Zamieniam się w słuch #178 – Ewa Kaczmarek – jak pokazać wojnę w teatrze?

Jest scenarzystką i aktorką Teatru Usta Usta Republika. Przez ostatnie lata często sięgała do tematyki historycznej, wojennej.

 

W najnowszym spektaklu „Ćwiczeniach z dyplomacji” mierzy się z najnowszymi wydarzeniami wywołanymi agresją Rosji na Ukrainę. Ten bardzo poruszający scenariusz Ewa Kaczmarek tworzyła razem z artystkami, które uciekły z Charkowa, Odessy, Kijowa i Lwowa.

 

„Zależało nam, żeby widz przejął się wojną, ale nie chciałyśmy jej metaforyzować, banalizować ani upiększyć” – mówi Ewa Kaczmarek.

 

Jedna z aktorek, Natalia Nikoliuk, za rolę w spektaklu „Ćwiczenia z dyplomacji” otrzymała wyróżnienie 29. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

W drugiej części rozmowy Ewa Kaczmarek opowiada Martynie Nicińskiej o pracy nad rolą Heleny Modrzejewskiej do spektaklu „Listy do M.”, który będzie miały premierę późną jesienią. Scenariusz „Listów…” powstanie dzięki stypendium Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

 

Zapraszamy do słuchania!

Ćwiczenia z dyplomacji” Teatr Usta Usta Republika, reż. Wojciech Wiński, premiera: 25.11.2022r. Scenariusz: Ewa Kaczmarek (we współpracy z Nina Burnevich, Anastasiia Ivasova, Natalia Nikoliuk, Marharyta Puhachenko, Rimma Tyshkevych)

Kostiumy: Idalia Mantas, Muzyka: Hubert Wińczyk

Mood by Alex-Productions | https://onsound.eu/
Music promoted by https://www.free-stock-music.com
Creative Commons Attribution 3.0
Unported License
https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.en_US

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0
D
Kontrast Wyłącz ruch