Rezydenci

Zapraszamy do wysłuchania reportażu, którego bohaterami są uczestnicy trzeciej edycji programu pt. "Goście Radziwiłłów".

„Goście Radziwiłłów” to program Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego przeznaczony dla twórców i tłumaczy literatury.

W jego tegorocznej, trzeciej już edycji, udział bierze 13 osób. Są to:

 • Maria Duszka – autorka dwujęzycznego polsko-litewskiego zbioru wierszy pt. „Wolność chmur/Dabesu Iaisve”. Na czas pobytu rezydencjonalnego w Antoninie zaplanowała pracę nad esejami biograficznymi, opowiadającymi o artystach związanych z Wielkopolską.   
 • Monika Krauze – autorka powieści dla dzieci, między innymi cyklu o przygodach braci Bazanków. W ramach rezydencji napisze zbiór felietonów, które złożą się na beletryzowaną biografię Zbigniewa Górnego.
 • Jarosław Skurzyński – autor powieści pt. „Zrolowany wrześniowy Vogue”. Podczas swojego pobytu w ramach Programu „Goście Radziwiłłów”, zamierza pracować nad swoją nową powieścią, której centralną postacią będzie samotna matka wychowująca syna.
 • Kalina Izabela Zioła – autorka wierszy oraz przekładów literackich. W ramach jej pobytu w Antoninie powstanie antologia wierszy, związanych z toczącą się na Ukrainie wojną. Poetka dokona też przekładów tekstów ukraińskich na język polski.
 • Maciej Płaza – pisarz i tłumacz, autor trzech powieści, między innymi „Golema”. W trakcie rezydencji będzie pracował nad przekładem powieści Williama Faulknera pt. „Flags in the Dust”.
 • Edyta Kulczak – poetka, autorka tomu pt. „www.john.” W ramach pobytu w Antoninie będzie pracowała nad nowym tomem wierszy.
 • Emilia Nowak – autorka popularnych powieści, między innymi „Hotelu Aurora”. W ramach „Gości Radziwiłłów” będzie pracowała nad powieścią pt. „Westalki” – opowiadającą o kobiecie, która uczestniczy w zmianie zbiorowej świadomości zbiorowej w niewielkiej miejscowości w Wielkopolsce.
 • Renata Adamska – autorka tomu poetyckiego pt. „Szeptanki okołodrożne”. Efektem jej pobytu w Antoninie będzie  książka poetycka o wielkopolskich osobowościach literackich.
 • Witold Banach – pisarz, autor między innymi „Kronik Literackich Prowincji”. Podczas pobytu w Antoninie będzie pracować nad książką pt. „Kroniki literackie Antonina”, na którą złożą się utwory opowiadające o osobach, które gościły w Antoninie w przeszłości.
 • Tomasz Kontny – autor komiksów, ukazujących się w ramach cyklu pt. „Wydział 7”. W ramach Programu „Goście Radziwiłłów” przygotuje utwór, którego tłem będzie telewizyjny cykl, w przeszłości emitowany w polskiej telewizji pt. „Niewidzialna ręka”.
 • Izabela Fietkiewicz-Paszek – autorka tomu poetyckiego „Portret niesymetryczny”. W czasie pobytu w Antoninie napisze kolejną, piątą już książkę poetycką.
 • Beata Szady – autorka reportażu „Wieczny początek”. W ramach pobytu w Antoninie będzie pracowała nad redakcją i przekładami zbioru reportaży o Ameryce Łacińskiej, głównie autorstwa Leili Guerrioro.
 • Marta Konek – autorka książki pt. „Z głową w ulach. Opowieści o pszczołach z Krajny miodem płynącej”. W czasie pobytu w Antoninie napisze powieść pt. „Miasteczko”, której akcja rozgrywać się będzie w północnej Wielkopolsce.

 

W trakcie tegorocznej rezydencji Antonin odwiedzili także profesorowie Przemysław Czapliński i Piotr Śliwiński.

 

Podczas debaty można było z nimi porozmawiać o współczesnej literaturze.

Uczestnicy spotkania prezentowali ponadto wybrane fragmenty swojej twórczości, próbując jednocześnie odpowiedzieć na pytania: Po co piszemy? Dlaczego czytamy? Czy literatura jest potrzebna? A jeśli tak, to jaka i komu?

 

Przemysław Czapliński, Piotr Śiwiński, Wanda Wasilewska, fot. Andrzej Staszok

Przemysław Czapliński, Piotr Śliwiński, Wanda Wasilewska, fot. Andrzej Staszok

Wypowiedzi uczestników programu oraz relacja z debaty poświęconej literaturze – w reportażu Wandy Wasilewskiej. Zachęcamy do jego wysłuchania! 

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
3
Świetne
Świetne
4
Smutne
Smutne
1
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0
D
Kontrast Wyłącz ruch