Zamieniam się w słuch #63: Łukasz M. Maciejewski

Powstaje pierwszy film fabularny o Krzysztofie Komedzie. Biografię kompozytora sfilmuje reżyser Leszek Dawid na podstawie scenariusza Łukasza M. Maciejewskiego. Scenarzysta był gościem tegorocznego Festiwalu Nostalgia, poświęconego Krzysztofowi Komedzie w 50. rocznicę śmierci jazzmana.

Powstaje pierwszy film fabularny o Krzysztofie Komedzie. Biografię wybitnego kompozytora sfilmuje reżyser Leszek Dawid („Jesteś Bogiem”, „Ki”, „Broad Peak”) na podstawie scenariusza Łukasza M. Maciejewskiego („Czerwony pająk”, „Najmro”, „Kantor. Nigdy tu już nie powrócę”). Scenarzysta był gościem tegorocznego Festiwalu Nostalgia, poświęconego Krzysztofowi Komedzie w 50. rocznicę śmierci jazzmana.

Na spotkaniu z udziałem producenta „Komedy”, Jerzym Kapuścińskim, opowiadał o dużym zainteresowaniu projektem w świecie twórców filmowych i główną rolą wśród aktorów. Kto zagra Krzysztofa Komedę – jeszcze nie wiadomo. Jerzy Kapuściński zdradził, że za ścieżkę dźwiękową będzie odpowiadał Marcin Wasilewski Trio.

Łukasz M. Maciejewski jest pewny, że film wzbudzi wiele kontrowersji.

„Chcieliśmy oderwać się od wszystkich znanych faktów i interpretacji świadków życia Komedy. Stworzyć swojego filmowego Krzysztofa Komedę. Mamy świadomość, że przy każdej popularnej postaci, co świadek – to interpretacja. Tak też jest w tym przypadku. Każdy ma swojego Komedę i trudno będzie każdego zadowolić. My będziemy mieli swoją wersję tej postaci” – mówi scenarzysta w rozmowie z Martyną Nicińską.

Jaka była jego pierwsza myśl, kiedy usłyszał propozycję napisania scenariusza o Krzysztofie Komedzie i czy bywa na planach filmów, które współtworzy? Posłuchaj całej rozmowy z Łukaszem Maciejewskim!

 

Łukasz M. Maciejewski – studiował judaistykę na Wydziale Historycznym oraz amerykanistykę na Wydziale Kulturoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W 2010 roku zdobył Główną Nagrodę Polskiej Edycji Konkursu Scenariuszowego Hartley-Merrill za scenariusz „Waszyński”. Dwukrotnie otrzymał stypendium scenariopisarskie PISF, jest też stypendystą fundacji Nipkowa w Berlinie. W latach 1999–2009 tworzył scenariusz do serialu telewizyjnego „Rodzina zastępcza” (źródło: Stowarzyszenie Filmowców Polskich).

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0
D
Kontrast Wyłącz ruch