Zamieniam się w słuch #141 – „RE:WERS – herstoryczne mapowanie miasta”

Projekt „RE:WERS – herstoryczne mapowanie miasta” – przywraca pamięć o kobietach zaangażowanych w działania konspiracyjne w czasie II wojny światowej. To herstoria o mieście i wojnie, codziennej walce o przetrwanie i o śmierci, ale także o wsparciu, miłości, przyjaźni, nadziei i odwadze.

Każde miejsce na mapie to adres łączący nas z losami kobiet, które kształtowały bieg naszej historii. Niektóre z budynków już nie istnieją, mają inną numerację lub na ich miejsce powstały nowe.

 

Pomysłodawczynią mapy jest Magda Szewciów – animatorka, trenerka antydyskryminacyjna oraz samoobrony i asertywności dla kobiet WenDo. Współautorka Lubelskich Szlaków Herstorycznych.

Zapraszamy do wysłuchania opowieści o zapomnianych bohaterkach walki z okupantem, m.in. o Soni Górznej, współpracownicy doktora Witaszka czy Janinie Pohl-Mizerskiej – lekarki, która czuwała nad zdrowiem przymusowych pracownic seksualnych w niemieckim domu publicznym przy obecnej ulicy Rybaki.

 

Mapę „Rewers” można znaleźć na stronie: cpe.ckzamek.pl w zakładce Archiwum.

 

Herstoria (ang. herstory) – historia opisywana z perspektywy feministycznej, ze szczególnym uwzględnieniem dziejowej roli kobiet. Pojęcie herstory zostało ukute w angielszczyźnie w latach 70. XX wieku w ramach feminizmu drugiej fali jako gra słów nawiązująca do zaimka osobowego rodzaju męskiego his („jego”) i angielskiego terminu history („historia”). Zaimek his został zastąpiony zaimkiem osobowym rodzaju żeńskiego her („jej”) [za: Wikipedia].

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0
D
Kontrast Wyłącz ruch