Zamieniam się w słuch #62: Jolanta Nawrot

Jolanta Nawrot – poetka w służbie pisarza. Kiedy nie pisze swoich wierszy, przygotowuje rozprawę doktorską o nieco zapomnianym polskim pisarzu, Włodzimierzu Odojewskim.

W 2015 roku debiutowała tomikiem „Płonące główki, stygnące stópki”, a niedawno ukazały się jej dwie kolejne książki poetyckie: „Nagliki” i „Katalog win” (WBPiCAK). Jest członkinią Zespołu ds. Archiwum Włodzimierza Odojewskiego na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM. Przygotowuje rozprawę doktorską „Krytyka artystyczna i publicystyka Włodzimierza Odojewskiego na podstawie materiałów archiwalnych Radia Wolna Europa (lata 70.-90. XX wieku)”. Razem z prof. Wiesławem Ratajczakiem napisała książkę „Ocalone, nieuśmierzone. O twórczości Włodzimierza Odojewskiego”.

Urodzony w Poznaniu Włodzimierz Odojewski to jeden z wybitnych polskich pisarzy XX wieku. Jego najbardziej znany utwór „Zasypie wszystko, zawieje…” pokazuje wojenne losy dwóch rywalizujących ze sobą kuzynów – polskiego dziedzica walczącego w polskiej partyzantce i ukraińskiego watażki. Z kolei na motywach opowiadania Odojewskiego „Sezon w Wenecji” Jan Jakub Kolski nakręcił film „Wenecja”.

„Szczyty popularności Odojewskiego to początek lat 90., kiedy wychodziły kolejne jego książki i powstawały monografie na temat jego twórczości. I potem na kilkanaście lat dyskurs na temat Odojewskiego ucichł” – mówi Jolanta Nawrot w rozmowie z Martyną Nicińską.

 

Jaka może być tego przyczyna i jak pracownicy Archiwum Włodzimierza Odojewskiego chcą to zmienić? Posłuchaj całego wywiadu, w którym Jolanta Nawrot opowiada także o swoich najnowszych książkach poetyckich: „Nagliki” i „Katalog win”.

 

18 listopada w Pałacu Działyńskich w Poznaniu zostanie otwarta wystawa „Jedźmy, wracajmy… Drogi i szlaki twórcze Włodzimierza Odojewskiego”, której autorkami są: Jolanta Nawrot, Alicja Przybyszewska i Dagmara Nowakowska z zespołu archiwalnego.

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0
D
Kontrast Wyłącz ruch