Zamieniam się w słuch #209 – Magdalena Grzebałkowska o Marii Konopnickiej

 „Dezorientacje. Biografia Marii Konopnickiej” (Wydawnictwo Znak) to nowa książka Magdaleny Grzebałkowskiej. Reporterka przybliża nam złożone i barwne życie poetki, która znana jest głównie jako autorka „Krasnoludków i sierotki Marysi”, smutnych nowel czy „Roty” napisanej w reakcji na antypolską ustawę wywłaszczeniową uchwaloną przez pruski sejm w 1907 r. Tymczasem biografia Marii Konopnickiej (ur. 1842 - zm. 1910 r.) pełna jest podróży, chorób i niedostatku.

Konopnicka pisała też teksty reporterskie, była zaangażowana w działalność społeczną i polityczną. Przyczyniła się m.in. do upowszechnienia na świecie informacji o strajku uczennic i uczniów we Wrześni 1901-1902 r. oraz represjach, jakie ich za to spotkały.

 

Magdalena Grzebałkowska dużo miejsca poświęca relacjom poetki z dziećmi i, na ile pozwoliły na to szczątkowe źródła, z partnerką, malarką Marią Dulębianką. 

Jaki był stosunek Marii Konopnickiej do feminizmu? Czy autorka „Mendla Gdańskiego”, napisanego w obronie Żydów, była antysemitką?

 

Jak wyglądała praca Magdaleny Grzebałkowskiej nad książką? 

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Magdaleną Grzebałkowską – reporterką, autorką bestsellerowych biografii (Beksińskich, Komedy, ks. Twardowskiego) i reportaży historycznych („1945. Wojna i pokój”, „Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia”).

Mood by Alex-Productions | https://onsound.eu/
Music promoted by https://www.free-stock-music.com
Creative Commons Attribution 3.0 Unported License
https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.en_US

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0
D
Kontrast Wyłącz ruch