Zamieniam się w słuch #35: Janusz Wawrowski

Janusz Wawrowski grą na skrzypcach rozsławia rodzinny Konin na całym świecie. Od maja 2018 roku występuje na jedynym takim instrumencie w Polsce – skrzypcach zbudowanych w 1685 roku przez włoskiego mistrza lutnictwa Antonio Stradivariusa.

Janusz Wawrowski grą na skrzypcach rozsławia rodzinny Konin na całym świecie. Od maja 2018 roku występuje na jedynym takim instrumencie w Polsce – skrzypcach zbudowanych w 1685 roku przez włoskiego mistrza lutnictwa Antonio Stradivariusa.

Drogocenny instrument kupiło dwóch biznesmenów i mecenasów sztuki dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – stąd skrzypce noszą imię „Polonia”. Ich brzmienie można usłyszeć na płycie „Hidden violin”, za którą wspólnie z Jose Gallardo Janusz Wawrowski otrzymał Fryderyka 2019.

Janusz Wawrowski dziwi się, że fundowanie instrumentów należy w Polsce do rzadkości. „Na całym świecie, w krajach bogatszych i biedniejszych, inwestuje się w instrumenty – mówi wywiadzie dla kulturaupodstaw.pl – To jedna z najlepszych lokat”.

Skrzypek odwiedził niedawno Wielkopolskę, by odebrać statuetkę „Złotego Konia” Miasta Konina w kategorii „Człowiek Roku”. O losach stradivariusów w naszym kraju, mistycyzmie tych instrumentów i specyfice „Polonii” Janusz Wawrowski opowiedział Martynie Nicińskiej (audio na górze strony).

JANUSZ WAWROWSKI jest jedynym skrzypkiem z wieloletnim kontraktem z Warner Music Poland, laureatem nagród Akademii Fonograficznej Fryderyk 2017 i 2019 oraz wielu międzynarodowych konkursów skrzypcowych. Za wybitną działalność artystyczną i społeczną Janusz Wawrowski został uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczeniem Zasłużony dla Kultury Polskiej. W 2018 roku został nominowany do nagrody „Koryfeusz Muzyki Polskiej” w kategorii „Osobowość Roku”. Jest również pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym festiwalu Muzyki Kameralnej Muzyczne Przestrzenie w Wielkopolsce.

Jako solista występował ze wszystkimi renomowanymi orkiestrami w Polsce oraz w Filharmonii Berlińskiej, Musikverein we Wiedniu, Filharmonii Narodowej w Warszawie, Litewskiej Filharmonii Narodowej, Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, De Doelen w Rotterdamie, Tel Aviv Music Center, Teatro Teresa Carreῆo w Caracas i in. Gościł na wielu renomowanych festiwalach m.in.: na festiwalu Chopin i Jego Europa, Salzburger Festspiele, Festspiele Mecklenburg-Vorpommern oraz Bebersee Festival.

Janusz Wawrowski – dzięki uprzejmości FutureNet – gra na skrzypcach „Polonia”, zbudowanych w 1685 roku przez Antonia Stradivariego.

ZOBACZ TAKŻE: Janusz Wawrowski w Bazarze

SŁUCHAJ TAKŻE: Zamieniam się w słuch #34: Dionizy Piątkowski

SŁUCHAJ TAKŻE: Zamieniam się w słuch #33: Michał Kaleta

SŁUCHAJ TAKŻE: Zamieniam się w słuch #32: Agata Witkowska

 

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0

D
Kontrast Wyłącz ruch