Zamieniam się w słuch #182: My, chłopi

Przestajemy się wstydzić chłopskich korzeni. Po latach nobilitowania wyłącznie kultury arystokratycznej i szlacheckiej, zaczynamy dostrzegać realia życia naszych przodków na wsi: wieki pańszczyźnianego ucisku i niełatwe początki uwłaszczenia.

 

 

Bestsellerowa książka Joanny Kuciel-Frydryszak „Chłopki. Opowieść o naszych babkach” (Wydawnictwo Marginesy) otwiera oczy na wstrząsającą codzienność kobiet na przełomie XIX i XX wieku: biedę, głód, wyzysk, bezwzględną władzę ojców i mężów, brak dostępu do szkół i opieki medycznej.

W reportażu Joanny Kuciel-Frydryszak znajdujemy też wiele powodów do dumy z naszych przodkiń, które dążyły do poprawy swoich losów lub przyszłości swoich dzieci. Kluczem do zmiany warunków życia było przede wszystkim zdobycie wykształcenia. 

 

Źródeł informacji do książki pisarka poszukiwała m.in. w Muzeum Narodowym Rolnictwa w podpoznańskiej Szreniawie. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z kustoszkami, Anną Barłóg-Mitmańską i Agnieszką Floryszczak, które od lat badają losy chłopów i chłopek.

Warto wybrać się do muzeum w Szreniawie, żeby m.in. zobaczyć obiekty i maszyny, który musiały obsługiwać kobiety w codziennej pracy.

Do połowy października trwa tam również wystawa fotografii „Zofia Rydet. Wieś bez filtra”, a w 2024 zostanie otwarta ekspozycja „Chłop – niewolnik? Opowieść o pańszczyźnie”. 

Mood by Alex-Productions | https://onsound.eu/
Music promoted by https://www.free-stock-music.com
Creative Commons Attribution 3.0 Unported License
https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.en_US

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
7
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0
D
Kontrast Wyłącz ruch