (2013) oraz Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2017).

MIŁOŚNIK TRÓJWYMIARU

 

W latach 1982–2005 najczęściej prezentował swoją twórczość we własnej Galerii Fotografii „Fotoplastykon” w Poznaniu.

Jej największą atrakcją był stojący przez ponad pół wieku zabytkowy fotoplastykon (automat do prezentacji pojedynczych fotografii stereoskopowych z całych cykli fotograficznych na jednym stanowisku wizualnym – przyp. red.). Co ciekawe, działalność galerii Ruta nigdy nie była nastawiona na zysk. Założył ją wyłącznie z zamiłowania do fotografii trójwymiarowej i chęci podtrzymania jej tradycji. – Wszystkie działania wynikały z jego pasji artystycznego zapisywania na światłoczułym papierze ulotnych chwil, nostalgicznych miejsc, skrywanych dążeń i namiętności człowieka oraz potrzeby umożliwienia wielu artystom konfrontacji na polu kultury i sztuki – podkreśla Leszek Lesiczka.

Tekst opracowany na podstawie materiałów Antoniego Ruta, Galerii Fotografii „Fotoplastykon” oraz Wielkopolskiego Związku Artystów Plastyków.

 

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0