Zamieniam się w słuch #163: Anna Krenz – kto jej zabroni?

Jaki związek ma turbina wiatrowa z aktywizmem? Czy po rysunku można poznać charakter człowieka? Jak brać sprawy w swoje ręce, nie oglądając się na Bundestag? O tym wszystkim Martyna Nicińska rozmawiała z artystką, aktywistką i architektą, Anną Krenz, poznanianką mieszkającą od lat w Berlinie, a pracującą w Danii.

 

Każda aktywność Anny Krenz zasługuje na osobny podcast. Od 2001 roku współpracuje z duńskim centrum energii odnawialnych Folkecenter for Renewable Energy przy projektach dotyczących zrównoważonego rozwoju.

 

Angażuje się w lokalne działania ekologiczne w Puszczykowie oraz w Poznaniu.

Jest założycielką grupy Dziewuchy Berlin, nieformalnego kolektywu polskich aktywistek, które od 2016 roku organizują demonstracje i akcje, spotkania i akcje solidarnościowe z kobietami z Polski.

 

W 2018 roku współtworzyła projekt „ONE Poznań. 1918-2018 Stulecie Praw Wyborczych Kobiet”. Współpracowała z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza przy popularyzowaniu dokonań naukowczyń.

Tworzy sztukę zaangażowaną, zajmuje się zagadnieniami i tematami kobiecymi, społeczno-politycznymi, stereotypami i religią, które łączy z ironią i humorem.

 

Irena Bobowska (Zdjęcie Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły im. Dąbrówki, Poznań)

Posługuje się wieloma formami wyrazu, od rysunku, malarstwa i video po net-art czy performance. Jej ilustracje i grafiki publikowane są w mediach drukowanych i cyfrowych.

Anna Krenz przyjechała do Poznania na zaproszenie Wielkopolskiego Kongresu Kobiet, którego jednym z partnerów był Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Podczas swojej prelekcji opowiadała o działaniach poświęconych „zapomnianej bohaterce” Irenie Bobowskiej, poznańskiej poetce i działaczce antyfaszystowskiej.

 

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
2
Świetne
Świetne
1
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0
D
Kontrast Wyłącz ruch