Zamieniam się w słuch #38: Jarosław Mai

Jarosław Mai od pięciu lat przyjeżdża na Ogólnopolskie Konfrontacje Kapel Dudziarskich w Poznaniu z nowym instrumentem. Na tegoroczne (18–19 maja) przyjechał aż z trzema, które zbudował razem z ojcem, Stanisławem Maiem i szwagrem, Dominikiem Brudło.

Wspólne konstruowanie instrumentów to ich pasja, której oddają się w wolnym czasie. Pracy towarzyszą czasem burzliwe rozmowy, jak ozdobić kozła czy usprawnić proces budowy. „Wszystko zaczęło się, gdy w regionie zaczęło brakować tradycyjnych instrumentów. Zależało nam, żeby zachować kulturalne dziedzictwo Zbąszynia i okolic” – mówi Jarosław Mai w rozmowie z Martyną Nicińską. Posłuchaj całego wywiadu!

Ogólnopolskie Konfrontacje Kapel Dudziarskich w Poznaniu – dwudniowe święto kapel dudziarskich; spotkanie nie tylko muzyków, ale też budowniczych dud, którzy przywożą wykonane przez siebie instrumenty. Są one oceniane przez specjalistów pod względem zgodnego z tradycją wykonania oraz jakości brzmienia. Wykonanie takiego instrumentu tradycyjnymi metodami wymaga kilkumiesięcznej, żmudnej pracy i wysokich kwalifikacji, dlatego budowniczych dud jest w Polsce tylko kilku.

Organizatorami wydarzenia są: Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu i Oddział Poznański Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków.

Zdjęcia: Mariusz Forecki

JAROSŁAW MAI – klarnecista, koźlarz, budowniczy instrumentów ludowych z Regionu Kozła. Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Zbąszyniu.

SŁUCHAJ TAKŻE: Zamieniam się w słuch #37: Patrycja Plich

SŁUCHAJ TAKŻE: Zamieniam się w słuch #36: Wojciech Makowiecki

SŁUCHAJ TAKŻE: Zamieniam się w słuch #35: Janusz Wawrowski

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0
D
Kontrast Wyłącz ruch