Zamieniam się w słuch #166 – Dagmara Lis 

Jaki związek ma Maria Kownacka, autorka „Plastusiowego pamiętnika”, z segregacją odpadów? Co pionierskiego zapoczątkowała Paula Wężyk? Kogo gościła w swoim salonie Maria Paruszewska? O tym wszystkim Martyna Nicińska rozmawia z herstoryczką i przedszkolanką Dagmarą Lis. Co ma jedno z drugim wspólnego także okaże się w rozmowie!

 

Podczas studiów polonistycznych Dagmara Lis współpracowała z portalem herstorie.pl i kolektywem Aleje Bibianny. Pod okiem dr Lucyny Marzec badała losy m.in. Janiny Morawskiej (jednej z pierwszych twórczyń scenariuszy radiowych), Pauli Wężyk (prekursorki tekstów dla dzieci w polskich czasopismach) czy Marii Paruszewskiej (prowadzącej salon towarzyski przy obecnych Al. Marcinkowskiego 2).

 

„Kobiety, których losy opisywałam, oddawały się swoim pasjom, mimo wielkiego osamotnienia. My możemy się zrzeszać, komunikować. One często nie miały takiej opcji, a mimo wszystko działały” – mówi Dagmara Lis.

 

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Drobne sprostowanie: Majątek męża Marii Paruszewskiej, który wspomniany jest w rozmowie, mieścił się w Rzęszkowie, nie w Rzęskowie. W 1987 roku Sylwester Paruszewski sprzedał Rzęszkowo adwokatowi z Bydgoszczy. W tym samym roku Maria z dziećmi sprowadziła się do Poznania i zamieszkała w kamienicy swojej matki przy Al. Marcinkowskiego 2. [za: „Zacne rodziny Kramarkiewiczów i Paruszewskich”, K. Dzierzkowski, w: Kronika Miasta Poznania 4/2015 r., Wydawnictwo Miejskie Posnania.]  

 

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
3
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0
D
Kontrast Wyłącz ruch