fot. Materiały organizatora

Barokowe święto w Teatrze Wielkim

Teatr Wielki w Poznaniu zaprasza na „Jephthę” Georga Friedricha Händla. Kierownictwo muzyczne nad oratorium tego wybitnego kompozytora objął Paul Esswood, ceniony kontratenor i dyrygent, zakochany w baroku.

Paul Esswood to jeden z czołowych kontratenorów na świecie, z ogromnym doświadczeniem w wykonywaniu muzyki barokowej. Jest także wybitnym dyrygentem. Występował na najważniejszych scenach amerykańskich i europejskich. Jego repertuar jest niezwykle obszerny: od najważniejszych dzieł Händla, Mozarta, Haydna, przez Schumanna i Schuberta po utwory współczesnych kompozytorów.

Do poznańskiej opery Esswood przyjedzie po raz trzeci. W 2016 roku objął kierownictwo muzyczne nad „Dydoną i Eneaszem” Purcella, a dwa lata później poprowadził koncertowe wykonanie „Juliusza Cezara w Egipcie” Händla.

 

„Jephtha” to jedno z ostatnich dzieł kompozytora, przedstawiające historię biblijnego sędziego Jeftego. Jefte obiecał Bogu, że jeśli wróci zwycięski z bitwy, złoży w ofierze pierwszą istotę, która wyjdzie mu na powitanie. Ku jego rozpaczy okazuje się, że jest to Iphis, jego ukochana córka.

Jest to utwór obecnie rzadko wykonywany. Warto zatem usłyszeć go na żywo w poznańskiej operze, delektując się kunsztem wokalnym znakomitych solistów, a także precyzją i wyczuciem orkiestry, oddającej niuanse barokowej partytury.

 

 
Premiera
21.03.2020, sobota, godz. 19:00  

Realizatorzy

kierownictwo muzyczne: Paul Esswood

kierownictwo chóru: Mariusz Otto

Obsada

Jephtha: James Oxley

Plakat, fot. materiały organizatora

Plakat, fot. materiały organizatora

Iphis: Małgorzata Olejniczak-Worobiej

Storge: Ewelina Rakoca-Larcher

Zebul: Jarosław Kitala

Hamor: Rafał Tomkiewicz

Angel: Lucyna Białas

 

Wiecej informacji: tutaj 

 

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0