Zamieniam się w słuch #164 – „Posełki. Osiem pierwszych kobiet”
Opublikowano:
8 grudnia 2022
104 lata temu kobiety w Polsce wywalczyły sobie prawo wyborcze i od razu z niego skorzystały!
Opublikowano:
8 grudnia 2022
104 lata temu kobiety w Polsce wywalczyły sobie prawo wyborcze i od razu z niego skorzystały!
W pierwszym Sejmie Ustawodawczym po odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości zasiadło osiem kobiet: Zofia Moraczewska, Maria Moczydłowska, Zofia Sokolnicka, Anna Piasecka, Jadwiga Dzubińska, Franciszka Wilczkowiakowa, Gabriela Balicka oraz Irena Kosmowska.
Dwie z nich: Sokolnicka i Wilczkowiakowa były związane z Wielkopolską.
Reporterka Olga Wiechnik jako pierwsza pozbierała rozproszone strzępki ich biografii i napisała książkę „Posełki. Osiem pierwszych kobiet” (Wydawnictwo Poznańskiej, 2019). Wiele z jej bohaterek nie zostawiło po sobie zapisków, a po Franciszce Wilczkowiakowej nie zachowała się nawet fotografia. Tak przynajmniej było do pewnego momentu poszukiwań Olgi Wiechnik…
Wszystkie opisywane przez reporterkę posełki wyróżniały się zaangażowaniem w „sprawę polską” i odwagą na długo przed ich wyborem do Sejmu. Dzięki Oldze Wiechnik poznajemy ich dokonania.
Nawet jeżeli autorce nie udało się dotrzeć do informacji o wszystkich osiągnięciach i zasługach tytułowych „ośmiu pierwszych kobiet”, to już te zawarte w książce robią ogromne wrażenie.
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy o kobietach, które walczyły nie tylko o geograficzną, ale i umysłową niepodległość Polek i Polaków.